Külföld

Obama: Sem férfi sem nő nem volt még alkalmasabb az elnöki posztra

Szijjártó Péter: Jogunk van elmondani a véleményünket+VIDEÓ

Hillary Clinton tisztában van vele, mekkora a tétje a mostani elnökválasztásnak – hangsúlyozta Barack Obama a Demokrata Párt elnökjelölt-állító konvencióján elmondott beszédében. Szijjártó Péter szerint külpolitikai kérdésekben a kormánynak joga van véleményt mondani.

Objektum doboz
obama clinton lead
Obama teljes mellszélességgel Clinton mellett kampányol. Fotó: Reuters

Barack Obama beszédét nagy várakozás előzte meg, és amikor az elnök megjelent a konvenciónak helyet adó sportarénában, az emberek - a felfokozott várakozásnak köszönhetően is - üdvrivalgásban törtek ki, és azt skandálták: „igen, meg tudjuk csinálni!” (Yes, we can!). Ez volt a jelenlegi elnök nyolc évvel ezelőtti kampányának jelszava.

Mielőtt azonban Obama megjelent volna a színen, még bemutattak egy párperces filmet róla és elnöksége esztendeiről, sikeresnek ítélt politikai döntéseiről. A sportcsarnokban olyan volt a hangulat, mintha nem is Hillary Clinton, hanem Barack Obama volna az elnökjelölt.

Az elnök - az előrejelzéseknek megfelelően - a vezetése alatt eltelt nyolc évet elemezte, felidézte a jónak tartott döntéseket, hogy aztán amellett érvelhessen, hogy ennek a nyolc évnek a politikáját érdemes folytatni, vagyis pártja jelöltjét, Hillary Clintont kell megválasztani elnöknek.

A helyi idő szerint kedden tartott szavazáson Clinton megszerezte a demokrata pártküldöttek voksainak többségét, így immár hivatalos, hogy a 68 éves egykori first lady, New York-i szenátor és külügyminiszter a Demokrata Párt jelöltje a november 8-án tartandó amerikai elnökválasztáson, egyben az első női elnökjelölt az Egyesült Államok történetében.

Obama Trumpnak: Amerika ígéretei nem járnak árcédulával

Beszédében Obama hosszasan támadta Clinton republikánus vetélytársát, Donald Trumpot. Fenyegetőnek nevezte Trump esetleges elnökké választását, úgy fogalmazva, hogy a republikánus elnökjelölt álláspontjai nem is csak a politikai spektrum másik oldalán helyezkednek el, hanem egyenesen egy egészen külön spektrumon találhatók.

„Ez a választás nemcsak pártok vagy politikák közötti választás lesz, hanem döntés arról, hogy milyenek vagyunk mi, és hogy továbbra is hűek akarunk-e maradni a nagy amerikai hagyományokhoz” - fogalmazott az elnök. Megismételte, hogy Trump Clevelandben megfogalmazott mondandója Amerikáról „pesszimista vízió egy olyan országról, ahol egymás ellen fordulunk". Donald Trump „arra játszik, hogy ha elég sok embert rémít meg, akkor elég szavazata lesz ahhoz, hogy megnyerje ezt a választást” - mondta. „De - tette hozzá - ez egy újabb fogadás, amelyet Donald Trump el fog veszíteni”. Az elnök ezután azt fejtegette, hogy Trump nem sokra tartja az amerikaiakat, akik pedig egyáltalán nem törékenyek és félősek, és erejüket nem abból nyerik, hogy jön egy önjelölt megmentő, aki megígéri, hogy majd ő egyedül rendet tesz.

Kitért Donald Trump ellentmondásosnak tartott külpolitikai állásfoglalásaira is. „Összemelegszik Putyinnal, dicséri Szaddám Huszeint, és azt mondja a NATO-szövetségeseknek, akik 2001. szeptember 11-e után mellettünk álltak, hogy többet kell fizetniük, ha azt akarják, hogy megvédjük őket. Nos, Amerika ígéretei nem járnak árcédulával. Mi betartjuk a kötelezettségeinket” - fogalmazott Obama.

