Külföld
Nyugati támadásokra szólít az Iszlám Állam
Oroszország a koalíció aleppói civil áldozataira hívta fel az ENSZ figyelmét
Először küldött üzenetet a nyilvánosságnak az észak-iraki Moszul ostromának kezdete óta az Iszlám Állam vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi, aki bízik a dzsihadisták győzelmében, amennyiben hiteles azt a hanganyag, amelyet csütörtökön tett közzé a terrorszervezethez köthető al-Furkán nevű csatorna. A felvételen Bagdadi azt fejtegeti, hogy ez totális háború, és a „nagy dzsihád”, amelyet az Iszlám Állam vív, csak erősíti azt a hitet és meggyőződést, hogy „ha Isten is úgy akarja”, akkor mindez csak a győzelem előjátéka. Irak Ninive kormányzóságának lakóit az üzenet arra szólítja fel, hogy vegyék fel a harcot „Isten ellenségei” ellen, az öngyilkos harcosoknak pedig megparancsolja, hogy „változtassák nappallá a hitetlenek éjszakáit, pusztítsanak országaikban, hogy patakokban folyjon a vérük”. Bagdadi több mint egy éve nem hallatott már magáról. Nem tudni pontosan, hol tartózkodik, miként azt sem, hogy egészséges-e vagy megsebesült.
Az iraki hadsereg ellenőrzése alá vonta Moszul két keleti negyedét, és egy harmadik körzet visszafoglalására készül – közölte csütörtökön az iraki terrorellenes erők szóvivője. Szabah al-Numáni az EFE spanyol hírügynökségnek elmondta: a kormányerők fennhatóságuk alá vonták Kukjelit és al-Kudiszt, és már az al-Karama körzet kapujában vannak. A szóvivő hozzátette: a hadsereg jelenleg azon dolgozik, hogy megtisztítsa Kukjelit az Iszlám Állam által hátrahagyott robbanószerkezetektől.
Időközben Oroszország egy olyan „fehér könyvet” osztott szét az ENSZ Biztonsági Tanácsában, amely dokumentálja az Egyesült Államok és szövetségesei jelentős polgári áldozatokat követelő szíriai katonai műveleteit – jelentette be Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.
A fotókkal illusztrált „fehér könyv” Zaharova szerint azoknak szövetséges katonai akcióknak a felsorolását tartalmazza, amelyek jelentős számú civil életét követelték, és súlyos károkat okoztak a polgári infrastruktúrában. Bírálta az Egyesült Államokat, amely az orosz katonai akciókat elítélő, Szíriából származó nem hivatalos állítások ügyében rendre hallatja hangját, ám ezúttal, egy hivatalos dokumentum esetében nem kívánt megszólalni.
Az aleppói helyzetről szólva kijelentette, hogy az orosz és a szíriai kormány részéről október 20. és 23. között életbe léptetett „humanitárius szünetet” a terrorszervezetek erőik átcsoportosítására és készleteik feltöltésére használták fel.
Röviden. Fegyvereket rejtettek el Belgiumban
- A német hatóságok becslése szerint a nyugat-balkáni migrációs útvonal lezárultát követően 77 ezer ember rekedt Délkelet-Európában – írja csütörtöki számában a Bild című német lap. A menedékkérők többsége Görögországban van. A balkáni országban 62 ezer ember vár, közülük tizenötezren az égei-tengeri szigeteken.
- Megkezdték a francia hatóságok Calais-ban a konténertábor utolsó lakóinak, mintegy háromszázötven-négyszáz nőnek és kisgyermeknek az elszállítását. Ők voltak az utolsók, akik a migránsok illegális tábora, az úgynevezett dzsungel múlt heti felszámolását követően hátramaradtak. A leginkább veszélyeztetettnek számító táborlakókat a „dzsungel” kiürítését követően ideiglenesen egy konténertáborban szállásolták el Calais-ban, ahonnan vidéki francia városok befogadóközpontjaiba helyezik át őket, amíg lebonyolítják a Nagy-Britanniába jutásukhoz szükséges eljárást.
- Lőfegyvereket és pokolgépeket rejtettek el valahol Belgiumban a tavaly novemberi párizsi és az idei márciusi brüsszeli merényleteket végrehajtó dzsihadisták – közölte Mohamed Abrini, a belga főváros repülőterén elkövetett robbantásokért felelős terrorkommandó egyik tagja. A sajtóban a „kalapos férfiként” ismertté vált Abrini egy rendőrségi kihallgatás során arról számolt be, hogy ő és társai elhagyták a brüsszeli Jette negyedben található búvóhelyüket, miután egy ismerősük márciusban arra figyelmeztette őket, hogy a rendőrség a nyomukban jár. A belga hatóságok több mint százötven garázst kutattak át júniusban Brüsszelben, de nem jutottak semmilyen eredményre. Paul Van Tigchelt, a terrorista fenyegetéseket elemző belga testület (OCAM) vezetője szerint nem zárható ki, hogy fegyverek vannak elrejtve az országban.
- Németországban a szövetségi legfőbb ügyészség csütörtökön kezdeményezte a terrorgyanú miatt előző nap Berlinben őrizetbe vett férfi előzetes letartóztatásba helyezését. A 27 éves Ashraf Al-T.-t azzal gyanúsítják, hogy az Iszlám Állam tagja, kapcsolatban állt a szervezet egy Szíriában tartózkodó emberével, aki külföldi merényletekért felelős, és felhatalmazást kapott tőle arra, hogy tervezzen meg egy németországi támadást. A Rundfunk Berlin-Brandenburg értesülései szerint menedékkérőként érkezett Németországba és szíriai állampolgárnak mondta magát, de valószínűleg Tunéziából származik.