Külföld
Moszkván Párizs és Berlin tekintete
Több európai állam is szenved Oroszország miatt – fogalmazott Merkel
Oroszország nemcsak Ukrajnának, hanem az EU-val társulási szerződésre lépett valamennyi államnak nehézségeket okoz, a Balkánon pedig gazdasági és politikai függőségbe akar vonni országokat – mondta a német kancellár egy vasárnapi lapinterjúban.
Angela Merkel a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban kiemelte, hogy az EU keleti partnerségi programjának három tagja, Moldova, Grúzia és Ukrajna „saját szuverén döntése” alapján társulási szerződést kötött az EU-val, Oroszország pedig éppen ezeknek az országoknak okoz „nehézségeket”. Moldova „évek óta szenved” a Dnyeszter melléki terület körül kialakult konfliktus miatt, Grúzia pedig a Dél-Oszétia és Abházia körüli „befagyott konfliktus” miatt, míg Ukrajnát a Krím elcsatolása és az ország keleti részén dúló harcok sújtják, és a Nyugat-Balkánon az tapasztalható, hogy Moszkva „politikai és gazdasági függőségek kialakítására törekszik egyes országokban” – mondta a kancellár. Szombaton váratlanul megjelent a vnukovói repülőtéren Francois Hollande francia elnök, aki bejelentés nélkül repült Moszkvába. Személyében először látogatott nyugati állami vezető Moszkvába az ukrán válság kiéleződése óta. Hollande a tárgyalás után kijelentette, hogy Putyinnal együtt úgy látják, van lehetőség a délkelet-ukrajnai konfliktus továbbterjedésének megakadályozására, és ehhez minden rendelkezésre álló eszközt igénybe kell venni.
Időközben a Vatikán és Oroszország közötti egyre intenzívebb kapcsolattartásról írt a Corriere della Sera olasz napilap, amely szerint a Szentszék szemében Moszkva segíthet a közel-keleti keresztények védelmében, és az orosz fővárosban is partnert látnak a nem európai pápában.