Külföld
Nyomás alatt a magyar-szerb határ
Az ISIS többször kijelentette, hogy migránsok között küldi az embereit Európába - szögezte le a szakértő
Az első negyedévben mintegy 4500-an, a második negyedévben 10 500-an kísérleteztek a magyar határon, vagyis a tendencia növekszik - mondta el a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1-en. Ha ez a nyomás fokozódik, bonyolult helyzetet eredményezhet az egész Balkánon és az egész Európai Unióban. Ezen felül - mint hozzátette - több mint 130 ezren vannak Olaszországban, akik a tengeren érkeztek Líbiából. Mindez azt jelenti, hogy folyamatosan nyomás alatt tartják Európát.
Ügyelni kell a „magányos farkasokra” is
Komoly kockázatot jelentenek a „magányos farkasként” lecsapó merénylők Európában, a közelmúltbeli franciaországi és németországi események demonstrálják, hogy ezeket rendkívül nehéz felderíteni és megakadályozni – figyelmeztet jelentésében az európai rendőrségi együttműködési szervezet (Europol). Az értékelésben kiemelték: a biztonsági szolgálatok által nem ismert, magányosan cselekvő merénylők jelentette növekvő veszély részben annak számlájára írható, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet és a fő riválisaként számon tartott al-Kaida számos alkalommal támadások végrehajtására szólította fel a nyugati országokban élő muzulmánokat.
Bakondi György szerint Európa-szerte egyre többen vélik úgy, hogy ilyen mértékű tömeges migrációt Európa nem képes kezelni, s a nemzeti kormányoknak és Brüsszelnek határozott lépéseket kell tenniük a védelem érdekében.
A belbiztonsági főtanácsadó szólt arról is: nagy veszélyt jelent az európai közbiztonságra nézve, hogy a migránsok egyre több erőszakos cselekményt követnek el: a magyarországi táborokban is több atrocitás történt, s a németországi vonaton támadóról is kiderült, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezethez kötődött.
Mindennek fényében Bakondi György reményét fejezte ki, hogy az Európai Unióban sikerül egy olyan biztonsági rendszert kialakítani, amely lehetőséget ad a valódi menekülteknek a politikai menedék jog elérésére, viszont hatékonyan képes távol tartani a terrorizmust, és mindazokat, akik gazdasági célból akarnak bejutni az unióba.
Az ISIS többször kijelentette: a migránsokkal együtt küldi Európába katonáit
Besenyő János hozzátette: Be is bizonyosodott, hogy ilyen emberek is vettek részt terrorista cselekményekben - jelentette ki Besenyő János, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyének igazgatója.
Arról, hogy a nizzai merénylőről kiderült, gyorsan radikalizálódott, a szakértő azt monda: a terrorszervezet is felfedezte, hogy vannak olyan pitiáner bűnözők, akik bár nem vallásosak, képesek gyorsan radikalizálódni. Ők nem félnek az államtól, és ha kapnak egy célt, annak érdekében hatékonyan alkalmazzák alvilági kapcsolataikat, tapasztalataikat is - fejtette ki.