Külföld
Napokon belül kezdik a visszatoloncolásokat Törökország partjaira
Csatatérré változtatták Pireusz kikötőjét a verekedő migránscsoportok

Sorsukra váró migránsok Pireuszban (Fotó: Reuters/Alkis Konstantinidis)
„Van egy jelentős kötelezettségvállalás Törökország és Görögország részéről, amelynek értelmében április 4-én ötszáz embert visszaküldenek Törökországba, hacsak az utolsó pillanatban nem merül fel valamilyen probléma” – értesült az AFP francia hírügynökség csütörtökön egy európai uniós tisztségviselőtől. Úgy tudják, azokat a „szíriaiakat, afgánokat és pakisztániakat” viszik vissza Törökországba, akik nem kértek menedéket. Egyelőre kérdéses, hogy melyik égei-tengeri szigetről és hogyan, repülővel vagy hajóval utaztatják-e őket vissza.
„Görögország nem zárja ki, hogy hétfőn visszaküld bizonyos migránsokat az Európai Unió és Törökország közötti megállapodással összefüggésben” – fogalmazott egy görög kormányzati forrás, aki nem tudta megerősíteni a szóban forgó tervet. Mint mondta, az illegális bevándorlókat az uniós határvédelmi ügynökség (Frontex) hajóinak fedélzetén kell Törökországba szállítani, s valószínűleg Leszbosz vagy Híosz szigetéről kezdik meg visszaküldésüket. A Frontex egyik szóvivője a menekültek visszaszállításával kapcsolatban az AFP-nek azt mondta, hogy a hatóságok „egyelőre nem aktívak”.
A dpa német hírügynökség a görög parti őrségtől úgy értesült, hogy a Hiósz szigettel szemben lévő Cesme és a Leszbosszal szemközti Dikili tengerparti településeken fogadják az első menekülteket, illetve felmerült egy harmadik török város, a két ország szárazföldi határánál lévő Ipsala neve is a migránsok fogadásával kapcsolatban. A Hürriyet török napilap jelentése szerint a közel húszezres lakosságú Dikili lakói tüntettek a menekültek várható érkezése ellen.
Csütörtökre virradóra durva verekedés tört ki afgán és szíriai migránsok között a görögországi Pireusz kikötőjében, többen megsérültek – jelentette az Ana görög hírügynökség. Az összetűzés előzménye, hogy egy afgán férfi egy szíriai nőt molesztált. A kikötő egy része az éjjel csatatérré változott, fiatal afgánok és szírek tucatjai csaptak össze, és dobálták kövekkel egymást. Beverték azoknak a várótermeknek az ablakait is, amelyekben emberek aludtak. A Skai görög televízió szerint ketten súlyosan megsérültek, többen könnyebb sérüléseket szenvedtek és orvosi ellátásra szorultak. Egy nőt sokkos állapotban vittek kórházba. Az összetűzéseknek a rendőrség vetett véget.
A pireuszi kikötőben ötezer-nyolcszáz migráns táborozik, a várótermekben alszanak és a szabadban sátoroznak. Nem fogadják el a görög hatóságok ajánlatát, hogy menjenek befogadótáborokba. Sokan még mindig abban reménykednek, hogy megnyitják előttük a közép-európai országok határait, és attól félnek, hogy ha befogadótáborokba mennek, „ottfelejtik” őket. A táborokban uralkodó állapotokat is bírálják. Egy nő például úgy nyilatkozott, hogy nem szívesen megy olyan táborba lakni, ahol skorpiók és kígyók vannak, miként azt a Lárisza városában megtapasztalta.
Eközben az Európai Bizottság bejelentette, hogy az Európai Unió 1,14 millió euró támogatást ad az Olaszországba illegálisan érkezett migránsok önkéntes hazatelepítésére. A mintegy háromszázötvenmillió forintnak megfelelő összeget sürgősségi segítségnyújtás keretében juttatja az uniós bizottság a Nemzetközi Migrációs Szervezetnek (IOM) , hogy az Olaszországban tartózkodó illegális bevándorlók önkéntes hazatérését és visszailleszkedését segítő rendszert hozzon létre. A rendszer keretében tájékoztatást fognak nyújtani az önkéntes hazatérés lehetőségéről, és segítik a bevándorlókat a visszatérési folyamatban. A migrációs szervezet támogatni fogja a visszatérők beilleszkedését, lakhatását, tanulását, szakképzését és munkához jutását annak érdekében, hogy a programban részt vevők ne keljenek útra újabb illegális bevándorlást megkísérelve. A csütörtökön bejelentett támogatással 2014 óta huszonkétmillió euróra emelkedett az Olaszországnak a migrációs válsággal kapcsolatban átutalt segélyek összege. A 2014–2020-as periódusban Olaszország a migrációs krízis okozta kiadásainak fedezésére 593 millió euróra számíthat uniós forrásból.