Külföld
Moszul szegényebb családjai egyre nehezebben jutnak élelemhez
650 ezer lakos maradt ivóvíz nélkül egy bombtalálat miatt
Lise Grande, a világszervezet Irakért felelős humanitárius koordinátora riasztónak nevezte a megbízható informátorok által közvetített híreket.
"A legrosszabb esetben előfordulhat, hogy a jelenleg is szükséget szenvedő családok sorsa még sanyarúbbá válik" - mondta Grande. "Minél inkább elhúzódik Moszul felszabadítása, annál keményebb körülmények között találják magukat az érintett családok" - tette hozzá.
Eközben az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának szóvivője, Ravina Shamdasani kedden arra figyelmeztetett: a dzsihadisták megölik azokat, akik nem engedik, hogy a szélsőségesek a házuk tetejére rakétákat és orvlövészeket telepítsenek, menekülni próbálnak, esetleg információt adnak át az ellenségnek. A főbiztosságnak tudomására jutott több olyan eset, amikor civileket öltek meg, mert nem engedelmeskedtek. A szélsőségesek november 11-én 12, 25-én pedig 27 polgári személyt gyilkoltak meg Moszulban. November 22-én egy dzsihadista orvlövész agyonlőtt egy hétéves gyereket, aki a város keleti részén állomásozó iraki erők irányába szaladt.
Az Iszlám Állam utolsó iraki fellegvárának számító Moszult északról, keletről és délről az iraki kormányerők, illetve a kurd csapatok, míg nyugatról az Irán támogatását élvező síita félkatonai alakulatok szorongatják. A síita csapatok a múlt héten sikeresen elvágták az IÁ szíriai utánpótlási útvonalát az észak-iraki nagyváros felé.
A moszuli offenzíva október 17-i kezdete óta eltelt hat hétben az iraki erők keletről benyomulva elfoglalták a város negyedét, és a települést kettészelő Tigris folyó felé haladnak tovább.
650 ezer moszuli lakos maradt ivóvíz nélkül egy bombtalálat miatt
Mintegy 650 ezer moszuli lakos maradt ivóvíz nélkül, miután találat ért egy fontos vízvezetéket az iraki hadsereg és a várost ellenőrző Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet harcosai közti összecsapásokban - közölte egy helyi tisztségviselő kedden. Husszám al-Abar, a Ninive kormányzósági tanács egyik tagja elmondta, hogy "a karbantartók csoportja nem tud hozzáférni a vízvezetékhez, mivel az egy olyan térségben fut, ahol harcok folynak". A vezeték megsérülése jelentős csapást jelent a hatóságokra, amelyek abban reménykednek, hogy a civil lakosság a városban marad, míg az amerikai légicsapások által támogatott iraki csapatok megtörik a dzsihadisták uralmát a város felett. "Komoly ivóvízhiány van. Humanitárius katasztrófával nézünk szembe" - hangsúlyozta Abar.
A hatóságok naponta mintegy 70, ivóvizet szállító tartálykocsit küldenek a kormányerők által elfoglalt területekre, ez viszont nem lesz elég a lakosság ellátásához - figyelmeztetett a kormányzósági tanács tagja. Szerinte a tartálykocsikat a dzsihadisták is támadják. "Az olyan alapvető szolgáltatások, mint az ivóvíz, áram, egészségügy, és élelmiszer ellátás nem léteznek többé Moszulban" - mondta Abar.
Abar szerint hozzávetőleg 1,5 millió ember maradt Moszulban. "Szükségünk van a nemzetközi szervezetek segítségére a kórházakban. Kezelésre szorulók vannak, akik az öngyilkos merénylők és a dzsihadisták aknavető támadásaiban sebesültek meg" - tette hozzá. Abar egy tábori kórházba látogatott, ahol próbált lecsillapítani egy csoport mérges embert, akik közül sokan Moszul belvárosából voltak kénytelenek elmenekülni. "Nincs vizünk, élelmünk, sem áramunk. Semmink, semmink, nincs életünk" - mondta Nadím Sibab, a menekültek egyike.