Külföld

Németország meghosszabbítja a határellenőrzést

Osztrák belügyminiszter: Ausztria nem zárkózik be

Németországban fenntartják a szeptemberben ideiglenesen visszaállított határellenőrzést, egyelőre november 13-ig - közölte a német belügyminisztérium egyik szóvivője. Ausztriának nem is a bezárkózás a célja a szlovén határon tervezett "technikai zárral", hanem a belépés rendezett, ellenőrzött mederbe terelése és a közbiztonság erősítése - mondta az osztrák belügyminiszter. Csütörtök este válságintézkedésekről tárgyalt a szlovén kormány, amely minden lehetőségre felkészült, akár a kerítés megépítésére.  Kora este rohamrendőröket kellett bevetni csütörtökön kora este az osztrák-szlovén határon, miután néhány százan áttörték a két tábort elválasztó fémkordont.

A feszültséget az okozta, hogy lassan ment a menekültek továbbszállítása. Autóbuszokkal, csak ötvenesével tudják továbbvinni az embereket. Ezért csütörtökön már grazi taxik is megjelentek a határoknál. A taxisok elmondása szerint  Bécsig 320-350 euróért, 100-110 ezer forintért vitték a migránsokat. Csütörtök este Szlovéniában nagyjából négyezren várakoztak arra, hogy beengedjék őket Ausztriába 

Ausztria nem zárkózik be

Igaza van a német kancellárnak abban, hogy nincs értelme kerítést húzni a nemzetállamok köré, Ausztriának nem is a bezárkózás a célja a szlovén határon tervezett "technikai zárral", hanem a belépés rendezett, ellenőrzött mederbe terelése és a közbiztonság erősítése - mondta az osztrák belügyminiszter egy szerdai interjúban, amely a Frankfurter Allgemeine Zeitung című német lap online kiadásában jelent meg.

Johanna Mikl-Leitner elmondta, hogy az osztrák kormány szerdai ülésén hozott döntés értelmében egy szakértői csoport megvizsgálja a technikai lehetőségeket. Ez a munka nagyjából tíz napig tart. A tervezéshez már hozzákezdtek. Az elképzelés szerint a határátkelők két oldalán néhány kilométer hosszan telepítenek műszaki zárat, amely "természetesen" kerítésből, de nem csak abból áll majd.

Az átkelőknél "masszív és stabil" szerkezeteket telepítenek, amelyek "tartósan csatornázni tudják a menekültek rohamát". Erre azért van szükség, mert gyakran előfordul tülekedés a tömegben, amelyben asszonyok és gyerekek is vannak - mondta az osztrák belügyminiszter. A tervekről tájékoztatták a szlovén rendőrséget, az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker irodáját és Dimitrisz Avramopuloszt, a bizottság migrációs ügyekért felelős tagját.

A technikai zárnak "nincs alternatívája", hiszen rendezett mederbe kell terelni a folyamtatot, amikor egyszerre 10-12 ezer ember akar átkelni a határon, és erről nem lehet máshogy gondoskodni - mondta Johanna Mikl-Leitner. Hozzátette, hogy a megoldás a menekültek biztonságát is szolgálja.
A konzervatív ÖVP politikusa hangsúlyozta, hogy a menekültválságot csak uniós szinten lehet hatékonyan kezelni. A szlovéniai, ausztriai és a németországi helyzet is azt "bizonyítja, hogy a lehető leggyorsabban fel kell építeni az Európa-erődöt". Az uniós külső határ "korlátozó jellegű ellenőrzésére" van szükség, "különben nem leszünk úrrá a helyzeten" - mondta az osztrák belügyminiszter.

Marad a német határellenőrzés

Németországban a menedékkérők szűnni nem akaró áradata egyre inkább veszélyezteti a belbiztonságot - figyelmezet a szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) elnöke. Holger Münch a FocusBAN elmondta, hogy míg tavaly egész évben 198 különböző fajtájú atrocitás, támadás történt menedékkérők, menekültek szállásai ellen, az idén már október végéig háromszor többet, 600 ilyen esetet regisztráltak.

Németországban fenntartják a szeptemberben ideiglenesen visszaállított határellenőrzést - közölte a német belügyminisztérium egyik szóvivője. Ha nem változik a helyzet, a határőrizetet november 13. után is fenntartják, egészen 2016 februárjáig. Minderről Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter már tájékoztatta az Európai Bizottságot. A döntést azzal indokolta, hogy az Európai Unióban továbbra is Németország az első számú célpontja a "védelmet kereső migránsok példa nélküli, irányítatlan és ellenőrizetlen áradatának", ami a közrendet és a belső biztonságot tekintve "komoly következményekkel jár". 

Ezért elkerülhetetlen a határellenőrzés fenntartása, hogy "legalább valamelyest" rendezetté váljon a menedékkérők beáramlása.

Németország szeptember 13-án állította vissza ideiglenesen a határellenőrzést, hivatkozva a schengeni határellenőrzési kódexre, amely szerint a tagállamok a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető komoly veszély esetén legfeljebb 30 napos időtartamra - illetve a komoly veszély várható időtartamára, ha az meghaladja a 30 napos időszakot - visszaállíthatják az ellenőrzést a belső határaikon.
A belügyminiszter egy hónapja azzal indokolta az intézkedést, hogy korlátozni kell és rendezett mederbe kell terelni a Németországba igyekvő menedékkérők "áradatát".

Több száz embert mentettek ki a tengerből a görög hatóságok 

Több száz embert mentettek ki a görög hatóságok az Égei-tengerből, miután az őket szállító csempészhajó felborult Leszbosz szigetének közelében - közölte a görög parti őrség. A hatóságok 242 embert mentettek ki az Égei-tengerből, a parti őrség ugyanakkor folytatja a túlélők utáni kutatást, mert egyelőre nem világos, mennyien utaztak a lélekvesztőn a baleset bekövetkeztekor.  A görög parti őrség korábbi beszámolói szerint legalább tizenegy embert halt meg az Égei-tengeren bekövetkezett öt különböző incidensben szerdán, köztük több gyermek.

Válságtanácskozás Ljubljanában

A szlovén kormány  megvitatta azokat  az intézkedéseket, amelyek hatályba léphetnek, amennyiben a menekültválság súlyosbodik az országban - közölte a belügyminiszter, hozzátéve, hogy minden eshetőségre van forgatókönyvük. Vesna Györkös Znidar szerint az intézkedések között  lehet kerítés vagy valamilyen  más műszaki akadály is. Éberen figyeljük mit történik az osztrák oldalon" - mondta a belügyminiszter, majd hozzátette: értesüléseik szerint Ausztria nem zárja le Szlovéniával közös határát, hanem olyan intézkedéseket vezet be, amelyekkel könnyebben szavatolja országa biztonságát.