Külföld
Óriási nyomás alatt a görög szigetek
Zsúfolásig teltek a befogadóközpontok
Az úgynevezett hot spotokban, az uniós üzemeltetésű menedékkérő-regisztrációs központokban azonban mindössze 7450 ember számára tudnak szállást biztosítani.
Görög kormányközeli források szerint Athén azt tervezi, hogy a görög szárazföldre szállítja az Égei-tenger szigetein rekedt embereket. Ugyanis a július 15-én lezajlott, sikertelen török puccsot követően elindított, széles körű tisztogatási hullám miatt a görögországi menekültek ügyeiben döntő bírák késleltetik a migránsok visszaküldését Törökországba.
A március 18-án a menekültválság rendezése érdekében az Európai Unió és Törökország között létrejött megállapodás értelmében április elején megkezdődött az égei-tengeri görög szigetekre március 20. óta érkezett, a görög hatóságok által elutasított menedékkérők és a menedékjogi kérelem benyújtásától elzárkózó illegális határátlépők visszaküldése Törökországba.
Április elején 6232 ember tartózkodott ezeken a szigeteken.
A megegyezés értelmében az európai uniós tagországok ezért cserében a tehermegosztás jegyében - egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig - legális úton átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, amennyit a görög szigetekről visszaszállítanak Törökországba.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) arról számolt be, hogy júliusban naponta 60 új migráns érkezett Törökországból az Égei-tenger görög szigeteire.
Milánóban sátrakat állítanak fel
Miután a svájci hatóságok az elmúlt hetekben több száz, illegálisan az alpesi ország területére lépett embert fordítottak vissza Olaszországba, Milánó önkormányzata szerdán felvetette, hogy sátrakat állítanának fel a városban az ott rekedt 3300 menedékkérő számára. Guiseppe Sala milánói polgármester azt mondta, megvizsgálják a sátras elszállásolás lehetőségét, mivel már nincs több hely az érkezők számára rendelkezésre bocsátott épületekben. Jobboldali pártok bírálataira reagálva leszögezte, ez nem jelenti azt, hogy Milánó „sátortáborrá” alakulna át.
A város főpályaudvarának közelében több mint négyszáz menedékkérőt helyeztek el egy olyan menekülttáborban, amely száz embernek képes megfelelően szállást biztosítani.
A menedékkérők többsége Eritreából, Etiópiából, Szomáliából és Szudánból származik, köztük sokan kiskorúak, akik egyedül jutottak el Európába. Mindannyian Németországba akarnak továbbutazni, a svájci határt azonban lezárták előttük.