Külföld

„Nem csinálhatom olyan rosszul, hiszen én vagyok az elnök”

Donald Trump kiáll eddigi döntései mellett

Donald Trump amerikai elnök a Time magazinnak adott, csütörtökön megjelent interjújában kiállt valamennyi eddigi döntése mellett, leszögezve, hogy - mint fogalmazott - "nem csinálhatom olyan rosszul, hiszen én vagyok az elnök".  

Az elnök a hosszú interjúban számos témára kitért, kezdve a lehallgatástól a feltételezett választási csalásokig. Kijelentette, hogy minden esetben igaza volt, a tények utólag igazolták őt.

 

Felidézte, hogy korábban megjósolta a brit népszavazás eredményét az Európai Unióból történő kilépésről, és megemlítette, hogy igaza volt akkor is, amikor felvetette, hogy a NATO-tagországoknak teljesíteniük kell befizetési kötelezettségeiket.

Az interjúra azt követően került sor, hogy az amerikai képviselőház hírszerzési bizottságának vezetője kijelentette: elképzelhető, hogy Barack Obama elnöksége idején a hatóságok "véletlenül", egy külföldi hatalom megfigyelése közben Donald Trumpról is gyűjtöttek információkat. Devin Nunez szerdán sajtóértekezleten közölte, hogy Donald Trump személyes kommunikációit a választások után megfigyelhették.

Az újságíró rákérdezett az elnök korábbi állítására, miszerint az Obama-kormányzat a brit elektronikus figyelő szolgálat segítségével hallgattatta le őt. Trump akkor a Fox televízió egyik elemzőjét idézte, akivel azóta - mivel kiderült, hogy állítása alaptalan volt - a televízió szerződést is bontott. Donald Trump nem visszakozott, azt mondta: ő csak "nagy tiszteletben álló embereket idézett nagy tiszteletben álló televíziós csatornáktól".

Donald Trump megerősítette azt a korábbi állítását, miszerint tavaly ősszel, az elnökválasztásokon milliók szavazhattak jogellenesen, s azt ígérte, hogy bizottságot állítanak fel ennek kivizsgálására.

Pénteken szavazhat a képviselőház az új egészségbiztosítási törvényről

Trump elnök nem tudott megegyezni egyes republikánus csoportokkal, ezért péntekre halasztották a képviselőházi szavazást az Obamacare néven ismert egészészségbiztosítási törvény visszavonásáról és az új törvényről.  

A Fehér Ház bejelentése szerint szerint pénteken, egyes repulikánus politikusok televíziós nyilatkozatai szerint viszont csak hétfőn várható a szavazás a képviselőházban az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási törvény visszavonásáról és az új törvényjavaslatról.     

Trump elnök csütörtökön délelőtt - a tervezett voksolás megkezdése előtt - hosszasan tárgyalt a Fehér Házban a republikánus képviselők Szabadság Caucus néven ismert csoportja tagjaival, de nem jutott egyezségre velük. Ezek a képviselők ugyanis elutasítják a republikánus kormányzat tervezetét az új egészségbiztosításra, mert túlságosan is enyhének, megengedőnek, az Obama-féle egészségbiztosítási törvényhez sok elemében hasonlóank tartják. Szigorúbb, több megszorítást tartalmazó törvényjavaslatot követelnek. A republikánusoknak többségük van a képviselőházban, de mivel az ellenzékben lévő demokraták egységesen lépnek fel, ezért a voksolásnál nem veszíthetnek a saját soraikból 21 képviselő szavazatánál többet.

Az ultrakonzervatívként elkönyvelt Szabadság Caucus tagjai azonban mintegy háromtucatnyian vannak, ezért elemzők azt valószínűsítik, hogy az elhalasztott voksolás sem lesz szükségszerűen sikeres. Az egyik televízió felmérése szerint ugyanis mintegy 30 republikánus jelezte, hogy nemmel szavaz majd. A képviselőházi szavazás után az egészségbiztosítás ügye a szenátus elé kerül, ahol még nagyobb csatára számítanak majd a republikánus politikusok. Az új egészségbiztosítási törvényt a kormányzat április 8-ig szeretné elfogadtatni, akkor ugyanis kéthetes törvényhozási szünet kezdődik. Az első kommentárok a halasztást máris Trump elnök első jelentős kudarcaként könyvelik el.