Külföld
Nem köthet ki Marseille-ben az Aquarius
Máltán szállnak partra a hajó utasai
Portugália befogad tízet az Aquariuson lévő bevándorlók közül
A tíz ember befogadására vonatkozó döntést Franciaországgal és Spanyolországgal való szolidaritásból és egyeztetés után hozták meg - hangsúlyozta kedden kiadott közleményében a portugál belügyminisztérium, amely arra nem tért ki, hogy a bevándorlók hol léphetnek partra. A portugál belügyminisztérium közölte, hogy továbbra is "az egységes, stabil és állandó európai megoldás" pártján áll a "bevándorlás jelentette kihívás" kérdésében, de úgy döntött, hogy "humanitárius okokból" fogadja a menekülteket.
A BFM TV nevű hírcsatornának arra a kérdésére, hogy Párizs hajlandó-e kedvezően válaszolni a segélyszervezeteknek a kérésére, hogy a jármű kikössön és 58 ember partra szálljon a dél-franciaországi kikötőben, a miniszter úgy fogalmazott, hogy most nem köthet ki a hajó.
Hozzátette, hogy az európai szabályok szerint a hajónak a legközelebbi kikötőben kell kikötnie, és az nem Marseille. Kifejtette, menekültügyi kérdésekben határozottan és világosan, az európai szabályoknak megfelelően kell intézkedni.
A francia kormány azonban kedden azt sejtette, azt szeretné, ha a hajó a dél-franciaországi kikötőváros helyett Máltán kötne ki. "Világos, hogy a hajó nem tölthet négy-öt napot a tengeren. (...) Ki kell kötnie, és ma Máltához van a legközelebb" - közölte az Élysée-palota egyik nevének elhallgatását kérő vezetője, aki európai megoldást szorgalmazott.
Máltán szállnak partra az Aquariuson utazók
Az Aquarius mentőhajó fedélzetén tartózkodó migránsok Máltán szállnak partra, és onnan azonnal négy országba szállítják őket - közölte kedden a máltai kormány.
"Az Aquarius fedélzetén tartózkodó, a Földközi-tengerből kimentett 58 bevándorlót a nemzetközi vizeken egy máltai hajó felveszi, és Máltára szállítja őket" - írta Joseph Muscat a máltai kormány Twitter-oldalán.
Spanyolország 15 bevándorlót fogad be - jelentette az Europa Press független spanyol hírügynökség.
Egy francia kormányilletés szerint Franciaország 18, Németország pedig 15 bevándorlót fogad.
Az Aquarius az utolsó civil mentőhajó a Földközi-tenger középső részén. A mostani döntés újabb csapás a segélyszervezeteknek, miután hajóikat kitiltották az olasz kikötőkből, ráadásul a panamai hajózási hatóság visszavonta az Aquarius regisztrációját. Ez azt jelenti, hogy hajóról a legközelebbi kikötéskor el kell távolítani a panamai lobogót, és nem futhat ki a tengerre új regisztráció nélkül.
A hajót bérlő Orvosok Határok Nélkül (MSF) és az SOS Méditerranée azt közölte, hogy a közép-amerikai ország hatóságai még szombaton tájékoztatták őket a döntésről. A két szervezet egyben arra kérte a francia hatóságokat: kivételesen és humanitárius okokból tegyék lehetővé, hogy a hajó kiköthessen Marseille-ben.
Frédéric Penard, az SOS Méditerranée műveleti igazgatója egy párizsi sajtótájékoztatón úgy vélekedett: az után, hogy Panama bejelentette döntését a lobogó eltávolításáról, Marseille - ahol az SOS Méditerranée székhelye található - az egyetlen hely, amely biztosítékot nyújt számukra ahhoz, hogy képesek legyenek kezelni az új helyzetet. Elmondta, hogy a hajón lévő 58 ember között 17 nő, köztük egy várandós is van.