Külföld
Moszkva a republikánusokkal és a demokratákkal is kapcsolatban állt
Juncker aggódik, Merkel szoros együttműködést kínált, Hollande tisztázná az álláspontokat Trumppal - Oregonban elfajultak a tüntetések +VIDEÓ
A CNN és a CBS televízió a moszkvai külügyi szóvivőre, Marija Zaharovára hivatkozva arról adott hírt, hogy az orosz kormány mind Hillary Clinton, mind Donald Trump képviselőivel folyamatosan kapcsolatban állt az elnökválasztási kampány alatt. Zaharova azt mondta: "a kampány idején nemcsak jelzéseket küldtünk néhány közvetítőn keresztül, vagy magán e-mailekben..., világos volt az álláspontunk, készen állunk az együttműködésre és a közös munkára, és arra is, hogy normalizáljuk a kapcsolatainkat".
Al Gore együttműködést ajánlott a klímaváltozás ellen
Al Gore, Bill Clinton volt alelnöke levélben ajánlotta fel segítségét Donald Trump megválasztott republikánus párti amerikai elnöknek a klímaváltozás elleni küzdelemben.A klímavédelmi akcióiról ismert Gore most "olajágat nyújtott", s azt ígérte a megválasztott elnöknek: minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy az Egyesült Államok vezető szerepet töltsön be a globális felmelegedés katasztrofális következményeinek elhárítása érdekében vívott küzdelemben. Gore - aki a globális éghajlatváltozás elleni tevékenységéért 2007-ben Nobel-békedíjat kapott - egy általa alapított klímavédelmi civil szervezet honlapján tette közzé levelét. Emlékeztetve arra, hogy Trump azt ígérte, valamennyi amerikai elnöke akar lenni, leszögezte: reméli, hogy a megválasztott elnök együtt dolgozik majd azokkal, akik úgy hiszik, hogy "a klímaváltozás a legnagyobb veszély, amellyel az amerikai nemzetnek szembe kell néznie". A The Washington Post Al Gore felajánlkozásával kapcsolatban rámutat: Donald Trump szkeptikus a klímaváltozással kapcsolatban, s korábban többször is "kitalációnak" minősítette azt.
Snowden: Trump megválasztása sötét pillanat az amerikai történelemben
Donald Trump amerikai elnökké választása "sötét pillanat" az Egyesült Államok történelmében, azonban nem félelemre van szükség most, hanem cselekvésre - fogalmazott Edward Snowden, aki titkos diplomáciai iratok sokaságát hozta nyilvánosságra. A Moszkvában menedéket kapott Snowden csütörtök este élő video-chat vonalon beszélt egy amszterdami mozi nézőihez, ahol Oliver Stone róla készült filjét vetítették. "Ha egy jobb világot szeretnénk, akkor nem szabad olyasvalakiben reménykednünk, mint Barack Obama amerikai elnök, és nem kell tartanunk egy Donald Trumptól sem" - mondta egyebek között Snowden. Hozzáfűzte: a legfontosabb kérdés, "hogyan védhetjük meg mindenki jogait mindenhol, tekintet nélkül a határokra". "Ha mindannyian együttműködünk, valami jobbat tudunk teremteni, és egy szabadabb, liberálisabb társadalmat élvezhetünk, amely mindenki hasznára válik" - Snowden. Ugyanakkor kijelentette, hogy nem tart egy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Trump közti alkutól, amelynek következtében kiadhatják az amerikai hatóságoknak. "Nem rólam, hanem mindannyiunkról van szó" - mutatott rá.
A televíziók idézték az orosz külügyminiszter-helyettesnek, Szergej Rjabkovnak az orosz állami hírügynökségnek, az Interfaxnak adott nyilatkozatát is, amelyben a politikus azt állította, hogy az orosz külügyi tisztségviselők kapcsolatban álltak Donald Trump környezetének néhány tagjával.
Hope Hicks, Donald Trump kampányának szóvivője határozottan tagadta az orosz állításokat. "Ez nem pontos" - fogalmazott Hicks a CNN televízióban. A CBS televízióban szintén tagadta: "ez soha nem történt meg, a kampány idején soha nem volt kommunikáció a kampánycsapat és bármely külföldi képviselő között".
Hillary Clinton kampánystábjából senki nem kívánta kommentálni az orosz állításokat.
