Külföld

Orbán Viktor: Nem akarjuk elválasztani a két országot

Nem Szerbia ellen irányul a határzár, de kötelességünk megvédeni a határainkat+VIDEÓ

Nem Szerbia ellen irányul Magyarország déli határainak megerősítése, hazánk békés megoldásra törekszik a népvándorlás megfékezésében - mondta Orbán Viktor Aleksandr Vucic szerb miniszterelnökkel való szerdai megbeszélése után. A szerb kormányfő elégedettségéről biztosította Orbánt, és leszögezte: a kerítés nem ronthatja el a jó magyar-szerb viszonyt.

Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarország a legális határátkelőhelyeket fenntartja, azokat bővíteni, fejleszteni akarja, vagyis "határátkelőhelyeket nem zárunk le, de a törvénytelen határátlépéseket minden eszközzel meg fogjuk akadályozni".  Magyarország mára "harapófogóba" került, mert nemcsak délről érkeznek "a népvándorlás újabb hullámai", hanem nyugati országok részéről is az a szándék, hogy illegális határátlépőket küldjenek vissza Magyarországra. Ezért "bármennyire is nem esik jól, bármennyire is ismerjük a következményeit, mégis kénytelenek vagyunk Magyarország déli határait megvédeni" - fogalmazott a miniszterelnök. Igyekezett azonban biztosítani szerb kollégáját - folytatta -, hogy ez a lépés nem irányul Szerbia ellen.

Megerősítette: a magyar kormány álláspontja szerint nem menekült-, nem is gazdasági bevándorlási kérdésről van szó, hanem egy újabb kori népvándorlásról, amely nem zárul le egyhamar. A kormányfő szerint ugyanis illúzió, hogy az afrikai válságövezetekből csak addig érkeznek Európába emberek, amíg azok a területek nem pacifikálódnak. "Ez nem így van", "ha hagyjuk, akkor milliós, sőt tízmilliós, sőt százmilliós számban is elképzelhető egy modern népvándorlás" - mondta.

A kerítésügy nem a két ország elválasztásáról szól

A határzárral kapcsolatos szerb újságírói kérdésre  azt válaszolta: azért beszélnek ideiglenes határzárról, mert nem szeretnék, ha örökre így maradna, nem elválasztani akarják a két országot, hanem a határőrizet feladatának akarnak megfelelni. Aki jó szándékkal jön Magyarországra, felkeresheti a legális határállomásokat, de úgy nem lehet ide jönni, hogy az első itt megvalósított lépés törvénysértést valósít meg - fejtette ki. A jó szerb-magyar kapcsolatokat, amelyekben ez az ügy kétségkívül problémát okoz, próbálják menteni és fenntartani. Orbán üdvözölte az osztrák-magyar-szerb belügyminiszteri megállapodást, de az szerinte csak részleges megoldás, mert nem tudja feltartóztatni a népvándorlást, de csökkentheti a nyomást.

Magyarország érdeke a stabil gazdaság

vo
A vajdasági magyarokkal kapcsolatos kérdésre Orbán Viktor azt felelte: Szerbia részéről egy olyan nagyvonalú, az európai sztenderdeket meghaladó, baráti elbánásban volt része a magyar közösségnek az elmúlt időszakban, ami egyáltalán nem általános a Kárpát-medencében. Szerinte a barátságra és a békés együttműködésre törekvést jól mutatja, hogy a Budapestre érkezett szerb kormánydelegációnak tagja lehetett Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, a magyar delegációnak pedig tagja volt a Magyarországon élő Alexov Lyubomir szerb parlamenti szószóló.

Orbán bejelentette, hogy  hamarosan megnyílik az Eximbank belgrádi irodája, Szabadkán és Újvidéken a kereskedőház kirendeltségeket állít fel, és Magyarország az év második felében a szerb fővárosban is szeretne kereskedőházat nyitni. 

Szólt továbbá arról, hogy a Belgrád-Budapest-vasútvonal megépítése "a legszebb reményekre ad okot", a megvalósíthatósági tanulmányokból látszik, hogy a legnehezebb tengelynyomású tehervonatok is közlekedhetnek majd az új pályán.

Az oktatási, kulturális együttműködés kérdésében a kormányfő arról tájékoztatott, hogy Magyarország 50 szerb diáknak biztosít ösztöndíjat, de ezt a számot szeretné tovább növelni. Közölte azt is: a magyar kabinet 500 millió forintot szavazott meg a szabadkai zsinagóga belső felújítására. Elmondta azt is, hogy elfogadta a meghívást a következő évi - Szerbiában tartandó - együttes szerb-magyar kormányülésre.

Megmarad a jószomszédi viszony
A migrációs kérdés, "a modern kori népvándorlás" kezelése, vagyis a magyar határőrizet helyreállítása sem olyan tényező, amely eltávolíthatná egymástól Magyarországot és Szerbiát - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. által szervezett szerdai magyar-szerb üzleti fórumon, Budapesten. Joggal lehet számolni azzal, hogy a szerb-magyar jószomszédi kapcsolat a következő években is fennmarad - jelentette ki a kormányfő.
Orbán Viktor a magyar és a szerb üzletemberek előtt arról is beszélt: kormánya dolgozik azon, hogy megtalálja azokat az eszközöket, amelyekkel a három százalék körüli növekedési sávból az 5 százalékos növekedési tartományba lendítheti a magyar gazdaságot.
Az eseményen szintén felszólaló Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arra hívta fel a figyelmet:  Tovább kell növelni a Szerbiába irányuló a magyar exportot, és szorosabbra kell fűzni a határ menti gazdasági együttműködést elsősorban a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) között.

