Külföld

Nyomás alatt tartja Ankara Washingtont a kurd milícia miatt

A kurdisztáni munkáspárthoz köthető szervezet vállalta magára az akciót

Beárnyékolja két NATO-szövetséges, az Egyesült Államok és Törökország viszonyát a szerdán Ankarában elkövetett merénylet, amelyet török vezetők a Washington által támogatott szíriai kurd milíciának tulajdonítanak. Az akciót egy másik kurd csoport vállalta magára.

ankarai merénylet 20160220
Az ankarai merénylet áldozatainak gyászszertartása (Fotó: Reuters - Umit Bektas)

Nem kétséges, hogy a szíriai kurd milícia, a Népvédelmi Egységek (YPG) hajtotta végre a szerdai ankarai öngyilkos merényletet – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken Isztambulban. Erdogan újságíróknak kijelentette, hogy két-három ember volt a szerdai véres ankarai robbantásos merénylet fő elkövetője. A török elnök sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államok még ezek után sem tekinti terrorszervezetnek az YPG-t.

Tegnap Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy ellentmondó nyilatkozatokat tesz az YPG-ről, egyúttal szorgalmazta, hogy Washington szakítsa meg a kapcsolatot a kurd szervezettel. Az Egyesült Államok nem tekinti terrorszervezetnek az YPG-t, sőt támogatást nyújt neki a Szíriában és Irakban jelentős területeket uraló Iszlám Állam elleni harcához. Törökország nem nézi jó szemmel a kurdok katonai sikereit Irakban és Szíriában, mert attól tart, hogy határai mentén egységes kurd nemzet jöhet létre, amelyet nemzetbiztonsági kockázatnak tart, különösen annak fényében, hogy délkeleti tartományaiban rengeteg kurd nemzetiségű lakos él. Cavusoglu a TRT Haber török állami televízióban közvetített beszédében a gyengeség jelének mondta, ha az YPG-hez hasonló szervezetekkel működnek együtt az Iszlám Állam elleni harcban.

A török politikus hozzátette, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter kettejük csütörtöki telefonbeszélgetésében azt mondta, az YPG-t nem tartja megbízhatónak. „Jelentős fejlemény, ha az Egyesült Államok kezdi megérteni a helyzetet. Fontos, hogy egy ilyen ország világosan megfogalmazza a terrorizmushoz és a terrorszervezetekhez való viszonyát” – tette hozzá.

Az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivője csütörtökön nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy az YPG követte el a szerdai ankarai merényletet. A szóvivő felszólította Törökországot, hogy szüntesse be a kurd milícia szíriai állásainak bombázását. A legfőbb szíriai kurd párt, a Demokratikus Egyesülés Pártja (PYD) tagadta, hogy a tömörülés katonai szárnyának, az YPG-nek köze lenne az ankarai merénylethez. A PYD azzal vádolta Törökországot, hogy a merényletet a szíriai harcokban történő szerepvállalása igazolására használja fel.

A Kurdisztáni Munkáspárthoz (PKK) köthető Kurdisztáni Szabadság Solymai (TAK) csoport jelentkezett a merénylet elkövetőjeként - olvasható a TAK internetes oldalán. Az oldal szerint a támadás válasz volt Erdogan kurdokkal kapcsolatos politikájára, valamint megtorlás a délkelet-törökországi Cizre városában kialakult helyzetért. A szervezet szerint Erdogan a kurdok ellen uszítja a nemzetközi hatalmakat. A TAK üzenetében fogadkozik, hogy folytatja a terrorakcióit.

Pénteken összecsaptak a török fegyveres erők a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt felkelőivel a délkelet-törökországi Diyarbakirban, a harcokban két török katona és egy rendőr életét vesztette. A közlés szerint a felkelők tűz alá vették a biztonsági erőket, melyek három tagja súlyosan megsebesült, majd később a kórházban belehalt sebesüléseibe. Az Anadolu török állami hírügynökség jelentése szerint csaknem ötszáz kilogrammos, autóba rejtett robbanószerkezetet találtak a biztonsági erők a délkelet-törökországi Diyarbakir tartományban. A robbanószerkezetet tűzszerészek hatástalanították.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja emigráns ellenzéki szervezet szerint Törökország heves bombázásokba kezdett csütörtök este az észak-szíriai Aleppó tartomány kurdok ellenőrzése alatt álló részein.