Külföld
Nagy-Britannia döntött
A kilépésre több mint 17,4 millióan, a bennmaradásra 16,1 millióan voksoltak
Harminc éve nem tapasztalt mélypontra zuhant a font a dollárral szemben
Több mint harminc éve nem tapasztalt mélypontra zuhant a font a dollárhoz képest pénteken, azután, hogy a nem végleges eredményei szerint az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból. Reggel fél hat körül a fontot 1,35 dollár alatt jegyezték. Legutóbb 1985-ben állt ilyen alacsonyan. A kereskedés kezdetén - amikor még az EU-ban maradást jósolták az eredmények - a font 1,50 dolláron állt.
Késő este a YouGov felmérésére válaszul még meredek emelkedéssel és csúcsdöntéssel válaszolt a font. Az első nagyarányú Brexit-győzelem, a sunderlandi kétharmados kilpési hírekre már zuhanással válaszolt a font árfolyam.
Közép-európai idő szerint reggel 5 óráig a 382 választókörzetből 224 jelentette be a szavazás helyi eredményét, és 70 százalék fölötti átlagos részvétellel a szavazatok számát tekintve több mint négyszázezer vokssal többet kapott a Brexit. A jelenlegi adatok szerint közel 52 százalék voksolt a kilépés mellett. A maradást pártoló 48 százalékban London, Skócia és Észak-Írország a legfontosabb központok.
További híreink a szavazásról:
- Lemondott David Cameron, miniszterelnök
- Uniós reakciók a döntésre
- Több deviza, így a forint is gyengült a hírek hatására
- Orbán Viktor: Brüsszelnek meg kell hallania az emberek hangját
- Rendkívüli plenáris ülést tart az Európai Parlament
A EU-tábor már az első eredmények ismeretében aggodalmának adott hangot, mivel ahol az EU-ra igent mondók kerültek fölénybe, ott csak néhány (tized)százalékkal vezettek, azonban ha a kerület a kilépést támogatta, akkor akár kétharmad-egyharmad arányú győzelem is születhetett. Londonban például sokkal alacsonyabb volt a részvétel, mint az ország többi részében, és így győzött az EU-tábor néhány százalékkal.
Newcastle, előzetesen komoly bennmaradáspárti bázis volt, azonban itt született az első komoly meglepetés: alig néhány tized választotta el a várost kilépéstől végül. Választópolgárai közül 65 404-en szavaztak a bennmaradásra, és 63 598-an a kilépésre, vagyis az EU-párti tábor épphogy 50 százalék feletti eredményt ért el.
A minta alól szinte egyetlen kivétel Gibraltár, ahol lakossága hatalmas többséggel voksolt Nagy-Britannia EU-tagságára.
Farage: Cameron mondjon le
A francia és a holland euroszkeptikusok is népszavazást követelnek az EU-tagságról Nigel Farage, az euroszkeptikus UKIP vezetője az üneplő Brext-tábornak kijelenetette, hogy "felvirradt a függeltlen Egyesült Királyság hajnala". David Cameron konzervatív párti miniszterelnököt pedig azonnali lemondásra szólította fel, ha a Brexit-tábor hivatalosan is győz.
Az európai euroszkeptikusok is népszavazást követelnek az EU-tagságról
A francia, a holland, a svéd és az osztrák euroszkeptikus pártok is népszavazást követelnek az európai uniós tagságról a Brexit hírére.
Korábban a Sky Newsnak úgy nyilatkozott, hogy bármi lesz is az eredmény, az örökre megváltoztatja az EU-t. "Bárki is nyeri a voksolást, a háborút mi nyerjük majd. Mert ennek a választásnak a legnagyobb hozadéka, hogy nemcsak Nagy-Brinaniában vált az euroszkepticizmus sokak átal elfogadott nézetté, hanem Dániában, Hollandiában, Svédországban és Olaszországban is. Ez a referendum megváktoztta az EU-s politikát. A szellem kiszabadult a palackból és már sosem lehet visszaküldeni"- nyilatkozta a képviselő.
