Külföld

Netanjahu: Irán hazudott, és nukleáris fegyver kifejlesztésén dolgozott

Az izraeli televíziócsatornák élő adásban közvetítették a kormányfő bejelentését

Irán hazudott, és nukleáris fegyver kifejlesztésén dolgozott, s az iráni atomalku hazugságon alapult - állította az izraeli hírszerzés által megszerzett bizonyítékokra hivatkozva Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfő este.

Az izraeli televíziócsatornák élő adásban közvetítették a kormányfő bejelentését, mely szerint Izraelnek birtokába jutott az iráni titkos atomarchívum. Ennek alapján Teherán hazudott, mert az Amad projekt keretében aombombát próbált előállítani - tette hozzá.     Netanjahu állítása szerint a korábbi atomprogram vezetői más szervezeti egységek keretében tovább dolgoztak. Felszólította Donald Trump amerikai elnököt, hogy "megfelelő döntést" hozzon a közeli napokban, amikor a 2015-ben aláírt nemzetközi atomalku megújításáról hoz határozatot. A megállapodásban az iszlám köztársaság kötelezettséget vállalt atomprogramjának korlátok közé szorítására, cserébe a vele szemben alkalmazott, kiterjedt szankciók feloldásáért. Trump május 12-én dönt arról, hogy felmondja-e az egyezményt, és újabb büntetőintézkedéseket léptet-e életbe Iránnal szemben.
 

Az izraeli kormányfő beszéde kezdetén közölte, hogy az izraeli hírszerzés egy Teheránban található raktárból "fél tonna" dokumentumot szerzett meg: mintegy ötvenötezer oldal és ezenkívül még ötvenezer dokumentum, valamint száznyolcvanhárom CD birtokába jutott, amelyek alapján elmondható, hogy az iráni vezetők hazudtak, amikor tagadták, hogy atombomba előállítását tervezték. 

Jeruzsálem már megosztotta az Egyesült Államokkal, és a jövőben megosztja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) is a leleplező dokumentumokat, amelyek a múltbeli Amad tervet mutatják be.

Ezen terv szerint öt darab, ballisztikus rakétával célba juttatható, a hirosimai bomba ötszörös erejével rendelkező robbanófej megtervezésén és előállításán dolgoztak, ami "meggyőző bizonyítékot" szolgáltat arra, hogy hazudtak terveikről a nemzetközi közösségnek.

"Irán vezetői ismételten hazudtak, amikor tagadták, hogy valaha is nukleáris fegyverek kifejlesztését tervezték volna" - mondta Netanjahu. "A nukleáris egyezmény 2015-ös aláírása után Irán növelte erőfeszítéseit titkos iratainak elrejtésére" - tette hozzá. 

"2017-ben Irán egy szigorúan titkos helyre költöztette az iratanyagot Teheránban" - közölte, és hangsúlyozta, hogy tovább folytak a munkálatok. "Még a megállapodás után is folytatták a nukleáris fegyverekről szóló tudásuk megőrzését és növelését jövőbeli felhasználás végett" - mondta Netanjahu, cáfolva azt az iráni állítást, mely szerint felhagytak nukleáris terveikkel.

Irán műszakilag képes magasabb fokon dúsított uránt előállítani, mint amire az atomprogramjáról megkötött nemzetközi szerződés előtt volt képes - idézte az állami televízió hétfőn az Iráni Atomemergia-ügynökség vezetőjét, Ali Akbár Szálehit.

Donald Trump amerikai elnök felszólította az európai országokat, hogy május 12-ig szigorítsanak a 2015-ben megkötött atomalkun, ellenkező esetben nem járul hozzá az Irán elleni szankciók enyhítéséhez.

Szálehi óvta Trumpot ettől az irányvonaltól. "Irán nem blöfföl. Műszakilag teljesen készen állunk magasabb fokon dúsított uránt gyártani, mint az atomalku megkötése előtt. (...) Remélem, hogy Trump észhez tér, és nem mondja fel a szerződést."

A megállapodás szerint, amelynek értelmében 2016-ban feloldották az Irán ellen elrendelt nemzetközi szankciók legnagyobb részét, az Irán által dúsított urán legfeljebb mintegy 3,6 százalékos lehet.

Irán leállította a 20 százalékra dúsított urán gyártását, és az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Németországgal, Kínával és Oroszországgal megkötött atomalku részeként készletei nagy részét átadta. 

A 20 százalékos urán dúsítási foka meghaladja a polgári célra használt atomerőművekben használatos fűtőanyagét (5 százalék), de jóval elmarad az atombomba előállításához szükséges 80-90 százalékos dúsítottságtól.

Teherán kizárta annak minden lehetőségét, hogy ballisztikusrakéta-programjáról, 2025 utáni nukleáris tevékenységéről és a Közel-Keleten játszott nemzetközi szerepéről tárgyaljon, amit Donald Trump követel. Nagy-Britannia, Franciaország és Németország szerint a szerződés a legjobb módszer annak megakadályozására, hogy Teherán atomfegyverre tegyen szert, de felszólították Iránt, hogy korlátozza befolyását a térségben, és fogja vissza rakétaprogramját.