Külföld

Orbán Viktor: Kiegyensúlyozott, kiszámítható a magyar-orosz kapcsolat

Moszkvába látogatott a magyar kormányfő +VIDEÓ

Kiegyensúlyozottnak és kiszámíthatónak nevezte a Magyarország és Oroszország közötti kapcsolatot Orbán Viktor miniszterelnök kedden Moszkvában a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való tárgyalása előtt.

OV-putyin-kék nyakkendő576
Vlagyimir Putyin orosz elnök fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt (b) a Kremlben - MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A kormányfő a Kremlben az őt fogadó orosz elnök társaságában örömét fejezte ki, hogy idén is megtartják a kétoldalú találkozójukat. "Az önnel való találkozónak nagy jelentősége van a magyar politikában, hiszen fontos partnerei vagyunk egymásnak" - mondta Vlagyimir Putyinnak. Magyarországnak szüksége van a kiszámítható partnerekre, és "örülök annak, hogy évek óta kiegyensúlyozott és kiszámítható a két ország közötti kapcsolat" - fogalmazott Orbán Viktor.

Azt nem mondhatni - folytatta a miniszterelnök -, hogy a nemzetközi környezet mindig kedvező lett volna az együttműködéshez, de "a kedvezőtlen dolgok arra valók, hogy legyőzzük őket", és ez végül is sikerült, mert hiába esett vissza a két ország közötti kereskedelem a szankciók következtében, sikerült megfordítani a tendenciákat.

Közölte, azzal a szándékkal érkezett Moszkvába Vlagyimir Putyinhoz, hogy megköszönje az elmúlt években végzett munkát - amellyel a hanyatlást sikerült emelkedésre változtatni -, és hogy a fejlődésnek további távlatokat nyissanak a kereskedelemben, a beruházásokban, az energetikában, a mezőgazdaságban és a kultúrában.

Orbán Moszkvában: Megbecsüljük a kapcsolatunkat Oroszországgal

Úgy fogalmazott: Magyarország nemzeti érdeke, hogy Európa két fele között minél jobb legyen az együttműködés, és azon belül a magyar-orosz kapcsolatrendszer is minél jobb legyen. Indoklásul azt mondta: amikor Európa keleti és nyugati fele között feszültség volt, akkor a magyarok mindig rosszul jártak, amikor viszont együttműködés volt, akkor "mindig jól jártunk".

Szerinte az elmúlt években Magyarország és Oroszország kiszámítható partnere lett egymásnak. Az energetikai együttműködésről a kormányfő azt mondta, "sikerült megállapodni a 2019-re vonatkozó gázszállítások után a 2020-as évre szóló gázszállításokról is".

Magyarország emellett pályázik arra a lehetőségre, hogy amikor Törökországból, déli irányból megépítik majd a gázvezetéket, akkor az Magyarországon keresztül haladjon, mert az a magyar gazdaságnak nagy lehetőséget adna - közölte Orbán Viktor, jelezve: arra kérte Vlagyimir Putyint, komolyan fontolja meg a gázvezeték Magyarországra "beléptetését".

A paksi atomerőmű-beruházás jól halad, "a szükséges korrekciókat időben elvégeztük és elvégezzük" - jelentette ki. A paksi projektről újságírói kérdést is kapott a miniszterelnök, aki kifejtette: Magyarország a villamos energia 35-40 százalékát Pakson állítják elő, a hosszú távú terv pedig az, hogy a napenergia mellett a nukleáris energia legyen meghatározó az ország jövőjében.

orbán putyin moszkva sajttáj
Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) és Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatót tart találkozójukat követően a moszkvai Kremlben. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Megemlítette, hogy orosz cégek korszerűsítették a budapesti metró szerelvényeit és magyar vállalatokkal együtt azt tervezik, hogy harmadik piacra vasúti kocsikat szállítsanak. Méltatta, hogy Oroszországban (magyar) gyógyászati termékek széles skálája hozzáférhető, beleértve innovatív gyógyszereket is.

Putyin az együttműködés fontos területének nevezte az energetikát, kijelente, hogy Oroszország biztosítja a magyar olajfogyasztás 75 és a gázfelhasználás 60 százalékát. Elmondta, hogy a Roszatom hamarosan megkezdi a magyar energiafogyasztás 40 százalékát biztosító paksi atomerőmű két új blokkjának építését. Felhívta a figyelmet, hogy Oroszország az Európai Unión belül a máshol is - a finnországi Hanhikiviben - valósít meg hasonló projektet.

Az orosz elnök elmondta, hogy a magyar kormányfővel közös kezdeményezés alapján kormányközi bizottság alakul a kétoldalú regionális együttműködés koordinálására, amely az év vége előtt megtartja majd alakuló ülését.

A magyar közmédia kérdésére az európai migrációs válsággal kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az Európai Uniónak magának kell eldöntenie, hogyan akarja azt megoldani. Hozzátette ugyanakkor, hogy ha a folyamatot szociális és egyéb anyagi kedvezményekkel ösztönözik, akkor a menekültek áradat nem fog csökkenni. Szavai szerint Európa országaiba Irak, Szíria és a Közel-Kelet más országai után immár Fekete-Afrikából érkeznek migránsok, és a "migráció potenciálja kolosszális Európában".

Elmondta, hogy Oroszországot ez a kérdés nem nagyon érinti, a probléma itt másként vetődik fel, mert területére a bevándorlók volt szovjet köztársaságokból érkeznek, többnyire tudnak oroszul és könnyebben illeszkednek be a munkaerőpiacon, de az ügyben így is elég probléma akad.