A skót miniszterelnök egyenes utalás tett pénteken arra, hogy a brit EU-népszavazás eredménye nyomán Skócia újabb függetlenségi népszavazást tarthat. Skóciában a 32 választókörzet mindegyikében a bennmaradás hívei kerültek többségbe, míg az ország többsége a kilépésre szavazott.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, a Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője pénteken kijelentette: az eredményekből egyértelmű, hogy Skócia népe az Európai Unióban látja országa jövőjét.
A Sinn Féin, az Észak-Írországot kormányzó koalíció második legnagyobb pártja, a britellenes katolikus mozgalom vezető politikai ereje szintén népszavazást helyezett kilátásba "az ír sziget egyesítéséről", miután Észak-Írországban 56 százalékos többségbe kerültek az EU-tagság hívei.
Szakértő: más világ lesz Brüsszelben Nagy-Britannia kilépésével
Más világ lesz az Európai Unióban Nagy-Britannia kilépésével, szűkebb, hatékonyabb döntéshozatalra lesz szükség Brüsszelben - mondta Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora, intézetigazgató az MTI-nek. A szakértő kifejtette: az ország nem léphet ki azonnal az unióból, csak fokozatosan, a kilépési folyamat akár két évig is eltarthat, hiszen tisztázni kell, mire jogosult Nagy-Britannia és mire nem. Így tárgyalni kell kereskedelmi szerződésekről, Nagy-Britannia hozzáférési lehetőségéről az uniós belső piachoz, továbbá a vámtételekről a harmadik országokkal folytatott kereskedelemben - sorolta.
Magas István szerint ha Nagy-Britannia hajlandó kapcsolatban maradni az EU-val, Svájchoz és Norvégiához hasonló viszonyt alakíthat ki az unióval. Ezek az országok befizetnek az EU kasszájába, cserébe a hozzáférésért a közös piachoz - mutatott rá. Ugyancsak fontos kérdésnek nevezte, hogy a tőke és a munkaerő unión belüli szabad áramlása miatt mennyire lesz szigorú az EU a kilépő országgal szemben, e tekintetben azonnali intézkedésekre lehet szükség, mert kérdéses, hogy rögtön lesz-e hatása a kilépésnek vagy csak átmeneti időszak után.
Az elemző az EU-ról beszélve kitért arra: biztosan átalakul a politikai döntéshozatal, ami akár ahhoz vezethet, hogy egy szűkebb mag jön létre, és a történtek még inkább arra késztethetik az uniót, hogy Nagy-Britannia nélkül sokkal ütőképesebb - bár nagymértékben tekintélyt vesztő - európai vezetés álljon fel. Biztos, hogy a kilépés után más világ lesz az Európai Bizottság és a működési mechanizmusok tekintetében, szűkebb és hatékonyabb döntéshozatali mechanizmusra lesz szükség - közölte. Meglátása szerint e tekintetben fejti ki a legnagyobb hatását a brit kilépés.
Arról szólva, hogy Skócia felvetette, ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, Skócia kiléphet az Egyesült Királyságból (újabb függetlenségi népszavazást tarthatna), Magas István annak a véleményének adott hangot, hogy ez a téma csak kisebb feszültséget válthat ki. Sokkal lényegesebb, hogy más országokban milyen fejleményeket indíthat el a britek döntése. Mindazonáltal vélhetően nem idéz elő hasonló lépést máshol a brit népszavazás, mert a megmaradt uniós tagállamoknak szorosabbra kell zárniuk a soraikat, erőt és szervezettséget kell mutatniuk, hogy újraszerveződve megerősödhessen az unió - mondta.
A szakértő arról is beszélt, hogy a voksolás után nincs visszaút, nem képzelhető el, hogy a szavazók akaratával ellentétesen Nagy-Britannia mégsem hagyja ott az uniót.