Sem férfi sem nő nem volt még alkalmasabb az elnöki posztra Obama szerint

Az elnök hosszasan méltatta Hillary Clintont. Mint fogalmazott: „Soha nem volt még olyan férfi vagy nő, sem én, sem Bill, aki Hillary Clintonnál alkalmasabb lett volna arra, hogy az Egyesült Államok elnökeként szolgáljon”.

Obama emlékeztette a jelenlévőket, hogy külügyminiszterként Hillary Clinton milyen határozottan és keményen kiállt az al-Kaida terrorszervezet vezetője, Oszama bin Laden elleni akció folytatása mellett, milyen mértékben vett részt az Ovális Irodában hozott politikai döntések meghozatalában és hogy mennyire kitartó politikus.

Az elnök beszédében visszatért nyolc évvel ezelőtti jelszavainak egyikéhez: „a vakmerő reményekhez”, s azt mondta: Amerika kikövetelte magának ezt a reményt az elmúlt nyolc évben, s ő most készen áll arra, hogy a stafétabotot továbbadja, ő pedig magánemberként tegye tovább a dolgát. Majd így szólt: „Kérek mindenkit, hogy csatlakozzék hozzám a cinizmus és a félelem elutasításában, hozzuk ki magunkból azt, ami a legjobb, válasszuk meg Hillary Clintont az Egyesült Államok következő elnökének, és mutassuk meg a világnak, hogy még mindig hiszünk e nagyszerű nemzet ígéretében”.

Amikor felcsattant a tapsorkán, Obama még hozzátette: „Köszönet ezért a hihetetlen utazásért, és gyerünk, folytassuk tovább!”

Stevie Wonder zenéjére megjelent Hillary Clinton is, és a két politikus integetve és egymást átkarolva hagyta el a pódiumot.

A konvenció helyi idő szerint csütörtökön ér véget, amikor Clinton formálisan is elfogadja a jelöltséget.

Szijjártó Péter: Senkit sem támogatunk, mert semmi közünk hozzá

A külgazdasági és külügyminiszter közlése szerint az amerikai elnökválasztás az amerikaiak dolga, „mi nem avatkozunk és szólunk bele semmilyen módon”, de jogunk van kifejezetten külpolitikai jellegű kérdésekben véleményt mondani. Szijjártó Péter kifejtette: az amerikai elnökválasztási kampány érdekes fázisa zajlik most a pártok konvencióival, és világossá vált, ki mit gondol külpolitikáról, bevándorlásról.

„Jól látható, hogy amit a demokraták gondolnak a bevándorlás kérdéséről, az a mi érdekeinkkel teljes mértékben ellentétes, és az is jól látható, hogy amit a republikánus elnökjelölt gondol a bevándorlásról, az meg egybevág” a mi koncepciónkkal - mondta.

Szijjártó Péter kijelentette: Magyarország a NATO elkötelezett tagja, és világos vállalásokat tett, hogy a tagsággal járó kötelezettségeit teljesítse. Európában nagyon kevesen fordítanak annyit a védelmi kiadásokra, amennyiben megállapodtak a szövetség tagjai, és Magyarország sem felel meg ennek a kitételnek, de menetrendet fogadtak el arról, hogy az ország fokozatosan eléri a kívánatos szintet - emlékeztetett. A miniszter szerint Donald Trump republikánus elnökjelölt azt szorgalmazza, hogy az európai szövetségesek teljesítsék kötelezettségeiket, és „ezzel mi is teljesen azonosulni tudunk”, ehhez van menetrend.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: az amerikai elnökválasztással kapcsolatban „nem támogatunk senkit, nem vagyunk amerikai állampolgárok, teljesen irreleváns lenne, ha mi egyáltalán támogatnánk bárkit is, senkit nem támogatunk, mert semmi közünk hozzá”.