Külföld

Nizzai terror: Legalább öt tettestársa volt az elkövetőnek

A rendőrség felelősségét is vizsgálják

A francia nemzeti ünnepen Nizzában lecsapó terrorista hónapokon át tervezte a terrortámadást, és legalább öt tettestársa volt - közölte a párizsi ügyész. Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter csütörtökön bejelentette, hogy a támadás miatt felkérte a rendőrség felügyeleti szervét a tengerparti városban a nemzeti ünnep estéjén elrendelt biztonsági intézkedések kivizsgálására.

Molins elmondta: négyszázan dolgoznak az ügyön, és jelentős haladást sikerült elérni. Az ügyész kijelentette: a Franciaországban élő, tunéziai Mohamed Lahouaiej-Bouhlel "támogatóktól és cinkostársaktól" kapott segítséget. Beszámolt arról is, hogy az öt gyanúsított őrizetben van.

Francois Molins azt is elmondta: a támadó telefonján talált adatok arra utalnak, hogy már tavaly tervezni kezdte a támadást. Előkerült egy fénykép a nizzai tengerparti sétányról és egy olyan cikkről készített felvétel is, amely a terrorista merényletek elkövetői által használt, captagon nevű kábítószerről szólt.

Az ügyész azt mondta, két francia-tunéziai kettős állampolgárt, egy tunéziai, egy albán férfit és egy francia-albán nőt őrizetbe vettek, és terrorcselekményben való bűnrészesség vádjával eljárás indult ellenük. Molins hozzátette, a 21 és 42 év közötti emberek korábban nem kerültek a titkosszolgálatok látószögébe.

A jogász kifejtette, Lahouaiej-Bouhlel mobiltelefonjának átvizsgálásakor derült ki, hogy a merénylő a vádlottak közül többel is aktívan tartotta a kapcsolatot. Például röviddel a Charlie Hebdo című szatirikus francia hetilap szerkesztőségére mért, tavaly januári támadást követően az egyik férfitól a következő szöveges üzenetet kapta: "Én nem Charlie vagyok (...), hanem boldog, amiért Allah katonái elvégezték a munkát". Az üzenet arra utal, hogy a támadás után az egész világon a "Je suis Charlie" vagyis "Charlie vagyok" üzenettel nyilvánították ki az emberek szolidaritásukat.

A gyanúsítottak bűnrészességére utalnak a merénylethez használt, a kamionban megtalált tárgyak és fegyverek is.

Az egyik vádlott ujjlenyomatát megtalálták a bérelt hűtőkocsin, amellyel Lahouaiej-Bouhlel belehajtott a francia nemzeti ünnepet lezáró késő esti tűzijátékot néző tömegbe, és közben lövéseket adott le a város tengerparti sétányán. A férfit a rendőrök lelőtték. A támadásban 84-en vesztették életüket, köztük több gyerek és külföldi is. A több mint 300 sebesültből Molins tájékoztatása szerint 15-en továbbra is válságos állapotban vannak.

Cazeneuve: A rendőri felelősséget is vizsgáljuk

A közigazgatási vizsgálat feladata megállapítani, hogy hány helyi és hány, az országos kapitánysághoz tartozó rendőr teljesített július 14-én este szolgálatot a Promenade des Anglais tengerparti sétányon, ahol a tunéziai Mohamed Lahouaiej-Bouhlel egy bérelt hűtőkocsival belehajtott a francia nemzeti ünnepet lezáró késő esti tűzijátékot néző tömegbe.

Mindössze egy rendőrautóval zárták le a sétányt? 

„A felkérés az áldozatokat és a hozzátartozóikat megillető átláthatóság és igazság érdekében történt, ami mindig is vezérelte a kormányt a szörnyű nizzai merénylet óta” – írta a belügyminiszter, miután az ellenzék után a Libération című baloldali lap is hazugsággal vádolta meg a kormányt. A lap helyszíni felvételekre hivatkozva csütörtöki számában azt állította, hogy a tengerparti sétányt, amely autómentes övezetté alakult július 14-én este és ahol 30 ezren gyűltek össze a tűzijáték megtekintésére, a városvezetés egyetlen önkormányzati rendőrségi autóval zárta le, az országos rendőrség munkatársai pedig egyáltalán nem voltak jelen.

Bernard Cazeneuve belügyminiszter cáfolta a lap állításait, s megismételte, hogy az országos kapitányság 64 rendőre segítette aznap a helyiek munkáját Nizzában. Manuel Valls miniszterelnök pedig a támadás másnapja óta azt hangoztatja, hogy a rendőri erők semmilyen hibát nem követtek el a helyszín biztosításakor.

Normál esetben is súlykorlátozás van a területen – a támadó mégis kétszer behajthatott 

A jobboldali ellenzék napok óta parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kéri a biztonsági intézkedések kivizsgálására, Gérard Larcher, a szenátus elnöke pedig egy "független vizsgálat" elrendelését szorgalmazta. A France2 közszolgálati televízió ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a jobboldali vezetésű Nizza belvárosába egy önkormányzati rendelet értelmében tilos 3,5 tonnánál nehezebb tehergépkocsival behajtani.

A merénylő a városi térfigyelő kamerák felvételei szerint a támadást megelőzően július 12-en reggel 6 órakor és július 13-án este 10 órakor is végighajtott a 19 tonnás bérelt hűtőkocsival a tengerparti sétányon, ahol feltehetően feltérképezte a helyszínt. A helyi rendőrség viszont nem állította elő szabálysértés miatt a férfit, ami arra utal, hogy a terrorfenyegetettségre hivatkozva tavasszal felszerelt több mint 1200 térfigyelő kamera által sugárzott képeket nem kísérik állandó figyelemmel a helyi rendőrök.

Csütörtökön dönt az ügyészég az Iszlám Állam dzsihadista szervezet által vállalt merénylettel kapcsolatban őrizetbe vett öt gyanúsított elleni eljárás megindításáról. A négy, 22 és 40 év közötti férfit és egy nőt hétfő óta hallgatták ki a párizsi ügyészség terrorelhárítási részlegén. Egyikük, egy 22 éves férfi volt annak az SMS-nek a címzettje, amelyet Mohamed Lahouaiej Bouhlel a támadás előtt küldött, és amelyben megköszönte a pisztolyt, amit előző nap kapott tőle. A férfi a kihallgatásán azt mondta, hogy egy 38 éves albán állampolgártól szerezte a pisztolyt. Azóta ez utóbbit és a feleségét is őrizetbe vették.