Külföld
„Nem tartható az EU-török menekültügyi megállapodás”
Kurz: Az uniónak le kellene állítania Törökország csatlakozási folyamatát+VIDEÓ
A tárcavezető megerősítette az osztrák kormány korábbi álláspontját, miszerint az Európai Uniónak teljesen le kellene állítania Törökország csatlakozási folyamatát. A Brüsszel és Ankara közötti tárgyalások beszüntetésének Kurz szerint amiatt lenne "értelme", mert Törökország az utóbbi években "egyre messzebb sodródott Európától", és különösen az utóbbi hetekben "egyre drámaibb fejlemények" történtek az országban. Ezzel a külügyminiszter a július 15-i sikertelen puccs óta Törökországban zajló kiterjedt tisztogatási hullámra utalt. Úgy vélte, az EU-nak ebben a tekintetben és a március 17-én megkötött menekültügyi alku kapcsán is "el kellene végeznie a házi feladatát", hogy független maradhasson és ne lehessen zsarolni.
Állást kell foglalni Törökország jövőjéről
A Migrációkutató Intézet vezető kutatója szerint rövidesen állást kell foglalnia Németországnak és az uniónak Törökország esetleges csatlakozásáról.
Horváth Dániel az M1 aktuális csatorna szombat reggeli műsorában azt mondta, több tagállam is megkérdőjelezte az EU-Törökország megállapodás működőképességét, de a németek leszögezték: nincs B terv, végre kell hajtani a megállapodást.
Törökország viszont - mint fogalmazott - visszatért a hónapokkal korábbi retorikájához, és a megállapodás rá eső részéből csak pozitív elemeket kommunikál, így a vízummentesség megadását, ugyanakkor a kötelezettségekről nem beszél.
Horváth Dániel megemlítette azt is, hogy tavaly 1700 török kért menedékkérelmet Németországban, idén viszont már az első félévben elérték ezt a számot. Szerinte többségük kurd nemzetiségű lehet.
Brüsszel Ankarának "delegálta" a menekültáradat megfékezésének feladatát, míg cserébe pénzügyi segítséget, vízumliberalizációt és az EU-csatlakozási tárgyalások újabb fejezeteinek megnyitását helyezte kilátásba. Törökország azonban nem teljesíti a vízummentesség feltételeit, és nem adottak a csatlakozási tárgyalásokhoz szükséges feltételek sem - fejtette ki Kurz. Ebből a tárcavezető azt vezette le, hogy a menekültügyi megállapodás belátható időn belül összeomlik.
Kurz úgy vélte, Törökországgal az EU-nak távolságtartó, "átlagos viszonyt" kellene fenntartani, másrészt az európai közösségnek komolyabban kellene vennie az EU külső határainak védelmét, valamint az illegális beutazók visszaküldését. "Ha ezt nem tudjuk megvalósítani, gyengék és sebezhetőek vagyunk a Törökországgal folytatott vitában" - szögezte le.
Pénteken a "radikális rasszizmus fővárosának" nevezte Ausztriát Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter, miután a nap folyamán Christian Kern osztrák kancellár puszta "fikcióként" állította be Törökország EU-csatlakozását. A miniszter kijelentéseit követően a nap folyamán bekérették a bécsi török nagykövetet az osztrák külügyminisztériumba.