Külföld

Öngyilkos merénylők robbantottak az isztambuli reptéren

Szijjártó Péter: kerülni kell a terroristák Európába jutását megkönnyítő intézkedéséket

Az isztambuli nemzetközi repülőterén végrehajtott öngyilkos támadások 41 halálos áldozatot és 239 sebesültet követeltek. A török miniszterelnök szerint az első jelek arra utalnak, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet áll a támadás mögött. Az áldozatok többsége török, az isztambuli magyar főkonzulátusnak nincs tudomása arról, hogy az áldozatok, illetve a sebesültek között magyar állampolgárok lennének.  

Egy budapesti járatot töröltek 
Egy Isztambul és Budapest közötti délutáni járatot törölt a Turkish Airlines légitársaság, de a többi járat közlekedik a kéz között. A Turkish Airlines a délután 16.05-kor érkező és a 17 órakor induló járatát törölte. A nap folyamán a Turkish Airlinesnak és a Wizz Air légitársaságnak is van egy-egy járata, amelyek a jelenlegi adatok szerint időben érkeznek, illetve szállnak fel.

Újra kinyitott az Atatürk repülőtér
A kedd esti öngyilkos merényletek következtében lezárt isztambuli Atatürk nemzetközi repülőtér szerdán helyi idő szerint hajnali 2 óra 20 perckor újra kinyitott, és a korábbi rend szerint üzemel - jelentette be Binali Yildirim török miniszterelnök reggel a helyszínen. A terrortámadást követően a légikikötő teljes területét azonnali hatállyal lezárták, a landolásra váró repülőgépeket más törökországi városokba irányították át, a többi között Ankarába, Bursába, Corluba, Izmirbe, Izmitbe, valamint az Isztambul ázsiai oldalán fekvő kisebb, Sabiha Gökcen repülőtérre. A miniszterelnök bejelentésének értelmében a lezárás nem érintette az Isztambul és Budapest között közlekedő szerdai járatok egyikét sem.  A török állami légitársaság, a Turkish Airlines közleményt adott ki, amely szerint a június 28. és július 5. között az isztambuli repülőteret érintő foglalással rendelkezők július 31-ig díjmentesen változtathatnak foglalásukon, akár útvonalat is változtathatnak. A cég emellett kész arra is, hogy a lemondott utak után a jegyek árát teljes egészében visszafizesse.

Tanúk elmondása alapján a fekete ruhás férfiak előbb Kalasnyikovokkal lőttek válogatás nélkül mindenkire, majd felrobbantották magukat. A rendőrség lövéseket adott le a merénylőkre, hogy ártalmatlanná tegyék őket a repülőtér bejáratánál. A gyanúsítottak ezt követően a biztonsági átvilágítás előtt hozták működésbe a maguknál tartott robbanószert. Helyszínen tartózkodó tudósítók szerint az embereket taxikkal szállították a kórházakba. 

Az Atatürk repülőtér Európa harmadik legnagyobb légikikötője.

Az áldozatok számáról órákon át ellentmondásos adatok szerepeltek a hírügynökségek jelentéseiben. Az AP amerikai hírügynökség a török kormány egy tisztségviselőjére hivatkozva nem sokkal kedd éjfél után még közel ötven halálos áldozatról adott hírt, ám később a tisztségviselő úgy módosította tájékoztatását, hogy a halottak száma elérheti az ötvenet. Elmondása szerint az áldozatok döntő többsége török, de akadnak köztük külföldi állampolgárok is. 

Hendrich Balázs isztambuli magyar főkonzul arról tájékoztatta az MTI-t: nincs tudomásuk arról, hogy az áldozatok között magyar állampolgárok lettek volna. Egyben közölte: az isztambuli magyar főkonzulátus információkért egész éjszaka hívható a 00 90 533 375 8715-ös telefonszámon.

Recep Tayyip Erdogan török elnök a robbantások után az elnöki palotában tanácskozott miniszterelnökével és a fegyveres erők főparancsnokával, majd nyilatkozatot adott ki, melyben felszólította a nemzetközi közösséget arra, hogy határozottan lépjen fel a terrorizmussal szemben. "Törökországnak megvan az ereje, az elszántsága és a kapacitása arra, hogy a végsőkig folytassa a terrorizmus elleni harcot" - így Erdogan nyilatkozata. Később pedig "mérföldkőnek" nevezte a támadást a terrorizmus elleni harcban.

