Külföld

Népszavazást tartanak a lengyelek az euróról

A felmérések szerint a lengyelek túlnyomó többsége elutasítaná a közös európai valuta bevezetését

Lengyelország népszavazást fog tartani az euró bevezetéséről, megőrzi szuverenitását Brüsszellel szemben, és ellenáll a lengyel gazdaság számára hátrányos uniós zöld politikának – jelezte a jövő hónapban hivatalba lépő új államfő külpolitikai tanácsadója Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda csökkenteni akarja a nyugdíjkorhatárt és megemelni az adómentes jövedelem határát is.

"A döntés, hogy milyen pénzt használunk, a nemzet döntése kell, hogy legyen" – jelentette ki Krzysztof Szczerski a Reuters hírügynökségnek adott interjúban. Az ügyben szerinte közvetlen szavazást kell tartani. "Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy nem lesz értelme az euró bevezetéséről elméleti vitát folytatni Andrzej Duda elnök hivatali ideje alatt" – mondta.

Lengyelország uniós csatlakozásakor elkötelezte magát az euró bevezetése mellett egy meg nem határozott időpontban. Népszavazást a kérdésben jogilag nem kötelező tartania. Közvéleménykutatások szerint a lengyelek túlnyomó többsége elutasítaná az euró bevezetését, ha azt most szavazásra bocsátanák.

Krzysztof Szczerski a Reuters hírügynökségnek adott interjúban kifejtette, hogy Brüsszel az egyre szorosabb integrációra való törekvés helyett jobban tenné, ha döntési jogköröket utalna vissza a tagországokhoz. "Itt az ideje, hogy visszatérjen a józan ész Európába" – fogalmazott.

A legerősebb ellentétek a szén-dioxid-kibocsátási kvóta terén feszülnek az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére törekvő Brüsszel és áramigényének túlnyomó részét barnaszénnel fedező Lengyelország között. Andrzej Duda elnök adminisztrációja "elődjeinél jóval határozottabb álláspontot fog képviselni" a lengyel gazdaság számára hátrányos brüsszeli intézkedések megakadályozásában – közölte az elnöki tanácsadó.

Duda augusztus 6-án teszi le a hivatali esküt, és még az őszi általános választások előtt a parlament elé fog terjeszteni két törvényjavaslatot - mondta a Jog és Igazságosságnak (PiS)  kormányfőjelöltje, Beata Szydlo. Az egyik szerint a nyugdíjkorhatárt leszállítanák a jelenlegi 67 évről a korábbi 65-re férfiak esetében, és 60-ra a nők esetében. A jelenlegi jobbközép kormánykoalíció emelte fel a korhatárt egységesen 67 évre. A másik, a választási kampányban is elhangzott javaslat szerint az adómentes jövedelem felső határa 8000 zlotyra (600 ezer forint) emelik.

Duda, a PiS jelöltje nyerte meg a májusi elnökválasztást. A közvélemény-kutatási eredmények szerint az októberi parlamenti választásokon is az ellenzékben lévő jobboldali párt kerülhet kormányra.



 

Népszavazást tartanak a lengyelek az eurórólA felmérések szerint a lengyelek túlnyomó többsége elutasítaná a közös eur...

Posted by Magyar Hírlap on 2015. július 7.