Külföld
Obama nem változtat Szíria-politiáján
Condoleezza Rice cáfolta, hogy Donald Trump alelnökjelöltje lesz
Jen Friedman fehér házi szóvivő közölte: Obama elnök készen áll arra, hogy "erőteljes vitát" folytasson Szíriáról, de a nemzetbiztonsági csapat már megkezdte a szír helyzet és a lehetséges megoldások alapos vizsgálatát.
Condoleezza Rice cáfolta, hogy Donald Trump alelnökjelöltje lesz
Nem érdekli az alelnöki poszt, nem kíván szerepet vállalni Donald Trump, a republikánusok várható elnökjelöltje mellett - tudatta pénteken közleményben Condoleezza Rice, George W. Bush korábbi amerikai elnök volt nemzetbiztonsági tanácsadója, majd külügyminisztere, jelenleg a Stanford politológus professzora és a kaliforniai egyetem egyik intézetének igazgatója.
"Condoleezza Rice többször is leszögezte, és ezúttal is megerősíti, hogy nem foglalkoztatja az, hogy alelnök legyen" - írta nyilatkozatában a politikusnő kabinetfőnöke, Georgia Godfrey.
Condoleezza Rice 2009-ben tért vissza az oktatáshoz, s azóta a tekintélyes kaliforniai egyetem munkatársa, a politikában azóta nem vállalt szerepet. Mint kabinetfőnöke írta, a republikánusok nyári, Clevelandban rendezendő elnökjelölt-állító konvencióján sem vesz részt.
Az elmúlt napokban több, a republikánusokhoz közelálló médiumban merült fel Rice neve mint leendő alelnöké. A Breitbart News című konzervatív hírportálban például nagy riportot közöltek róla mint kifejezetten esélyes alelnök-jelöltről. A volt politikus ugyanakkor nem marad ki teljesen a politikából: részt vesz ugyanis néhány republikánus szenátor választási kampányában.
A pénteken kiadott közleményben az is szerepelt: kizárt, hogy Condoleezza Rice független jelöltként részt venne az elnökválasztási folyamatban.
A Dániában tartózkodó külügyminiszter, John Kerry sajtónyilatkozatában fontosnak minősítette a dokumentumot, és azt ígérte, hogy Washingtonba visszatérve okvetlenül egyeztet majd a dokumentum aláíróival.
John Kirby, a külügyminisztérium szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy a tárcának nem áll szándékában nyilvánosságra hozni azt a dokumentumot, amelyben 51 külügyi tisztségviselő és tanácsadó erőteljesen bírálta az Obama-kormány szíriai politikáját és sürgette az elnököt, hogy kezdje bombázni a szír kormány állásait és mielőbb szabaduljon meg Bassár el-Aszad szíriai államfőtől, mert vele nem érhető el változás a közel-keleti országban. A dokumentumot csütörtökön későn este hozta nyilvánosságra internetes oldalán a The Wall Street Journal.
A külügyi szóvivő pénteken leszögezte: nem indítanak belső vizsgálatot a dokumentum ügyében, és nem is változtatnak az amerikai politika irányvonalán. Újságírói kérdésre válaszolva kifejtette, hogy Washington nem javasolta a szíriai ellenzéki csoportoknak, hogy bármelyik tagjuk is csatlakozzék a jelenlegi damaszkuszi kormányhoz.
A dokumentum nyilvánosságra kerülése alkalmat adott az Obama-kormány Szíria-politikáját bíráló politikusoknak is arra, hogy hallassák véleményüket, illetve ismételten kifejezzék nemtetszésüket.
Ed Royce, a képviselőház külügyi bizottságának republikánus elnöke a sajtónak nyilatkozva például arról beszélt, hogy "még az Obama-kormányzat saját külügyi szakemberei is azt gondolják, hogy a kormány Szíria-politikája kudarcot vallott". Royce képviselő szerint: "Irán, Oroszország és Aszad elnök diktál ma Szíriában, és ez lehetővé teszi, hogy Aszad továbbra is háborús bűnöket kövessen el a népe ellen".