Külföld
Nem csitulnak a harcok Ukrajnában
Még mindig nem engedték át az orosz szállítmányt
„Jól halad Luhanszk felszabadítása, elfoglaltuk a város egy részét” – közölte hétfői sajtótájékoztatóján az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács szóvivője. Később Andrij Liszenko elismerte, hogy a „felszabadítást” egyelőre csak egy kerületi rendőrkapitányság elfoglalása jelentette. A helyi felkelők ugyanakkor délután már azt jelentették be: kiverték a kormányerőket a város területéről.
Hasonlóan ellentmondásos hírek érkeznek Donyeckből is. Petro Porosenko ukrán elnök Twitter oldalán jelentette be az egyik Donyeck melletti, a város bekerítése szempontjából kulcsfontosságú település elfoglalását. Pár órával később azonban a helyszínre érkező tudósítók csak felkelőket találtak itt.
Ami kétségtelen: mindkét település környezetében heves harcok dúlnak, az ukrán kormányerők nehéztüzérséget és légierőt is bevetnek. A felkelők szerint betiltott foszforbombákat is ledobtak Donyeckben, Kijevben ezt cáfolták. Donyeckben és Luhanszkban már nincs víz- és energiaellátás, megrongálódtak a vasúti sínek is. A lakosság így egyre kevesebb útvonalon tud menekülni, a települések kihalt városok képét mutatják, az emberek jó része a tudósítások szerint pincékben igyekszik „kibekkelni” a harcokat.
Tűzszünetre jelenleg nincs reális esély. Ezt volt kénytelen beismerni a vasárnap éjszakába nyúló tárgyalások után a német külügyminiszter is. Frank-Walter Steinmeier szerint „nagyon messze vagyunk a politikai rendezéstől”. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint nem lehet kizárni, hogy egy következő találkozón létrejön a megállapodás, addig azonban, amíg az ukránok katonai erővel akarják megoldani a konfliktust, nincs értelme a tárgyalásnak.
Az egyetlen előrelépést talán az orosz humanitárius szállítmányok ügye hozta, Kijev végre beleegyezett abba, hogy átengedi őket a határon. Ugyanakkor lapzártánkkor még a vámterületen vesztegelt a majd háromszáz kamiont és teherautót számláló segélykonvoj első, 16 gépjárműből álló része is. Pedig Kijev is elismerte, hogy humanitárius konvojról van szó, a szállítmányok átvilágítása is megtörtént, mégsem változott semmi.
A Vöröskereszt képviselője szerint az ukrán hatóságok nem tudnak biztonsági folyosót biztosítani a kamionoknak. Oroszország szerint viszont Ukrajna szándékosan húzza az időt, hogy „megfojtsa” a két, felkelők által ellenőrzött nagyvárost.
Oroszország jelezte, hogy kezdeményezi, az ENSZ Biztonsági Tanácsa vizsgálja meg, miképp halad a malajziai gép katasztrófájának kivizsgálása. Az ukrán békefenntartók számát pedig csökkentik Koszovóban, helyükre magyar katonák érkeznek.