Külföld
Mogherini: Meg kell erősíteni Európa védelmét
A magyar külügyminiszter szerint politikai hisztéria kíséri Trump megválasztását
Az EU újabb tizenhét szír politikust vett föl a szankciós listára
A szíriai kormány tizenhét tagját, valamint az ország központi bankjának elnökét is felvették az Európai Uniónak a szíriai polgárháborúval kapcsolatos szankciós listájára - közölte hétfőn a tagállami kormányokat tömörítő tanács sajtószolgálata. A tájékoztatás szerint az érintettek felelősek a szíriai polgári lakosság erőszakos elnyomásáért, a Bassár el-Aszad elnök vezette rezsim kedvezményezettjei vagy támogatói, illetve összeköttetésben állnak ilyen személyekkel. Az Európai Unió ezzel a határozattal immáron 234 természetes és 69 jogi személy ellen tart érvényben büntetőintézkedéseket, amiért közük van a civil lakossággal szembeni erőszakhoz és elnyomáshoz. Ez jogi személyek esetén vagyonzárolást, természetes személyek esetén pedig beutazási tilalmat is jelent. A tanács májusi döntése értelmében jövő év júniusáig hatályban marad a közel-keleti országgal szembeni olajembargó, illetve bizonyos befektetésfajták tilalma. A szankciók exportkorlátozásokat is magukban foglalnak. Az unió 2014 decemberében elfogadott elvi döntése értelmében a szankciós rendszert mindaddig fenntartják a szíriai kormányzattal szemben, amíg az nem hagy fel a polgári lakosság elleni erőszakkal.
Mogherini újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, az európai védelempolitikának hitelesebbnek, hatásosabbnak és határozottabbnak kell lennie a jelenleginél. Mint mondta, az Európai Unió sokat tesz a világban az európai polgárok védelme érdekében. Tizenhét misszió teljesít szolgálatot uniós zászló alatt, s ezek közül több a migrációs válság megfékezésén dolgozik. Ez azt mutatja, hogy az uniónak van védelmi képessége, de vannak még kihasználatlan lehetőségei, amelyekhez megvannak a feltételek. Az európai védelmi akcióterv előkészítésére azért van szükség, hogy Európa autonóm módon tudjon válaszolni az esetlegesen érkező agressziókra - tette hozzá Mogherini.
A főképviselő a törökországi helyzet kapcsán leszögezte, Ankara fontos partner Európa számára, a kapcsolatokat azonban nehezíti a halálbüntetés visszaállításának lehetősége, a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása, valamint a török parlamenti képviselők mentelmi jogának felfüggesztése. Ezekekről a kérdésekről az uniónak egységes álláspontot kell kialakítania - közölte. A hiteles politikai folyamatokhoz való visszatérés és a politikai párbeszéd elengedhetetlenek a demokrácia gyakorlásához és a régió stabilitásához - vélekedett a volt olasz külügyminiszter.
Boris Johnson: Trumppal Nagy-Britannia és az EU is üzletelhet
Sajtótájékoztatóján Boris Johnson brit külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök olyan ember, akivel az Egyesült Királyság és az Európai Unió is "üzletelhet" a jövőben. "Úgy gondolom, ki kell várnunk, mivel állnak elő, de szerintem lehetőségként kell tekintenünk (a történtekre)" - mondta. Johnson, aki a szigetország EU-tagságáról nyáron tartott népszavazás előtt a Brexit-tábor frontembere volt, pozitív lépésnek nevezte az uniós tagállamok védelmi együttműködésének fokozását, illetve a katonai kiadásaik emelését, de hangsúlyozta, nem szabad, hogy ez a NATO kárára történjen.
Lajcák: Mielőbb fel kell venni a kapcsolatot az új washingtoni adminisztrációval
Miroslav Lajcák, az EU soros elnökségét jelenleg betöltő Szlovákia külügyminisztere azon véleményének adott hangot, hogy Európának nem kell félnie Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelmétől, viszont mielőbb fel kell majd venni a kapcsolatot az új washingtoni kormányzattal.
Didier Reynders, a belga diplomácia vezetője kijelentette, Európának kötelessége megerősíteni a védelmét és növelni a védelmi kapacitását. Törökországgal kapcsolatban Reynders aggasztónak nevezte, hogy Ankara számos újságíró ellen adott ki elfogatóparancsot és parlamenti képviselők ellen folytat eljárást. "Az Európai Uniónak át kell gondolnia kapcsolatait egy ilyen országgal" - fogalmazott a belga miniszter.
Johannes Hahn, az Európai Unió bővítési biztosa a tanácskozásra érkezve kijelentette, elképzelhetőnek tartja, hogy hamarosan megállapodás születik két keleti partnerország polgárainak uniós beutazását illetően. Ugyanakkor hangsúlyozta, Ukrajnának és Grúziának minden feltételt teljesítenie kell ahhoz, hogy előre lehessen lépni a vízummentesség megadásának ügyében.
Szijjártó Péter szerint politikai hisztéria kíséri Trump megválasztását
Szánalmas és egyszerre szórakoztató az európai politikai eliten végigsöprő hisztéria, amelyet az új amerikai elnökválasztás eredménye okoz - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az unió kül-, illetve védelmi minisztereinek brüsszeli találkozójának szünetében újságíróknak hétfőn.