Külföld
Nógrádi György: Földön kell megállítani az ISIS-t
Német belsőelhárítás: Mégiscsak felhasználták a dzsihadisták a menekülthullámot
A szakértő az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában úgy vélekedett, hogy ezek a bombák az ISIS "fővárosa", Rakka alatt lévő bonyolult alagútrendszereket is képesek megsemmisíteni, a kérdés csak az, hogy mikor kaphatnak felszállási engedélyt a gépek.
B-52-es nehézbombázókat telepített az USA Katarba
Az 1991-es Öböl-háború óta először szállnak majd fel amerikai B52-esek a közel-keleti térségben. Utoljára harci bevetésen 2006-ban alkalmazott az Egyesült Államok B52-eseket az afganisztáni háborúban, majd 2015-ben egy jordániai, amerikai irányítású hadgyakorlaton vettek részt ilyen gépek.
Katar az Egyesült Államok egyik szoros szövetségese a térségben. A Dohától délnyugatra fekvő al-Udeid légitámaszpont 2003 óta az amerikaiak rendelkezésére áll. Ide érkeztek a nyolc hajtóműves B-52 Stratofortress interkontinentális nehézbombázók. Chris Karns alezredes, a központi főparancsnokság szóvivője azonban biztonsági okokra hivatkozva nem közölte, hogy pontosan hány repülőt küldtek Katarba.
Charles Brown altábornagy, a légierő központi főparancsnokságának parancsnoka ugyanakkor nyilatkozatában kiemelte: a B52-esek bevetése is jelzi az amerikai elszántságot az Iszlám Állam elleni küzdelemben. Az altábornagy szerint a B52-esek képesek lesznek stratégiai támadásokra és tengeri hadműveletekre is. Nem hajtanak végre szőnyegbombázásokat, mert az amerikai erők - Brown megfogalmazásában - "minimalizálni akarják a civil áldozatok számát".
Német belsőelhárítás: Mégiscsak felhasználták a dzsihadisták a menekülthullámot
Németországban több tucat veszélyesként számon tartott iszlamistát keresnek elfogatóparanccsal - írta a Welt am Sonntag. A szövetségi kormány szerint hetvenhat közveszélyes, erőszakra hajlamos. A hatóságok az ország elhagyásának megtiltásával igyekeznek elejét venni a „terrorturizmusnak”, tavaly harminc iszlamistával szemben rendeltek el kiutazási tilalmat - áll a kormány kimutatásában.
Hans-Georg Maassen, a német belső elhárítás, a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) vezetője a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban elmondta, hogy a szervezetnél ugyan kezdettől fogva lehetőségként számoltak azzal, hogy az ISIS megpróbálhat a menekültek között dzsihadistákat bejuttatni az Európai Unióba, de úgy vélték, hogy ez a hosszú vándorút viszontagságai miatt túlságosan kockázatos vállalkozás, ezért nem tartották nagyon valószínűnek.
Az ISIS azonban mégiscsak felhasználta a menekülthullámot. „Nem szorult rá arra, hogy embereit a menekültek közé rejtse, mégis megtette. Szerintem ez erődemonstráció, az ISIS világosan jelezni akarta, hogy erre is képes” - mondta Hans-Georg Maassen.
Szír menedékkérő gyújtogatott Németországban
Németországban szándékos gyújtogatással tűzet okozott saját szállásán egy szíriai menedékkérő - közölték vasárnap a Rajna-vidék-Pfalz tartományi Bingenben történt esetet vizsgáló hatóságok. A mainzi rendőrség és ügyészség közös közleménye szerint a huszonhat éves szíriai férfi beismerő vallomást tett. Azt mondta, hogy a rossz lakhatási körülmények és a kilátástalanság érzése miatt próbálta felgyújtani az épületet, ahol elhelyezték. A menedékkérőt letartóztatták. Az illetőnek egy társasházban volt szállása, amelyben menedékkérők mellett külföldi idénymunkások és német állampolgárok is laknak. A pincében gyújtogatott. Négy lakó és két tűzoltó enyhe füstmérgezést kapott.
„Most már tudjuk, hogy ami az IÁ-t illeti, van még mit tanulnunk” - tette hozzá.
Úgy vélte, hogy az IÁ esetében a terror nem megfelelő kifejezés, mert elbagatellizálja, a valósnál kevésbé veszélyesként tüntet fel egy jelenséget. Akár a szélsőbaloldali Vörös Hadsereg Frakciót (RAF), akár a szélsőjobboldali Nemzetiszocialista Illegalitást (NSU) vizsgálva látható, hogy a németországi terrorizmus „dimenziója sokkal kisebb”. Ezek a szervezetek politikai okokból bizonyos személyek - döntéshozók vagy a lakosság valamely csoportjának tagjai - ellen hajtottak végre merényleteket, az ISIS-nek viszont az számít, hogy minél több embert öljön meg, „lehetőleg kamerák előtt”, hogy az egész világ értesüljön tevékenységéről. Ez pedig már nem terror, hanem „háborús összeütközés”.
Az IÁ stratégiája messze túlmutat Szíria térségén, és fontos részét alkotják a világ számos térségében elkövetett merényletek. Ezek a megfélemlítést és az új hívek toborzását szolgálják - mondta a BfV elnöke.
Elmondta, hogy Németországban változatlanul nagy a terrorveszély, de konkrét támadás előkészületeiről nincsenek információk. Az „iszlamista-terrorista potenciál” - a muzulmán vallás valamely szélsőséges irányzatának eszméi által indíttatva terrorcselekmény elkövetésére hajlamosnak tartott emberek csoportja - 1100 főt tesz ki. E csoport mellett még 8650 szalafistát - az iszlám Németországban legnépszerűbb szélsőséges irányzatának követőjét - is nyilvántartanak. „Ez a szám gyakorlatilag naponta növekszik” - emelte ki Hans-Georg Maassen.
Az teljesen biztos, hogy az IÁ Németországban is, illetve „német érdekek ellen” is végre akar hajtani támadásokat. Ezt jelzik a dzsihadista szervezet proagandaanyagai is, amelyek német városokat említenek együtt Párizzsal vagy Brüsszellel - tette hozzá.