Az Egyesült Államok szövetségi légügyi hatósága reagált a leggyorsabban: töröltetett minden, az Egyesült Államok és Isztambul között közlekedő repülőjáratot, ám pár órával később már fel is oldotta a repülési tilalmat.

Az öngyilkos merénylők esetleges külföldi állampolgárságát vizsgálják a nyomozók

Az isztambuli repülőtéren öngyilkos robbantásos merényletet elkövető három ember esetleges külföldi állampolgárságát vizsgálják a nyomozók - jelentette szerdán a Dogan török hírügynökség. A holttesteket még nem tudták azonosítani, mert deréktól felfelé nagyon súlyosan sérültek. A nyomozás továbbá a köztéri kamerák felvételeinek vizsgálatára kiterjed, hogy az elkövetők feltérképezték-e a helyszínt.

A török igazságügyi és orvostani intézet közzétette a halálos áldozatok listáját. Ennek értelmében 40-re emelkedett a számuk. 36 embert azonosítottak, közülük 23 török állampolgár, négy török-szaúdi kettős állampolgár, egy török-kínai kettős állampolgár, 2 iraki, 1 szaúdi állampolgár, 1 tunéziai, 1 iráni, 1 üzbég, 1 jordániai és 1 ukrán. 4 személyt nem tudtak még azonosítani, közülük két nő, egy férfi és egy 15-16 éves fiú.

Edi Rama albán kormányfő gépe néhány perccel azután landolt az Atatürk repülőtéren, hogy az első öngyilkos merénylő felrobbantotta magát. A politikus tweetje szerint "a barbár támadók nem ismernek se Istent, se reményt, nincs helyük az emberek között". A nap folyamán Recep Tayyip Erdogan elnökkel, és Binali Yildirim miniszterelnökkel is találkozik.

A Yeni Safak című kormánypárti napilap értesülései szerint az első támadó berontott a nemzetközi terminál területére. A bejáratánál elhelyezett röntgengép mellett elhaladt, majd "itt hamarosan pokolgép robban" felkiáltás mellett gépkarabélyával tüzet nyitott. Egy közelben álló rendőr pisztolyával azonnal rálőtt a támadóra. A terrorista a terminál belseje felé lépdelt, miközben folyamatosan tüzelt, de egy pisztolylövedék eltalálta; a férfi a földre esett, majd felrobbantotta magát. Társa tehetetlenségét látva érkezett a második támadó, aki a röntgengép mellett nyitott tüzet, majd szintén felrobbantotta magát. 

A harmadik elkövető a bejárat előtt várakozott, először a terminálból kitóduló embertömegre nyitott tüzet, majd az épület előtt autókra és taxikra lövöldözött. A közeli rendőrök beavatkozására felrobbantotta magát. Az egyik pokolgép 70 centiméter szélességben átszakította a mintegy 25 centiméter vastag betonpadlót, utat nyitva az alsó szint felé.

Nógrádi: minden merénylet Erdogan hatalmát erősíti
Mint minden merénylet, a kedd esti isztambuli robbantás is Recep Tayyip Erdogan török elnök hatalmát erősíti, akinek alapvető célja egy egyszemélyi hatalom kiépítése - mondta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő kedd éjjel az M1 aktuális csatornának nyilatkozva. Hozzátette: a török történelemben miden esetben vagy az Iszlám Állam, vagy a kurd szélsőségesek követték el a merényleteket. Ugyanakkor bármi történik Törökországban, Erdogan számára a "fő ellenség mindig a kurd mozgalom marad, és ennek megfelelően próbálja politikáját alakítani". Nógrádi György megjegyezte: érdekes lenne tudni, hogy kik voltak az Atatürk repülőtér VIP-várójában, ahol az eddigi hírek szerint a robbantás történt, "egyszerű utasok" vagy vezető politikusok.

