Külföld
Moszkva nyitott a szír helyzet rendezésére Trumppal
Oroszország fegyverszállítmányokkal támogatja Bagdadot
"Kulcsfontosságú fordulóponthoz érkeztünk: színre lépnek Donald Trump megválasztott elnök új munkatársai. Már most kapcsolatot veszünk fel azokkal az emberekkel, akik valószínűleg segíteni fogják az új elnököt" - tette hozzá Bogdanov. "Reméljük, a távozó és a hivatalba lépő adminisztráció is abból indul ki, hogy Oroszország nélkül nincs megoldás a szíriai problémára, s hogy készek lesznek nyílt és őszinte párbeszédet folytatni" - mondta a magas rangú diplomata. Hozzáfűzte: emellett a szíriai feleket is arra kell ösztönözni, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek, és olyan döntés szülessék, amely megfelel a közel-keleti állam különböző népcsoportjainak és vallási irányzatainak.
Bogdanov elmondta, hogy Szergej Lavrov orosz és John Kerry amerikai külügyminiszter Limában fog tárgyalni a szíriai konfliktust érintő kérdések összességéről az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozójának keretében. A tanácskozásukon megvitatják a terrorizmus elleni küzdelmet, a humanitárius problémákat és természetesen a politikai kérdéseket is. A diplomata rámutatott, hogy a külügyi tárcák vezetői korábbi telefonbeszélgetésük során állapodtak meg ebben.
Bogdanov továbbá tájékoztatást adott arról, hogy a nap folyamán német kollégáikkal tanácskoztak, és az orosz fél megerősítette: tartja magát a Szíriát támogató csoportban és az úgynevezett lausanne-i formátumban kötött megállapodásokhoz. Hozzáfűzte: Kerry és Lavrov megvitat majd egy lausanne-i formátumban előkészített dokumentumot is a szíriai rendezésről.
A szíriai polgárháborúról tartott lausanne-i magas szintű egyeztetésen októberben az Egyesült Államokon és Oroszországon kívül Katar, Törökország, Szaúd-Arábia, Irán, Egyiptom, Irak és Jordánia is képviseltette magát, valamint jelen volt Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja is.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy hadászati bombázógépek manőverező robotrepülőgépekkel csapást mértek az Iszlám Állam nevű terrorszervezet és az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez köthető Fatah as-Sám (korábban: an-Núszra Front) hadállásai ellen. A bejelentés szerint a bombázók Oroszországból szálltak fel, és két légi utántöltéssel több mint 11 ezer kilométert tettek meg, majd a Földközi-tenger felett repülve mértek csapást szíriai célpontjaikra.
A tárca közleményéből kiderül, hogy a szíriai partok közelébe érkezett Admiral Kuznyecov repülőgép-hordozóról felszálló Szu-33-as típusú harci repülőgépek is csatlakoztak a légi támadáshoz, így ettek a hmejmími légitámaszpontról felszálló csapásmérő repülőgépek is. A vadászkíséretet Szu-30-as vadászrepülőgépek alkották. A légi csapások eredményét drónokkal figyelték meg - tájékoztatott a tárca.
Oroszország fegyverszállítmányokkal támogatja Bagdadot
Moszkva segíti Bagdadot terrorellenes harcában, egyebek között fegyvereket szállít az iraki hadsereg számára - mondta Mihail Bogdanov, az orosz elnök közel-keleti és afrikai különmegbízottja csütörtökön Moszkvában.
Bogdanov rámutatott, hogy az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet elleni küzdelemben meghatározó szerepet játszanak az iraki hadsereg és a népi milíciák, amelyeket a Washington vezette koalíció is támogat. "Ezzel, illetve az ország területi épségének megőrzésével összefüggésben támogatjuk az iraki hatóságokat a terroristák elleni harcukban, így fegyverek és haditechnikai eszközök szállításával az iraki fegyveres erők számára" - tette hozzá Bogdanov.