Külföld

„Működik az EU-török megállapodás, nem kell B-terv”

Török védelmi miniszter: A hadsereget a NATO-nak megfelelően szervezik át - Török külügyér: Ausztria a radikális rasszizmus fővárosa

Működik a menekültválság közös kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodás, nincs szükség helyette B-tervre - mondta a német kancelláriaminiszter. Közben a török külügyminiszter úgy nyilatkozott: Ausztria a radikális rasszizmus fővárosa, reagálva az osztrák kancellár kijelentésére, amely szerint Ankara uniós csatlakozása pusztán „diplomáciai fikció”.

altmaier lead
Cavusoglu kijelentéseit követően a nap folyamán bekérették a bécsi török nagykövetet az osztrák külügyminisztériumba.
Thomas Schnöll, a külügyi tárca szóvivője az APA osztrák hírügynökségnek elmondta: a nagykövet előtt élesen tiltakoztak a török kormánytag Bécsnek szánt legutóbbi nyilatkozata ellen.

Cavusoglu kikérte Kern szavait

A „radikális rasszizmus fővárosának” nevezte Ausztriát Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter pénteken, miután korábban Christian Kern osztrák kancellár puszta „fikcióként” állította be Törökország csatlakozását az Európai Unióhoz. A TGRT hírcsatornának adott interjújában a török diplomácia vezetője „ocsmánynak” nevezte Kern szavait, és teljességgel visszautasította azokat. Kern szerdán Törökország demokratikus és gazdasági hiányosságaira hivatkozva azt mondta: az európai vezetők megvitathatnák a csatlakozási tárgyalásoktól való visszalépés lehetőségét.

Török védelmi miniszter: A hadsereget a NATO-nak megfelelően szervezik át
A török hadsereg átszervezése a NATO szellemiségének és szabályainak megfelelően történik, ami azért szükséges, hogy elejét vegyék további puccskísérleteknek - mondta pénteken Fikri Isik török védelmi miniszter a Reuters brit hírügynökségnek adott interjújában. "Az átszervezés célja annak a mechanizmusnak a felszámolása, amely lehetővé tett hat kisebb-nagyobb államcsínyt az elmúlt 60 évben. Az intézkedések, amelyeket teszünk ... tökéletesen megfelelnek a NATO struktúrájának és szellemének" - jelentette ki Isik. A hadsereg átalakítása értelmében a légierő, valamint a szárazföldi erők és a haditengerészet parancsnokai is közvetlenül a védelmi miniszternek felelnek majd. A hadsereg egykori tisztjei és ellenzéki politikusok azonban felhívták a figyelmet, hogy az új szabályozás megtöri a parancsnoki láncot. "Az intézkedések három alapelven nyugszanak. Az első szerint összhangban kell lenniük a demokráciával. A második arról szól, hogy az intézkedések a világban szerzett tapasztalatokra épülnek. Végül pedig ezeknek az intézkedéseknek szavatolniuk kell, hogy senki se kíséreljen meg újabb államcsínyt Törökországban" - szögezte le Isik.

Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter Cavusoglu kijelentései után szinte azonnal azt javasolta Ankarának, hogy „moderálja szóhasználatát, illetve belpolitikáját, és inkább végezze el a házi feladatot”.

Cavusoglu interjújában nyilvánosságra hozta John Kerry amerikai külügyminiszter látogatásának időpontját, amely augusztus 24-re esik. Az amerikai-török stratégiai viszony jelentősen romlott a Recep Tayyip Erdogan török elnök hatalmának megdöntésére tett július 15-i sikertelen kísérlet után. Erdogan az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muszlim hitszónokot vádolja a puccskísérlet megszervezésével, akit Washington bizonyítékok híján nem ad ki Ankarának.

A török társadalomban zajló átfogó tisztogatásokról beszélve Cavusoglu rámutatott: elkerülhetetlen, hogy hibázzanak a folyamat során.

A török külügyminiszter Szíria kérdését érintve jelezte: reméli, hogy hamarosan sor kerül a genfi béketárgyalások negyedik fordulójára. Cavusoglu egyúttal figyelmeztetett, hogy Aleppó ostromgyűrűbe zárása újabb menekültáradattal fenyegethet.