Külföld

Németh Zsolt: Jalta nem ismétlődhet meg

Ukrajnában politikai megoldás kell, de az nem lehet érdekszférákon alapuló döntés

Ukrajnában politikai megoldásra van szükség, de az nem jelenthet visszatérést az érdekszférák elosztásán alapuló jaltai megállapodás szellemiségéhez. Európa nem juthat vissza oda, ahol a második világháború végén tartott - hangsúlyozta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke kedden Strasbourgban, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (ETPK) plenáris ülésén.

lead németh zsolt
"Egy dolog nem fogadható el a politikai megállapodáscsomagban: soha többé érdekszférákat, soha többé újabb Jaltát" - mondta a Fidesz politikusa. Európa nem juthat vissza oda, ahol a második világháború végén tartott - szögezte le. Szerinte Ukrajna jövőjének az európai nemzetek családjában a helye. 

Összességében százezrek voltak kénytelenek elhagyni otthonukat, e tömegek egy része Oroszországba menekült, ezrek pedig más európai országokban kerestek védelmet - olvasható a jelentésben. Sheridan szerint mind az ukrán, mind az orosz hatóságok tettek ugyan bizonyos erőfeszítéseket a menekültek helyzetének javítása érdekében, valamint nemzetközi szervezetek is elismerésre méltó tevékenységet fejtenek ki, ám a humanitárius helyzet csak a politikai megoldás megtalálása esetén javulhat érdemben.

A vitában Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogi biztosa szóvá tette, hogy a konfliktusban érintettek - így az ukrán hatóságok is - több vonatkozásban hátráltatják a humanitárius tevékenységet végzők munkáját, eljutásukat a segítségre szorulókhoz. 

Kritikus tényező az orosz agresszió

Felszólalásában Németh Zsolt kiemelte: nem rejthető véka alá, hogy "ennek a háborúnak a kritikus tényezője az orosz agresszió". Sajnálatosnak mondta, hogy "egy fontos európai hatalom imperialista ösztöneivel" került szembe a nemzetközi közösség. 

"Fel kell szólítanunk Oroszországot, hogy tartsa tiszteletben Ukrajna területi épségét és szuverenitását. Azt kell elvárnunk Oroszországtól, hogy tartózkodjék a folytatólagos erőszaktól" - mondta a magyar parlament külügyi bizottsági elnöke. A maga részéről is megerősítette azt a számos más felszólaló által hangoztatott álláspontot, hogy az ukrajnai konfliktusra politikai megoldást kell találni. Egyetértően említette azt a német felvetést, hogy hosszú távon szabadkereskedelmi megállapodásra lenne szükség Oroszországgal. Az Oroszországgal való átfogó együttműködési ajánlat megtétele mellett Ukrajnában támogatni kell a reform- és decentralizációs folyamatot - tette hozzá.


Forrás: MTI