Külföld

Orbán Viktor: Bátrabbak is lehettünk volna

Elhúzódik az ukránok vízumkérdése - Nyilatkozatot fogadtak el a keleti partnerség folytatásáról

Orbán Viktor miniszterelnök az ukránok vízum nélküli uniós beutazását nevezte rigai keleti partnerségi csúcstalálkozó legfontosabb kérdésének, amelyet azonban nem sikerült megoldani - nyilatkozta a kormányfő pénteken az M1 aktuális csatornának. A keleti partnerség folytatásáról szóló zárónyilatkozatot fogadtak el az Európai Unió és a programban részt vevő hat kelet-európai állam vezetői pénteken Rigában rendezett csúcstalálkozójukon, dacára annak, hogy kulcsfontosságú témákban nem értettek egyet a találkozón.

A kormányfő ismertette: Magyarország két javaslatot tett a tanácskozáson, amelyek közül egyik az ukránok és a grúzok vízummentes beutazása volt az Európai Unióba. A magyar álláspont szerint Ukrajnának azonnal meg kellene adni a vízummentességet - szögezte le, hozzátéve: a többség azonban ezt ellenezte.  
Azzal kapcsolatban, hogy a német kancellár szerint a kérdés akár az év végéig megoldódhat, Orbán Viktor úgy felelt: ezt most kellett volna megoldani, így mindez "a be nem látható jövőbe tolódott". 

A kormányfő a csúcstalálkozó egészét értékelve azt mondta: minden eszközt meg kell ragadni annak érdekében, hogy az unió leküzdje problémáit, a lassú gazdasági növekedést és a romló versenyképességet. A keleti partnerség jó eszköz lehet erre, ugyanakkor úgy fogalmazott: "talán kicsit bátrabbak is lehettünk volna a mai napon, én fél szívvel mondom azt, hogy sikeres volt a mai megbeszélés". 

Beszámolt arról a magyar javaslatról is, amely szerint Azerbajdzsánt a többi keleti partnerségbe bekapcsolódott országtól külön kellene kezelni, hogy minél hamarabb létrejöhessen  egy stratégiai megállapodás a gyors energetikai együttműködés érdekében. Orbán Viktor kulcsországnak nevezte Azerbajdzsánt, mert, mint mondta Oroszországon kívüli területekről Európába gázt belátható időn belül csak innen lehetne szállítani. 
A David Cameron brit miniszterelnökkel folytatott tárgyalásáról a kormányfő úgy számolt be: megvitatásra alkalmas változtatásokat javasolnak a britek az Európai Unióban. Ezek közé sorolta a jóléti rendszerrel való visszaélés, a migráció megfékezése vagy a túlszabályozottság kérdéseit. Rugalmasabb uniót szeretnének - ismertette Orbán Viktor, amelyet a magyar miniszterelnök ésszerűnek ítélt. 

Moszkva szerint fontos lehetőséget mulasztottak el
Az Európai Unió keleti partnerségi csúcstalálkozójának résztvevői elmulasztották az újabb lehetőséget Európa mélyülő megosztottságának megakadályozására - állapította meg a rigai rendezvényt értékelve pénteken az orosz külügyminisztérium.
A tárca szerint a megosztottság egyre mélyül a kontinensen, a keleti-partnerségi program pedig "átideologizált geopolitikai projekt" maradt, amelynek megvalósítására "egyes uniós tagállamok kedvezőtlen befolyást gyakorolnak oroszellenes beidegződéseik miatt" - olvasható a közleményben. 
Moszkvában kifogásolták, hogy az Európai Unió megismételte Krímmel kapcsolatos "helytelen állásfoglalását". Azt is észlelte Oroszország, hogy a keleti partnerségben részt vevő országoknak a programhoz való hozzáállásában létező különbségek mögött Moszkvát, annak cselszövését vélték felfedeznia rigai csúcs résztvevői.  
Azt is leszögezi a külügyi közlemény: Oroszország nem kételkedik abban, hogy "mindenkinek joga van erősítenie a kapcsolatait partnereivel, beleértve az Európai Uniót is", de Moszkva szerint azt az egyenlőségre alapozva kell tenni. Emellett nem szabad visszaélni a kapcsolaterősítésben érdekelt országok korszerűsítési és reformtörekvéseivel. 
Az orosz külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy Oroszország kész "az építő együttműködésre az EU-val, az Eurázsiai Gazdasági Szövetséggel és a Független Államok Közösségével az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig elterülő, közös és oszthatatlan biztonságon alapuló egységes gazdasági és humanitárius térség létrehozatalában."