A török kormányfő szerint az Iszlám Állam lehet az elkövető

A török miniszterelnök szerint a kezdeti jelek arra utalnak, hogy az Iszlám Állam állhat a kedd esti merényletek mögött. Binali Yildirim közölte, hogy a sebesültek közül csak néhánynak súlyos az állapota. Yildirim a repülőtéren tartott sajtótájékoztatót szerdán hajnalban. Mint mondta, három öngyilkos merénylő követte el a támadást. Velük együtt 39-en haltak meg.

A KKM óvatosságot kér az utazóktól
Ismét óvatosságra kéri a török nagyvárosba készülő és ott tartózkodó magyar állampolgárokat a Külgazdasági és Külügyminisztérium konzuli szolgálata. Javasolják, hogy kerüljék el a zsúfolt helyeket, tömegrendezvényeket és regisztráljanak előzetesen a konzuli szolgálat honlapján

Bakondi: soron kívüli biztonsági protokollellenőrzést tartanak a Liszt Ferenc-repülőtéren
A magyar kormány döntése értelmében soron kívüli biztonsági protokollellenőrzést hajtanak végre a Liszt Ferenc-repülőtéren az erre hivatott szervek bevonásával, azért is, hogy megnyugtassák a magyar állampolgárokat és a nemzetközi járatokkal érkező külföldieket - közölte a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerdán Budapesten. Bakondi György kijelentette: rövid időn belül már a második, repülőteret érintő, súlyos áldozatokkal járó, öngyilkos merénylők által végrehajtott támadásról van szó, ezért az európai biztonságért felelős szolgálatok között intenzív egyeztetés és információcsere zajlik. Nyilvánvaló, hogy a tömeges illegális migrációval fennálló lehetőségeket mindenképpen meg kell szüntetni, és ennek érdekében az Európai Bizottságnak is változtatnia kell az eddigi politikáján - jelentette ki Bakondi György.

Szijjártó: kerülni kell a terroristák Európába jutását megkönnyítő intézkedéséket

Minden intézkedést kerülni kell, amely megkönnyítheti a terroristák bejutását Európába, ezért is fontos, hogy ne álljon elő újra olyan "esztelen helyzet" Európa határainál, amikor naponta tízezrek jönnek be úgy, hogy nem tudni, kik ők - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten, a Liszt Ferenc-repülőtéren tartott sajtótájékoztatón.

A tárcavezető a kedd esti isztambuli terrortámadásról beszélve kiemelte: újra bebizonyosodott, hogy a terrorfenyegetettség már napi szinten jelen van az európaiak életében, és amikor a kontinensen belül utaznak, a félelem, a biztonság kérdése elsőként kerül elő, pedig korábban ez nem így volt. Ezért folytatni kell a terrorizmus elleni küzdelmet, a magyar kormány kész erre, az ország katonákat küld az Iszlám Állam elleni harcba, és a mostani támadás is mutatja, hogy jó döntést hozott ebben az ügyben az Országgyűlés - vélekedett.

Szijjártó Péter szerint nem vitás, hogy újabb terrortámadás érte Európát. Néhány hónappal azután, hogy Európa fővárosának repülőterét terroristák megtámadták, most támadás ért egy másik, rendkívül forgalmas európai repülőteret, ahol európaiak tízezrei szállnak át naponta Ázsia irányába - közölte. Hozzátette: a terrortámadást a magyar kormány a lehető leghatározottabban elítéli, az áldozatok családtagjait az együttérzéséről biztosítja és a sérülteknek mielőbbi felépülést kíván.

Mint mondta, a jelenlegi információk szerint 41 halálos áldozata és 239 sérültje van a támadásnak. Az isztambuli kormányzóságtól kapott hírek alapján sem a halottak, sem a sérültek között nincs magyar állampolgár - közölte.

A külügyminiszter kitért rá: az isztambuli főkonzulátuson 76 magyar állampolgár regisztrált konzuli védelemre, közülük 11-en tartózkodnak jelenleg a városban, a többiek a tengerparton vannak. Minden Isztambulban tartózkodó magyar állampolgárral beszéltek, mind jól vannak. A városon kívül tartózkodó 65 magyar közül 64-et elértek, ők is jól vannak - mondta, egyúttal felhívta a figyelmet a konzuli regisztráció fontosságára.

Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy kedd este a Turkish Airlines Budapestről Isztambulba tartó járata Ankarában szállt le, a repülőtéren jelen voltak a nagykövetség munkatársai, hogy segítsék a magyar állampolgárokat. A repülőgépen 103 utas volt, de a hatóságok nem adtak felvilágosítást arról, hogy közülük hányan voltak magyarok. Ugyanakkor a gépen volt az új tokiói magyar nagykövet, aki arról tájékoztatta a nagykövetséget, hogy abban a szállodában, ahova őt vitték, 18 magyar állampolgár volt, őket a nagykövetség munkatársai felkeresték és ma délelőtt az ankarai reptérre vitték, ahol átfoglalják a jegyeiket, vagy ha ez nem lehetséges, a légitársaság újabb egy éjszakára biztosítja a szállásukat - magyarázta.

A tárcavezető hangsúlyozta: Törökország utazási besorolásán nem változtatnak, az ország jelenleg a második kategóriában van, ami azt jelenti, hogy fokozott óvatosságra intik az utazókat. Több európai uniós tagállam szintén nem változtatott a jelenlegi besoroláson - mutatott rá.

Szijjártó Péter kérdésre közölte: kedden volt a magyar-azeri vegyes bizottság ülése Bakuban, ahonnan ma hajnalban Isztambulon keresztül kellett volna hazajönnie, de a történtek miatt Moszkván át érkezett Budapestre.

Az ENSZ-főtitkár elítélte a terrortámadást

Az ENSZ főtitkára élesen elítélte az isztambuli Atatürk nemzetközi repülőtéren kedden elkövetett merényleteket, amelyek a legfrissebb jelentések szerint legalább 36 halálos áldozattal jártak. 

New Yorkban kiadott közleményében Ban Ki Mun részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, a török népnek és kormánynak. A világszervezet főtitkára hozzátette: reméli, hogy a támadás kitervelőit azonosítani tudják és felelősségre vonják. Hangsúlyozta, hogy Törökország mögött áll, és vele együtt támogatja a terrorizmus legyőzését célzó regionális és nemzetközi erőfeszítések fokozását.

NATO-főtitkár: Nincs mentség a terrorizmusra

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerdai brüsszeli nyilatkozatában határozottan elítélte az isztambuli Atatürk repülőtéren előző este elkövetett terrortámadást, és megerősítette, hogy a szövetség tagállamai egységesen kiállnak Törökország mögött. "Nincs mentség a terrorizmusra" - jelentette ki Stoltenberg. A főtitkár együttérzését fejezte ki a halálos áldozatok és a sebesültek családjaival, valamint a török néppel, és kijelentette, hogy a NATO és szövetségesei szolidárisak Törökországgal. "Egységesek vagyunk abban is, hogy harcolunk a terrorizmus minden formája ellen" - hangsúlyozta.

Részvétet nyilvánítottak a német futballisták
A franciaországi Európa-bajnokságon szereplő német válogatott labdarúgói részvétüket fejezték ki a terrortámadás érintettjeinek. "Elítéljük a terrorizmust és együttérzésünkről biztosítjuk a hozzátartozókat" - posztolta törökül a közösségi oldalán Lukas Podolski. Az Galatasaray csatára jobbulást kívánt a sérülteknek. Hasonló üzenetet tweelelt a török származású Mesut Özil is.

Az EU részvétét fejezte ki

A merényletet az Európai Unió is elítélte. Közleményében Federica Mogherini, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Johannes Hahn, a bővítési és szomszédságpolitikáért felelős európai bizottsági tag részvétét fejezte ki a halálos áldozatok hozzátartozóinak, és mielőbbi felépülést kívánt a sebesülteknek. Hangsúlyozták, hogy az Európai Unió továbbra is együtt kíván működni Törökországgal a terrorizmus elleni küzdelemben.

