Külföld

Napi három órán át szünetel a harci tevékenység Aleppóban - Az ENSZ kevesli az időintervallumot

Nyílt levélben kérték aleppói orvosok Obama beavatkozását

Hosszabb fegyverszünetre van szükség a szíriai Aleppóban, mint amelyet Moszkva ajánl, az ENSZ tárgyalni akar erről Oroszországgal - közölte csütörtökön Genfben Staffan de Mistura, a világszervezet szíriai különmegbízottja.

Szergej Rudszkoj, az orosz vezérkar műveleti főosztályának vezetője szerdán Moszkvában bejelentette, hogy az orosz fegyveres erők és a velük szövetséges szíriai kormánycsapatok csütörtöktől napi három órán át minden harci tevékenységet szüneteltetni fognak Aleppóban, biztosítandó a humanitárius segélyszállítmányok biztonságos bejutását a városba.
Mistura szerint a három óra kevés, tekintve, hogy nagyon sürgős lenne gondoskodni arról a csaknem kétmillió civilről, aki a városban rekedt.
Jan Egeland, az ENSZ humanitárius ügyi megbízottja megismételte azt, amit felettese, Stephen O,Brien mondott az előző nap: 48 órás összefüggő fegyvernyugvásra és egy kétsávos útvonalra volna szükség, hogy elegendő segélyszállító teherautót tudjanak Aleppóba juttatni a város szükségleteinek fedezésére.
Egeland üdvözölte, hogy Oroszország a humanitárius kérdésekben hajlandó egyeztetni az ENSZ-szel és az Egyesült Államokkal.
Erre Szergej Rudszkoj ígéretet tett szerdán.
Mistura kérdésre válaszolva azt mondta: kivizsgálják azokat a jelentéseket, amelyek szerint újabb klórgáztámadás érte a felkelők kezén lévő egyik aleppói városrészt. "Sok jel utal arra, hogy ez valóban megtörtént", és ha bebizonyosodik, akkor háborús bűncselekménynek minősül - szögezte le.
Aleppói kórházi források és egy polgári védelmi csoport képviselői arról számoltak be, hogy legalább négy ember meghalt, és többtucatnyinak gázmérgezésre utaló légzési nehézségei támadtak feltehetően egy újabb klórgáztámadás miatt szerdán. A Reuters hírügynökség szerint hordóbombákkal hajtották végre a támadást.
A lázadók aleppói offenzívájának kezdete óta több alkalommal érkeztek meg nem erősített hírek a lázadók ellenőrzése alatt lévő városrészek elleni gáztámadásokról. A nyugati országok a kormányerők számlájára írják e támadásokat, Damaszkusz és Moszkva azonban a lázadókat teszi felelőssé értük.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat jelentést közölt arról, hogy az orosz légierő bombázta csütörtökön az Iszlám Állam (ISIS) tulajdonképpeni székhelyét, a szíriai Rakkát, és ebben meghalt legalább 30 ember - közülük legalább 24 civil -, valamint megsebesültek további mintegy 70-en. Az OSDH szerint az orosz gépek tíz légicsapást hajtottak végre Rakkában.
Oroszország megerősítette, hogy hat harci gép csütörtökön bombázta Rakkát és környékét, és "lerombolt egy vegyi üzemet a város északkeleti részén", valamint egy fegyverraktárt és az Iszlám Állam egyik kiképzőtáborát. A dzsihadisták "jelentős anyagi kárt szenvedtek, és sok harcost vesztettek" - közölte az orosz védelmi minisztérium.

Újabb klórgáztámadás lehetett a városban
Legalább négy ember meghalt, és többtucatnyinak gázmérgezésre utaló légzési nehézségei támadtak feltehetően egy újabb klórgáztámadás miatt szerdán a szíriai Aleppóban, a lázadók kezén lévő egyik városrészben - közölték kórházi források és egy polgári védelmi csoport képviselői.
A Reuters hírügynökség szerint hordóbombákkal hajtották végre a gáztámadást. 
Hamza Hatib, az aleppói al-Kudsz kórház igazgatója azt mondta, hogy az intézmény négy ember haláláról és 55 mérgezéses esetről tud. Hét embert ápolnak a kórházban. Hatib közölte, hogy elemzésre megőrzi az áldozatok ruhadarabjait és a felrobbant hordóbombák repeszeit.

Egy, a lázadók által ellenőrzött területen tevékenykedő polgári védelmi csoport képviselői három halálesetről és 22 sérültről számoltak be. A mérges gázt tartalmazó hordókat a lázadók kezén lévő Zubdija városrészre dobták le. A szíriai harcokat nyomon követő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szervezet úgy tudja, hogy helikopterekből dobtak le hordóbombákat Zubdijára, illetve egy másik, Szejf ad-Davla városnegyedre is.

Az utóbbi napokban heves harcok dúltak Aleppóban. A nagyváros keleti részét uraló felkelők azt állították, hogy a hét végén először sikerült áttörniük a kormányerők állásain és csatlakozni a település északi részén harcoló társaikhoz. A Dzsejs al-Fath szíriai lázadócsoport hétfőn bejelentette, hogy a harci sikerek után egész Aleppó elfoglalását tűzte ki célul.

Nyílt levelet írtak az aleppói orvosok Obamának

Nyílt levélben fordult Barack Obama amerikai elnökhöz  Aleppó néhány még praktizáló orvosa, és azonnali beavatkozást követelt az Egyesült Államoktól. "Nem segítenek már a könnyek, az együttérzés és az imák sem, az ön cselekedeteire van szükségünk" - fogalmazott a levél tizenöt aláírója. Figyelmeztettek, hogy az állandó ellátást biztosító "folyosó" nélkül tovább fog terjedni az éhínség, és hamarosan a kórházak készletei is teljesen leapadnak. "Az fáj nekünk a legjobban, hogy arról kell döntenünk, ki maradhat életben és kinek kell meghalnia. Néha kisgyerekeket hoznak be hozzánk, akiknek olyan súlyosak a sebesüléseik, hogy előre kell vennünk (az ellátáskor) azokat, akiknek jobbak a túlélési esélyeik" - magyarázták. Az orvosok szerint az Egyesült Államok részéről "semmilyen erőfeszítést nem láttak arra vonatkozóan, hogy megszűnjön az ostrom, vagy hogy felhasználta volna befolyását arra, hogy a harcoló feleket a civilek védelmére ösztönözze". Arra bíztatták az amerikai elnököt, hogy mutassa meg, "a szíriai nép barátja".