Az amerikai külügyminisztérium egyik szóvivője közölte: nem ritkaság, hogy külföldi tisztségviselők kapcsolatban állnak amerikai kampánycsapatokkal. "A külföldi kormányoknak vannak kapcsolataik kampány idején a különböző pártokkal" - szögezte le Mark Toner, helyettes külügyi szóvivő.
Ugyanakkor csütörtökön New Yorkban az AP hírügynökségnek Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov adott interjút, s ő azt állította, hogy orosz szakértők álltak kapcsolatban mind Trump, mind Clinton kampánycsapatával. "Teljesen természetes, hogy orosz szakértők megpróbálják fenntartani a párbeszédet a különböző táborok képviselőivel. Nagyon fontos, hogy megértsük a fő áramlatokat, a fő tendenciákat, az árnyalatokat a különböző pártok és táborok álláspontjaiban" - hangsúlyozta Peszkov.
Juncker: kockázatokkal jár az EU és Washington kapcsolataira Trump megválasztása
Donald Trump amerikai elnökké választása kockázatokkal jár, és felboríthatja az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok alapjait és szerkezetét - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európa alkotói című luxembourgi konferencián, diákok előtt pénteken.
Juncker hangsúlyozta, meg kell tanítani a megválasztott elnöknek, hogy mit jelent Európa és hogyan működik. Különösen azért, mivel az amerikaiakat általában nem érdekli Európa - tette hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy Trump egy ízben olyan nyilatkozatot tett, amelyből úgy tűnt, hogy a NATO és az EU központjának otthont adó Belgium nem ország, hanem város.
"Azt gondolom, két év is rámegy, mire Trump bejárja azt a világot, amelyet nem ismer" - fogalmazott a bizottsági elnök.
Azt is aláhúzta, hogy széles körű megbotránkozást keltettek Európa-szerte Trumpnak a választások idején tett nyers kijelentései, például az, hogy dicsérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt, illetve amikor megkérdőjelezte a NATO-tagsággal járó kollektív védelem elvét.
Juncker kijelentései kontrasztként hatnak az európai vezetők eddigi, jóval diplomatikusabb reagálásaihoz képest, amelyek lényege az volt, hogy várakozással tekintenek az új elnökkel folytatandó együttműködés elé.
A megválasztott elnök nyilatkozatai "vészes következményeket rejtegetnek" biztonságpolitikai szempontból - mondta az Európai Bizottság elnöke.
Merkel szoros együttműködést kínált Trumpnak
Angela Merkel német kancellár csütörtökön telefonon beszélt Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel - jelentették be pénteken Berlinben. Georg Streiter helyettes kormányszóvivő tájékoztatóján elmondta, hogy a kancellár - szerdai sajtónyilatkozata és távirata után ismét - gratulált Donald Trumpnak választási győzelméhez, és hangsúlyozta, hogy a "közös értékek szoros kapcsolatba" fűzik Németországot és az Egyesült Államokat. A kancellár a két ország "hagyományosan nagyon jó és baráti kapcsolata alapján szoros együttműködést kínált" a megválasztott elnöknek, és kifejezte örömét, hogy legkésőbb a 2017-es németországi G20-csúcson személyesen is üdvözölheti - mondta a helyettes kormányszóvivő.
Georg Streiter nem mondta meg, hogy a beszélgetést melyik fél kezdeményezte és mennyi ideig tartott. A kancellár jövő heti nyilvános programjait ismertetve elmondta, hogy Angela Merkel csütörtökön Berlinben tárgyal Barack Obama leköszönő elnökkel, pénteken pedig német-amerikai-brit-francia-olasz-spanyol csúcstalálkozót tartanak a német fővárosban. Georg Streiter kitérő választ adott arra az újságírói kérdésre, hogy Donald Trump környezetéből pontosan kivel vagy kikkel tud egyeztetni a kancellár kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója, Christoph Heusgen a megválasztott amerikai elnök terveiről, külpolitikai programjáról. A helyettes kormányszóvivő csupán annyit mondott, hogy vannak lehetőségek kapcsolatok kialakítására.
