Külföld

Nem kell kvóta, sem kontingens

Gulyás Gergely szerint Európa nem tudta bebizonyítani az integráció sikerét

Magyarország nem fogad be olyan embereket, akiknek a kulturális és vallási háttere különbözik az itt élőkétől – fejtette ki Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke tegnap Berlinben. A kormány azt tervezi, hogy a terrorelhárítási és megelőzési munka megerősítésére koordinációs bizottságot állít fel a Terrorelhárítási Központ ellenőrzése alatt.

Alapvetően különbözik Magyarország és Németország álláspontja a bevándorlás kérdésében, de ezt át lehetne hidalni annak meghatározásával, hogy mi az Európai Unió kötelessége ebben az ügyben, és mi a tagálla­mok joga – jelentette ki Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke az MTI-nek szerdán, Berlinben. A fideszes politikus, aki a német fővárosban részt vett a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) magyar menekültpolitikáról rendezett vitáján, elmondta, nagyon fontos, hogy Németország értse a magyar álláspontot. Hozzátette: az utóbbi években többször nem is volt akkora nézetkülönbség, mint ahogy az a német nyilvánosságban látszott. A bevándorlás ügyében viszont más a helyzet, valóban alapvető eltérések léteznek – mondta Gulyás.

A magyar álláspont szerint minden államnak jogában áll eldönteni, hogy milyen társadalmat akar, ki fogad be, és kit nem fogad be. A nemzetközi egyezmények meghatározzák ugyan, hogy ki az, akit kötelező menekültként befogadni, de „ilyen személyek nem igazán voltak az elmúlt hónapokban Magyarországon”, hiszen a migránsok mind biztonságos harmadik országokból léptek magyar területre – mondta Gulyás. „Mi nem akarunk párhuzamos társadalmakat, és úgy gondoljuk, hogy a különböző kulturális és vallási háttérrel rendelkezők befogadása és integrációja Nyugat-Európában nem volt olyan mértékben sikeres, hogy ezt a saját országunkban ki akarnánk próbálni” – tette hozzá.

Éppen ezért a magyar álláspont világos: „nem fogadunk el semmilyen kvótát vagy kontingenst, amely magyarokat együttélésre kényszerítené olyan emberekkel, akikkel nemkívánatosnak tartják az együttélést” – mondta Gulyás Gergely.

A rendezvény másik magyar meghívottja, Prőhle Gergely, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára hozzátette: a DGAP az egyetlen intézmény, amely arra törekszik, hogy reális képet mutasson be a magyarországi politikai folyamatokról.

A kormány döntését ismertette tegnap Kovács Zoltán szóvivő, eszerint a terrorelhárítási és megelőzési munka megerősítésére koordinációs bizottságot állítanak fel a Terrorelhárítási Központ égisze és ellenőrzése alatt. Kovács közölte: a bizottság tagjai az érintett szolgálatok, az ezzel foglalkozó intézmények képviselői lesznek, és munkáját „operatív, megelőző jelleggel végzi majd”.

Egy tegnapi bejelentés alapján kiderült, hogy ma Budapestre látogat Jens Stoltenberg NATO–főtitkár.
A szövetség sajtóirodája azt közölte az MTI-vel, hogy a főtitkár megbeszélést folytat Áder János köztársasági elnökkel, Orbán Viktor miniszterelnökkel, Simicskó István honvédelmi miniszterrel és más magas rangú kormányzati képviselőkkel.