Putyin kifejezte a török néppel való együttérzését

Vlagyimir Putyin orosz elnök kifejezte a török néppel való együttérzését az isztambuli terrortámadás miatt - közölte szerdai sajtóértekezletén Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Putyin a moszkvai német nagykövetség iskoláját felkeresve beszélt erről. Az orosz elnök a nap folyamán telefonon folytatott eszmecserét török hivatali partnerével, Recep Tayyip Erdogannal, a párbeszéd tartalmáról a szóvivő egy későbbi időpontban ígért tájékoztatást. Peszkov hangsúlyozta: az isztambulihoz hasonló események ismételten aláhúzzák annak aktualitását, hogy fokozni kell az erőfeszítéseket a közös ellenség, a terrorizmus ellen.

A Fehér Ház is elítélően nyilatkozott

A Fehér Ház közleményben ítélte el a kedd esti isztambuli repülőtéri merényletet, a republikánusok és a demokraták várható elnökjelöltje pedig a terrorakció után szinte perceken belül reagált. Mind Donald Trump, mind Hillary Clinton a terrorizmus ellen erőteljesebb és hatékonyabb harcot sürgetett. 

A Fehér Ház közleményében a következő olvasható: "Az Atatürk nemzetközi reptér és a brüsszeli repülőtér, amelyet korábban támadtak meg, jelképe azoknak a kapcsolatoknak, amelyek elszakíthatatlanul összekötnek bennünket. Osztozunk a meggyilkoltak családtagjainak és szeretteinek gyászában, a sebesülteknek pedig mielőbbi gyógyulást kívánunk, és megerősítjük rendíthetetlen támogatásunkat Törökországnak, amely NATO-szövetségesünk és partnerünk."           

John Kerry amerikai külügyminiszter - aki a coloradói Aspenben van egy konferencián - csak annyit mondott: az amerikai illetékes szakemberek egyelőre még csak az információkat gyűjtik, hogy tisztábban lássák a helyzetet.        

Donald Trump, a republikánusok várható elnökjelöltje egy ohiói kisvárosban kampányolva a gyűlést a terrorakcióra utalva nyitotta meg, míg Hillary Clinton, aki szintén kampánykörúton van, közleményt adott ki. "Valami nagyon, nagyon nincs rendjén" - mondta Trump, és hozzátette: "sokkal okosabbaknak kell lennünk, keményebbeknek kell lennünk, különben kevés marad az országból". Nem mondta ki, hogy az Egyesült Államokra gondol-e, vagy a terrorakciót elszenvedő Törökországra, de a szövegösszefüggésből kiderül, hogy Amerikát félti. 

Trump óvatosságra intett az Iszlám Állammal kapcsolatban, és hangsúlyozta, hogy a terroristák nemhogy teret veszítenének, hanem ellenkezőleg: "a bozóttűz gyorsaságával terjeszkednek". "Az Iszlám Állam magához vonzza fiataljainkat különböző országokból, a terroristák jobban használják az internetet, mint mi. Megtérítik a fiatalokat, meggyőzik őket, hogy csatlakozzanak a terrorszervezethez. És tudják, miért? Mert ezek a befolyásolható fiatalok azt látják, hogy az Iszlám Állam sikeres, ezért olyan dolgokat kell tennünk, hogy ne érezhesse magát olyan elégedettnek" - mondta beszédében a New York-i üzletember. 

Trump beszéde előtt twitter-üzenetet írt, amelyben így fogalmazott: "minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy ezt a szörnyűséges terrorizmust az Egyesült Államok határain kívül tartsuk". 

Hillary Clinton, a demokraták várható elnökjelöltje közleményben sürgette a terrorizmus elleni harc fokozását. Leszögezte: "minden amerikai egységesen a török nép mellett áll a gyűlölet és az erőszak elleni harcban". Hangsúlyozta, hogy az isztambuli támadás csak még eltökéltebbé teszi azokat az erőket, amelyek szerte a világban a terrorizmus és a dzsihadista radikalizmus ellen harcolnak". A volt külügyminiszter leszögezte: "ez a merénylet emlékeztet bennünket arra, hogy az Egyesült Államoknak nem szabad meghátrálnia, el kell mélyítenünk együttműködésünket szövetségeseinkkel a Közel-Keleten és Európában egyaránt".