A keleti partnerség folytatásáról szóló nyilatkozatot fogadtak el a résztvevők

OV-Riga
A sajtókonferencián végül az Európai Tanács vezetője azt mondta, nem a nézeteltérésekről egyeztettek az azeri elnökkel, hanem arról, hogy Brüsszel "megkülönböztetett" módon kezeli a keleti partnerségi programban résztvevő hat országot, amelyeket merőben különböző érdekek vezetnek az európai közösséggel való együttműködésben.

Cameron szerint hatalmas terhet rónak a bevándorlók az ellátórendszerre

David Cameron szerint az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgás kidolgozóinak nem lehetett céljuk az elmúlt években tapasztalt tömeges migráció.
A konzervatív párti brit miniszterelnök az EU keleti partnerségi programjáról rendezett rigai csúcstalálkozó pénteki zárónapján újságíróknak kijelentette: nem elsősorban az unión belüli szabad munkavállalással van a probléma, hiszen ezzel a lehetőséggel nagyon sok brit állampolgár is él, hanem azzal a hatással, amelyet a munkaerő-áramlás a fogadó országok szociális ellátórendszereire gyakorol.
Cameron szerint tavaly csaknem 90 ezren érkeztek Nagy-Britanniába úgy, hogy nem volt állásuk, és ők a jelenlegi helyzet alapján már érkezésük napjától hozzáfértek a "nagyon nagyvonalú" brit szociális ellátórendszerhez. A brit kormányfő szerint ezen változtatni kell.

Mogherini nem várt szenzációs eredményeket
Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője előzőleg közölte, nem szabad várni a rigai csúcsértekezlettől szenzációs eredményeket. Dalia Grybauskaite litván elnök szerint a nyilatkozat csupán nyugtázni fogja a hat partnerország európai törekvéseit.  
A csúcstalálkozó részvevői már csütörtök este, munkavacsora keretében megbeszéléseket folytattak. Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök a késő esti órákban külön is tárgyalt Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnökkel a görög államadósság kezelését célzó megállapodásról. A tárgyalások majdnem két órán át zajlottak, de ezúttal sem hoztak áttörést, és Merkel úgy fogalmazott, hogy Athénra még kemény munkára vár, további erőfeszítéseket kell tennie a pénzügyi válság rendezése érdekében, amiben számíthat Párizs és Berlin támogatására és segítségére.
A rigai értekezleten az Európai Bizottság és Kijev képviselői szándéknyilatkozatot írtak alá arról, hogy Ukrajna 1,8 milliárd eurós pénzügyi támogatást kap Brüsszeltől az idei és a jövő év folyamán. A pénzt három egyforma részletben utalják át attól függően, hogy Kijev hogyan hajtja végre a szándéknyilatkozatban felsorolt reformokat. 

Zeman Moszkvát is bevenné a partnerségbe
A cseh elnök kifejtette, hogy Oroszországnak korábban is felajánlották ezt a lehetőséget, de akkor elutasította, "amit lehet, hogy most már kissé sajnál".
Emlékeztetett továbbá, hogy Moszkva tagsága 2009-ben, az uniónak a volt szovjet tagköztársaságok gazdasági felzárkóztatására kidolgozott tervében került szóba, Radoslaw Sikorski korábbi lengyel külügyminiszter vetette fel. A varsói diplomácia vezetője akkoriban szorgalmazta Oroszország belépését a programba, és azt bizonygatta, hogy a keleti partnerség nem irányul az orosz érdekek ellen. Azóta az ukrajnai válság miatt feszültté vált a viszony Oroszország és az Európai Unió között, és orosz politikusok is oroszellenesnek tekintik a keleti partnerségi programot.