A tájékoztató előtt Orbán Viktor és Aleksandar Vucic szándéknyilatkozatot írt alá a két ország infrastrukturális kapcsolatainak fejlesztéséről. Ezt követően a két kormány képviselői együttműködési megállapodást kötöttek a magyar-szerb oktatási, tudományos és kulturális munkatervről, aláírták a szerb európai uniós integráció támogatásával kapcsolatos dokumentumot és egy egyetértési nyilatkozatot a két külügyi tárca között.

ovNem ronthatja el a kapcsolatokat a határzár

A magyar és szerb kormány együttes ülése után az Orbán Viktor miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatón Aleksandar Vucic kiemelte: nehéz időkben még fontosabb, hogy egy ország baráti kapcsolatot ápoljon a szomszédaival, és Magyarország Szerbia "nagy barátja". Szerbia azt szeretné, ha továbbfejlődnének kapcsolatai Magyarországgal, ugyanis még sosem volt ilyen jó a két ország viszonya - vélekedett. Hozzátette: a múltat maguk mögött hagyták, most már a jövő felé kell fordulni.
Bár Szerbia nem örül a kerítésnek a magyar-szerb határon, bízik benne, hogy sikerül rendezni a szerb-macedón határon kialakult helyzetet, és ebben Magyarország is segít - közölte. Mint mondta, Magyarország azt a magyarázatot adta, hogy nem Szerbia miatt emeli a kerítést, hiszen a két ország kapcsolatai barátiak, és Magyarország a területét, az érdekeit védi. 

Közös fellépésre lesz szükség, mivel egyre több a bevándorló

A várható bevándorlók száma valóban ijesztő, ezért közös fellépésre van szükség a szerb-macedón határon - közölte. Arról is beszámolt, hogy kedden 650 illegális bevándorló szerbiai belépését akadályozták meg Macedónia felől, és folytatják ezt a munkát magyar és osztrák segítséggel. Valóban óriási népvándorlás tapasztalható Közép-Európa felé, és ezt az áramlatot nehéz megállítani. Szerbia nyilvántartásba veszi az illegális bevándorlókat, bár ők már korábban átlépték az EU határát, Szerbia nem az első állam az útvonalukon, de korábban senki sem vette őket nyilvántartásba, több határon már átjutottak - magyarázta.

vucic orbán

Ellenzéki reakciók

Az ellenzéki pártok a közös magyar-szerb kormányülés reagáltak az elhangzottakra. A DK ismét kifejtette, hogy nem támogatják a kerítésépítést.  A Szerbián áthaladó gázvezeték építésének semmilyen realitása nincs, az csupán porhintés, mivel sem Oroszország, sem a többi érintett állam nem rendelkezik a szükséges fedezettel. A terv szembemegy az unió által hirdetett energiapolitikával is, így a DK azt erőteljesen kritizálja - jelentette ki Ara-Kovács Attila, az ellenzéki párt külügyi kabinetjének vezetője.

A Jobbik hiányolja, hogy egyetlen konkrétum sem hangzott el a szerb határon épülő kerítéssel kapcsolatban, miközben "a szerb hatóságok illegális menekülteket szállítanak a magyar határhoz". Elfogadhatatlan tartották, hogy a kormányfő nem tette szóvá a délvidéki magyarság problémáit, amivel azt üzeni, hogy a kormánynak semmiféle kifogása nincs a Magyar Nemzeti Tanács jogköreinek korlátozása vagy a Szabadkai Rádió magyar nyelvű műsorainak várható megszüntetése ellen. A párt elszomorítónak tartja, hogy a kormányfő 500 millió forintos támogatást jelentett be a szabadkai zsinagóga felújítására, miközben a módosi neogótikus katolikus templom az összeomlás szélén áll.

LMP szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek a migrációs kérdésben az unióban nem "botrányhősként", konfliktusokat szítva kellene képviselnie a magyar érdekeket, hanem együttműködni a szomszédos államokkal. Szél Bernadett társelnök a nemzetközi közösségen belüli közös teherviselés és felelősségvállalás mellett érvelt, és szorgalmazta, hogy koordináció jöjjön létre az országok között. A megoldások között azokat a globális igazságtalanságokat is meg kell szüntetni, amelyek a probléma kialakulásához vezettek.

A Magyar Liberális Párt indokolatlannak és szükségtelennek tartja a magyar-szerb határon felállítandó kerítést. Örülnek, hogy az "otromba lépés", amit a kerítés építése jelent a déli határon, nem rontotta el a magyar-szerb kapcsolatokat. Bodnár Zoltán úgy látja, ezt az ügyet az elejétől fogva globális, az unió egészét érintő kérdésként kellett volna kezelni, amire megoldást is csak az európai fellépés jelenthet. Kitért arra is, hogy a kerítés építésének költségeit másként lehetne hasznosítani, több pénzt kellene fordítani például a menekültek ellátásra.

 

Objektum doboz
 

Nem Szerbia ellen irányul a határzár - Orbán a szerb miniszterelnökkel tárgyalt Budapesten

Posted by Magyar Hírlap on 2015. július 1.