Külföld

Moszkvai terítéken az ukrán béketerv

Hatszemközt tárgyal Merkel, Putyin és Hollande

A moszkvai Kremlben megkezdődött Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia államfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök hatszemközti találkozója. A felfokozott várakozások szerint ezen a pénteki hármas csúcstalálkozón eldőlhet, sikerül-e diplomáciai úton véget vetni az eddig több mint 5300 halálos áldozatot követelő délkelet-ukrajnai fegyveres összecsapásoknak, és megkezdődhet-e a valódi rendezés Ukrajnában.

Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője közölte, hogy sem szakértők, sem a küldöttségek tagjai nem vesznek részt a tárgyaláson. 
Az egyik orosz napilap vezércikke szerint az ukrajnai háborút Moszkvában állítják le, más szakértők szerint Merkel és Hollande látogatása mögött a Kijevnek való fegyverszállításról szóló nyugati vita kiéleződése áll. Egy külföldi elemző úgy látja, hogy Hollande és Merkel moszkvai tárgyalása az utolsó diplomáciai esély az ukrajnai szembenállás rendezésére.
Jurij Usakov, az orosz államfő külpolitikai tanácsadója csütörtökön kijelentette, hogy Moszkva kész az építő párbeszédre, és az ukrajnai helyzet romlásával indokolta a három állami vezető moszkvai találkozóját. 
Az ukrán államfői hivatal közleménye szerint Németország, Franciaország és Ukrajna a szeptemberi minszki megállapodás betartását szorgalmazta. Az állami vezetők azonnali tűzszünetre, a külföldi csapatok és nehézfegyverek Kelet-Ukrajnából történő kivonására, az orosz-ukrán határ lezárására és a hadifoglyok elengedésére szólítottak fel. További részleteket nem közöltek a hosszas egyeztetés tartalmáról.
Jevhen Perebijnisz ukrán külügyi szóvivő csütörtökön azt mondta, hogy a francia elnök és a német kancellár új béketerve a Donyec-medence egyfajta decentralizációját tartalmazza.lead merkel hollande

Egyáltalán nem biztos, hogy sikerül a kijevi és moszkvai tárgyalások révén fegyvernyugvást elérni a kelet-ukrajnai válságövezetben - mondta pénteken Berlinben a német kancellár.

Angela Merkel és Francois Hollande csütörtökön  este Kijevben tárgyalt Petro Porosenko ukrán államfővel a kelet-ukrajnai válság rendezéséről.

A TASZSZ orosz hírügynökség arról számolt be, hogy Merkel és Hollande béketervet terjesztett Porosenko elé.  

Ugyancsak az ukrán elnökhöz közel álló források előzetesen azt állították a TASZSZ-nak: a nyugati vezetők a kelet-ukrajnai konfliktus "befagyasztását" kívánta javasolni Porosenkónak a Dnyeszter menti Köztársaságban kialakult helyzet mintájára. Ezzel kapcsolatban részleteket nem közöltek.

Hollande a kijevi és a moszkvai látogatást még az indulás előtt úgy kommentálta: "Az idő sürget és nem akarom, hogy azt lehessen mondani: Franciaország és Németország együtt nem tett meg mindent a béke megőrzése érdekében. Angela Merkellel úgy tekintjük, hogy kiemelt felelősségünk van".

Nagyobb területű szakadár autonóm terület alakulhat - Berlin tagad

Merkel és Hollande csütörtök este kezdtek tárgyalásokat Kijevben, de az általuk kidolgozott terv részleteiről nem közöltek semmit.

A tavaly szeptemberi minszki megállapodásoknak a nehézfegyverek kivonására és a fogolycserére vonatkozó része az új tervben is szerepel. A harcoló felek között akkor kijelölt elválasztó vonal azonban ma már nem tartható. A szeparatisták azóta közel 1500 négyzetkilométernyi területet foglaltak el, s ennek egy részét a béketerv figyelembe venné.

Az újság úgy tudja, a béketerv értelmében azonnali fegyvernyugvásról állapodnának meg és arról, hogy az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárok autonómiát kapnának egy, a korábban tervezettnél jóval nagyobb területen - írja pénteken megjelenő számában a német lap, amely szerint Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter már csütörtöki rigai és varsói tárgyalásain is ehhez a tervhez próbált támogatást szerezni.

Petro Porosenko ukrán államfő számára a lap szerint egyértelművé akarják tenni, hogy ez az "utolsó esély" arra, hogy Ukrajnát megmentsék egy drámai katonai vereségtől és a gazdasági összeomlástól. Vlagyimir Putyin orosz elnököt ugyanakkor azzal fogják megfenyegetni, hogy a jövő héten újabb szankciókat léptetnek életbe Oroszországgal szemben.

A német kormány még az este cáfolta a Süddeutschen Zeitung jelentését. "Ez a jelentés téves" - mondta a dpa hírügynökségnek Berlinben a kormány egyik szóvivője.


Forrás: dpa, TASZSZ, MTI