Külföld
Orbán: A béke a legfontosabb Ukrajnában
A kárpátaljaiak kiemelt helyet foglalnak el nemzetstratégiánkban – a romániai voksolás a magyar közösség megerősödését hozhatja
Orbán Viktor a kárpátaljai magyar vezetőkkel (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Árvai Károly)
Orbán Viktor tegnap az Országházban fogadta Brenzovics Lászlót, a KMKSZ elnökét, valamint Gulácsy Géza és Barta József alelnököket. A miniszterelnök hangsúlyozta, a magyar kormány mindent megtesz a válság békés rendezése érdekében, és kiemelt figyelemmel kíséri a kárpátaljai magyarság helyzetét a konfliktusban.
Annak kapcsán, hogy Ukrajnában hamarosan kiírják a parlamenti választásokat, a tanácskozás résztvevői reményüket fejezték ki, hogy az ukrán államfő teljesíteni tudja szerződésben vállalt ígéretét a kárpátaljai magyarság parlamenti képviseletének megteremtésére.
A KMKSZ vezetői tájékoztatták a magyar miniszterelnököt a Kárpátalját érintő fejlesztési terveikről. Orbán leszögezte, hogy az Ukrajnában élő magyarság jelenleg kiemelt helyet foglal el a magyar nemzetstratégiában, ezért kormánya minél több olyan fejlesztésben részt kíván vállalni, amely a kárpátaljai magyarok életét megkönnyíti.
A kormányfő tegnap találkozott Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével is. Orbán Viktor sok sikert kívánt a romániai elnökválasztáson való részvételéhez – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. Budapest azt várja, hogy megerősödhet a magyar közösség súlya a román belpolitikában, valamint ésszerűbb alapokra lehet helyezni a magyar–román kapcsolatokat.
Az RMDSZ csütörtökön közölte, alkotmánymódosító csomaggal együtt fogja a bukaresti parlament elé terjeszteni a székelyföldi autonómia tervezetét, amelyet a magyar fordítás elkészülte és az RMDSZ elnökségi ülése után bocsátanak közvitára. Nemcsak a székelyföldi autonómia tervezete, hanem a parlamentbe korábban beterjesztett, kulturális autonómiáról szóló kisebbségi kerettörvény sem állná ki az alkotmányosság próbáját a jelenlegi román alkotmány keretei között.
A romániai másik magyar elnökjelöltet, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) által elindított Szilágyi Zsoltot közben az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) is támogatásáról biztosította. Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke az aláírásgyűjtésbe való bekapcsolódást azzal magyarázta, hogy annak idején az EMNT döntött az EMNP létrehozásáról, és a tanács azóta is stratégiai partnere a pártnak.
Az EMNT elnöke úgy vélte, mind Kelemen Hunornak, mind Szilágyi Zsoltnak összegyűlhet a kétszázezer támogató aláírás az induláshoz. Szerinte a magyar–magyar verseny megpezsdítheti az erdélyi magyar közéletet, és kockázatai sincsenek.