Külföld

Óriási a tét a minszki csúcstalálkozón

Moszkva szerint a Kijevnek történő amerikai fegyverszállítás elkerülhetetlenné tenné az ukrajnai válság továbbterjedését

Egy kelet-ukrajnai demilitarizált övezet létrehozásának és a nehézfegyverek kivonásának kérdése áll a mai „normandiai” csúcstalálkozó középpontjában. Legfeljebb közös állásfoglalásra lehet számítani Minszkben.

A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség értesülései szerint várhatóan nem írnak alá újabb megállapodást a mai minszki csúcstalálkozón, amelyen Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia, Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök próbál megoldást találni a kelet-ukrajnai válság politikai rendezésére. Egy meg nem nevezett diplomáciai forrás szerint a vezetők valószínűleg közös állásfoglalást adnak ki. A RIA Novosztyi úgy tudja, egy kelet-ukrajnai demilitarizált övezet létrehozásának és a nehézfegyverek kivonásának kérdése áll a csúcstalálkozó középpontjában. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), Franciaország és Németország azt akarja elérni, hogy a demilitarizált övezet létrehozása Oroszország felelőssége legyen, míg Moszkva az EBESZ-t bízná meg a feladattal. „Azzal a határozott céllal megyünk oda, hogy sikerüljön (a békemegállapodás – a szerk.), de nem vagyunk biztosak abban, hogy meg tudjuk csinálni. Mindannyiunknak vállalnia kell majd a felelősséget” – fogalmazott egy párizsi sajtótájékoztatón Francois Hollande francia elnök. Barack Obama amerikai és Petro Porosenko ukrán elnök tegnap telefonon egyeztettek, a Fehér Ház közleménye szerint mindketten egyetértettek abban, hogy Oroszországnak be kell tartania a szeptemberi minszki egyezménybe foglalt vállalásait.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter kedden telefonon egyeztetett orosz és ukrajnai kollégájával, és arra buzdította őket, mutassanak kompromisszumkészséget a nehéz kérdésekben. Nemegyszer oszlatta el a fegyvernyugvás reményét „politikai szabotázs” az ukrán válságban, de a minszki csúcs előtt remélhetőleg nem történik ilyen – fogalmazott Steinmeier, aki tegnap görög kollégájával találkozott. Nikosz Kociasz egyébként ma Moszkvába látogat.

Nyikolaj Patrusev, az orosz nemzetbiztonsági tanács titkára nyomatékosan arra intette az Egyesült Államokat, vesse el az ukrajnai fegyverszállítások tervét. Patrusev azt mondta, a nyugatbarát kijevi vezetés háborús fegyverekkel való ellátása ismét megerősítené azt, hogy Washington a konfliktus „közvetlen résztvevője”. A titkár arra is figyelmeztetett, hogy abban az esetben, ha mégis a fegyverszállítás mellett döntene a Fehér Ház, nem lehetne megakadályozni a válság továbbterjedését.


A Pentagon kiképzőket küld

A Washington Times értesülései szerint katonai szakértők küldését készíti elő a Pentagon Ukrajnába, hogy segítsenek az ukrán Nemzeti Gárda tagjainak kiképzésében a fokozódó kelet-ukrajnai harcok miatt. Az amerikai napilap hétfői számában arról számolt be, hogy az amerikai szakértők a tervek szerint márciusban kezdik meg a Nemzeti Gárda hatszáz katonájának kiképzését. A Pentagon az ukrán fegyveres erők hadműveleti hiányosságait figyelembe véve alakította ki a kiképzés programját – mondta az Egyesült Államok európai erői parancsnokságának szóvivője, Alana Garas. Egyes vélemények szerint a lépés inkább az Ukrajnának nagyobb katonai támogatást követelő kongresszus megnyugtatására szolgál, semmint a konfliktus hosszú távú megoldására – írta a lap. (ÖM)