Oregonban elfajultak a Trump-ellenes tüntetések
Az Egyesült Államok nyugati partvidékén fekvő Oregon államban pénteken elfajultak, erőszakosabbá váltak azok a tüntetések, amelyeket a republikánus Donald Trump elnökké választása miatt tartottak. Oregon legnagyobb városában, Portlandben a rendőrség "lázadásnak" minősítette a tüntetést, miután a tiltakozók egyik csoportja - a hatóságok megfogalmazása szerint - "veszélyes magatartást tanúsított". A csoport boltokat támadott meg, ablakokat tört be, szeméttárolókat gyújtott fel, petárdákat robbantott. A rendőrök könnygázt vetettek be, és csaknem harminc embert letartóztattak. A The Portland Mercury című helyi lap jelentése szerint a városközpontban jelentősek az anyagi károk. Több fiatal összeállt és Portlandi Ellenállók néven csoportot alakított, amely az egyik közösségi oldalon kommunikál az érdeklődőkkel. Pénteki közleményében ez a csoport kollektívan elhatárolódott a garázdáktól, s tudatta, hogy a tüntetők közé "anarchisták keveredtek". Portland városában harmadik napja folyamatosan tartanak a tiltakozó akciók. De változatlanul utcán vannak a tüntetők Los Angelesben, Oaklandban, Denverben, Chicagóban, Philadelphiában, New Yorkban is. Chicagóban nemcsak Donald Trump megválasztása ellen tüntetnek, hanem tüntetésre készülnek amiatt is, hogy még a múlt héten egy rendőr intézkedés közben végzetesen megsebesített egy késeléssel fenyegetődző fekete fiatalembert. A tüntetést ugyan átmenetileg elhalasztották, de egy iskolában - a zavargásoktól való félelem miatt - felfüggesztették a tanítást.
Steinmeiernek nincs információja az új washingtoni külpolitikáról
Ezzel összefüggésben Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter egy pénteki interjúban kiemelte, hogy "sötétben tapogatózik a teljes washingtoni külpolitikai közösség", az amerikai fővárosban dolgozó diplomaták, kutatók, külpolitikai szakpolitikusok nem tudják, hogy mihez kezd majd Donald Trump. A német diplomácia vezetője a Spiegel Online hírportálnak elmondta: a közelmúltban többször beszélt Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszterrel Donald Trump lehetséges külpolitikájáról, és ő sem tudott felvilágosítással szolgálni.
Azzal kapcsolatban, hogy augusztusban a gyűlölet prédikátorának nevezte Donald Trumpot, Frank-Walter Steinmeier elmondta, hogy a választási kampány tartalma és hangneme igen zavarta, és ezzel nem volt egyedül, azt pedig senki sem vitatja, hogy a "látszólag határtalan konfrontációban" Donald Trumpnak nagy szerepe volt. Most az a nagy kérdés, hogy Donald Trump elnökként ugyanúgy tevékenykedik-e, mint a kampányban, és "erről egyszerűen túl kevés támpontunk van, nem tudjuk, hogy mi vár ránk" - mondta Frank-Walter Steinmeier.
Hollande és Trump megállapodott álláspontjaik tisztázásában
Francois Hollande francia államfő és Donald Trump megválasztott amerikai elnök pénteki első telefonbeszélgetésükön egyeztettek azokról a közös témákról, amelyekről tisztázni kívánják az álláspontjaikat - közölte a francia elnöki hivatal. A valamivel rövidebb mint tíz perces beszélgetés alatt a forrás szerint a két politikus "kifejezte azon szándékát, hogy együtt kívánnak dolgozni" és "megállapodtak azokról a témákról, amelyekben az álláspontjaikat tisztázni szeretnék: ezek pedig a terrorizmus elleni harc, Ukrajna, Szíria, Irak és a párizsi klímamegállapodás." Ezek azok a témák, amelyekben a kampány alatt Donald Trump élesen elhatárolódott a jelenlegi amerikai vezetés álláspontjától.
Francois Hollande és Donald Trump emlékeztettek mindarra, ami a két ország történelmében és értékeiben közös, valamint a Franciaország és az Egyesült Államok közötti baráti viszonyra. A francia forrás szerint a beszélgetés "jó körülmények" között folyt. "Donald Trumpot megválasztották, az én feladatom biztosítani, hogy legyenek kapcsolatok, a legjobbak, de azoknak őszinte és egyértelmű alapokon kell nyugodniuk" - mondta Francois Hollande a telefonbeszélgetést megelőzően a France2 francia közszolgálati televíziónak adott interjúban.