Külföld
Obama: Csillapodjon az erőszak Szíriában
Az amerikai elnök utolsó hivatalos útján az orosz államfővel egyeztetett
A perui fővárosban szombat óra tart az ázsiai-csendes-óceáni csúcsértekezlet, amelyen részt vesz mindkét politikus. Vasárnap az amerikai és az orosz elnök pár perces - egyes hírügynökségi jelentések szerint csak négy percig tartó - megbeszélést folytatott egymással.
A Fehér Ház közlése szerint a megbeszélésen Obama arra szólította fel Putyint, hogy Ukrajna ügyében tartsa be a minszki megállapodásban foglaltakat, Szíriát illetően pedig azt javasolta, hogy a két ország külügyminiszterei - John Kerry, az amerikai és Szergej Lavrov, az orosz diplomácia irányítója - továbbra is egyeztessenek annak érdekében, hogy csillapodjék az erőszak szír földön. Helyszíni sajtójelentések szerint egyébként a két elnök a rövidke megbeszélésen kívül nem tárgyalt egymással. A csúcsértekezleten az ázsiai és a csendes-óceáni térség országai arról cserélnek eszmét, hogy hogyan válaszoljanak megfelelően a világgazdasági kihívásokra. A tervek szerint a tanácskozás végén közleményt is elfogadnak majd arról, hogy a kereskedelmi korlátozások további feloldásával folytatnák a térség gazdasági integrációját.
Obama szerint Trump rákényszerül egyes elgondolásai megváltoztatására
Az amerikai elnök szerint a realitások rá fogják kényszeríteni Donald Trumpot, hogy módosítson a választási kampányban hangoztatott egyes elgondolásain, de elismerte: nem tudja garantálni hogy az utódja nem ragaszkodik egyes elfogadott álláspontjaihoz. Várnunk kell és meglátjuk - jelentette ki Obama, és elmondta, hogy amióta Trump november 8-án megnyerte az elnökválasztást, az ő célja az volt, hogy tiszteletteljes legyen vele, és időt adjon neki a munkatársai kiválasztásához és politikája kidolgozásához. Ezt a hozzáállását elsősorban olyan amerikai állampolgárként határozta el, aki "súlyosan aggódik a hazájáért" - mondta. Az elnök előre bocsátotta, hogy kész felemelni a szavát az Egyesült Államok értékei és ideái védelmében, ha úgy látja, hogy Trump elnöksége veszélyezteti ezeket.
Barack Obamának elnökként a limai az utolsó hivatalos útja. A perui csúcsértekezletre Európából érkezett, ahol Berlinben európai politikusok részvételével mini-csúcsértekezleten vett részt, azt megelőzően Görögországban tett látogatást. Amerikai kommentátorok megjegyezték: mind Görögország, mind Németország fontos szerepet játszik az európai migránsválságban.
Putyin: Trump és ő maga is érdekelt a kapcsolatok javításában
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint ő és Donald Trump megválasztott amerikai elnök egyaránt érdekelt a két ország kapcsolatainak javításában. Az orosz elnök szerint sok országban nagy a különbség a választási kampányban elhangzottak és a tényleges politika között. "Meg kell várni, meg kell figyelni, miként alakul a helyzet, és hogy Trump milyen sikerrel fogja megoldani az országa előtt álló kihívásokat" - hangsúlyozta. Putyin megemlítette azt is, hogy a Barack Obama amerikai elnökkel tartott rövid találkozón mindketten elismerték, hogy "kemény" volt a párbeszéd az Egyesült Államok és Oroszország között. Hozzátette: szívesen látná Obamát Oroszországban bármikor, amikor kedve van hozzá.
Az orosz elnök a gazdasági csúcs témáival kapcsolatban kijelentette: Oroszország kész a jelenlegi szinten befagyasztani olajkitermelését.
Turnbull: Canberra tőle telhetően támogatja Trump elnökségét
Az ausztrál kormány kész támogatni Donald Trump megválasztott amerikai elnököt a hatalomátadás alatt és azt követően - mondta Malcolm Turnbull ausztrál kormányfő hétfőn Limában. Turnbull ausztrál újságíróknak elmondta, hogy minden ausztrál vágya egy sikeres amerikai kormányzat, kabinetje éppen ezért kész minden tőle telhetőt megtenni a republikánus politikus sikerességéért. "Obama elnök azt szeretné, ha Trump sikeres lenne" - hangsúlyozta az ausztrál kormányfő. "Azt szeretné, ha Amerikának jól mennének a dolgai, éppen ezért ajánlotta fel támogatását a leendő elnöknek, és biztatott mindannyiunkat ugyanerre" - mondta. Turnbull annak ellenére bizakodó, hogy Trump kampányában hevesen ellenezte a csendes-óceáni térséggel tervezett grandiózus szabadkereskedelmi megállapodás (TPP) nyélbe ütését. A 12 tagállamra tervezett egyezményt még Obama javasolta Kína térségbeli terjeszkedésének ellensúlyozására. Az ausztrál miniszterelnök úgy véli, hogy neki és társainak sikerülhet meggyőznie Trumpot álláspontja megváltoztatására. Turnbull nyomatékosította, hogy bár az Egyesült Államok Ausztrália "jó barátja és megbízható szövetségese", csak azokat a washingtoni projekteket támogatja majd, amelyek összhangban állnak országa "nemzeti érdekeivel".