Külföld
Orbán Viktor: Semmi szükség arra, hogy a Frontex védje helyettünk a határt
„Szép dolog a Frontex, de a Frontex életében még soha egyetlen méter határt sem védett meg, mi meg több száz kilométert”
A kormányfő az osztrák városban az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozójára érkezve újságíróknak kifejtette: van egy javaslat az Európai Bizottság részéről, és ez azt mondja, hogy "ha baj van, akkor a nemzeti hatásköröket vegyék el a tagállamoktól, és a határvédelmet az unió menedzselje". Szerdán átadta Ausztriának is azt a javaslatot, amelyet már Bulgáriának átnyújtottak, és amely ezt a problémát oldja meg, de nem a tagállamok ellenében, hanem úgy, hogy "a tagállamoknál maradhat a védekezés joga" - ismertette.
A kormányfő úgy fogalmazott, "szép dolog a Frontex, de a Frontex életében még soha egyetlen méter határt sem védett meg, mi meg több száz kilométert". Semmi szükség arra, hogy "ők védjék helyettünk a magyar határt, nem beszélve a szuverenitás elvi kérdéseiről" - jelentette ki a miniszterelnök.
Orbán Viktor elmondta: emellett kell ma kiállni, és "többen vagyunk mi, akik ezt ellenezzük". "Egyelőre a papírforma mellettünk van" - tette hozzá.
A Brexitet illetően a miniszterelnök kiemelte: Magyarország azok közé tartozik, akik szerint nem kellene megbüntetni a briteket. "Fair Brexitre és jó együttműködésre van szükség Nagy-Britannia és az Európai Unió között a jövőben" - fogalmazott.
Egy arra vonatkozó kérdésre, hogy várakozásai szerint szóba kerül-e a Sargentini-jelentés az ülésen, azt mondta: "azon mindenki csak nevet".
Szlovákia Magyarország mellett áll
Peter Pellegrini szlovák kormányfő a támogatásáról biztosította a határvédelem kérdésében Orbán Viktort.
Pellegrini a sajtónak nyilatkozva kifejtette: a Frontexnek kiegészítő megoldásként kellene működnie, nem pedig olyanként, amely helyettesíti a független határőrségeket és a tagállamok ilyen egységeinek szuverenitását.
A szlovák miniszterelnök szerint az európai politikusoknak minden olyan megoldást támogatniuk kellene, amelyikről világos, hogy képes hozzájárulni az unió határainak megvédéséhez.
Véleménye alapján a Frontexnek inkább az afrikai országok határvédelmét kellene segítenie az EU-s tagállamok ilyen jellegű feladatainak az átvétele helyett.
A francia jobboldal vezetője támogatja Orbán Viktort
A magyar álláspontot erősítette meg a migráció kérdésében Laurent Wauquiez, a francia jobboldal gerincét adó Republikánusok (Les Républicains-LR) nevű konzervatív párt elnöke is.
Wauquiez Salzburgban kijelentette: a Fidesznek az Európai Néppártban van a helye.
Szerinte be kell fejezni azt a nevetséges gyakorlatot, hogy azt megdicsérik, aki befogadja a migránsokat, aki meg elutasítja, az rossz pontot kap.
A magát Orbán Viktor fő ellenfelének nevező francia köztársasági elnökről, Emmanuel Macronról pedig azt mondta, hogy teljesen elszigetelődött.
Hazánk nézőpontját osztja Chirac és Sarkozy volt belügyminisztere, Brice Hortefeux is.
A francia Republikánusok többsége egyébként nem szavazott igennel a Soros-Sargentini jelentésre, 20 képviselőjükből csak 9 szavazta azt meg, elsősorban a Néppárt frakcióvezetője, Manfred Weber nyomására.
Sebastian Kurz is rájött arra, hogy Orbán Viktornak van igaza
Kurz osztrák kancellár, a tagországok állam-, illetve kormányfőinek informális találkozóján kijelentette, hogy a bevándorlók európai uniós tagországok közötti elosztásának mechanizmusa nem fogja megoldani a migrációs krízist.
Az ifjú kancellár Orbán Viktor nézőpontját magáévá téve előremutatónak nevezte azt, hogy az Európai Unió a külső határok védelmének megerősítése mellett döntött.
Továbbá azt mondta, ehhez mélyreható tárgyalásokat kell folytatni Egyiptommal és más észak-afrikai országokkal is, különös tekintettel az illegális migráció megállítására és a kivándorlók visszafogadására.
A spanyol jobboldal is támogatja Orbán határvédelemre irányuló politikáját
A konzervatív spanyol Néppárt (Partido Popular-PP) is kiáll Orbán Viktor mellett a Soros-Sargentini jelentés és a migráció kapcsán, annak ellenére is, hogy a szélsőbaloldali, gyakorlatilag már kommunista, és erősen bevándorláspárti Podemos nevű politikai tömörülés ezt számon kéri rajtuk.
A Néppárt (PP) direkt vagy indirekt formában úgy döntött, hogy támogatja Orbántn - jelentette ki Miguel Urbán, a Podemos EP-képviselője, utalva a szeptember 12-i strasbourgi szavazásra, amelyen az Európai Néppárt (EPP) 17 spanyol képviselőjéből hárman szavaztak a jelentés elfogadása ellen, kilencen tartózkodtak, öten pedig távol maradtak a voksolástól.
A szélsőséges párt - amely támogatja a Pedro Sánchez vezette bevándorláspárti madridi kormányt - elsősorban a migrációkritikus álláspontja miatt támadja Magyarországot.
Pablo Casado, a spanyol Néppárt új elnöke újságíróknak nyilatkozott, amikor megérkezett az Európai Néppárt salzburgi csúcsértekezletére. A politikus azt mondta: az Európai Parlament nem kompetens szerv ahhoz, hogy vizsgálja Magyarországot a jogállamiság helyzetét illetően.
Casado kihangsúlyozta: ellenzi, hogy az EPP kizárja soraiból a Fideszt, és felidézte: Magyarország támogatta Spanyolországot, amikor az segítséget kért a katalán függetlenségi törekvésekkel szemben. A határvédelem kérdésében is egyetért Orbán Viktorral.