Külföld
Mogherini: A bevándorlás életbevágóan fontos az Európai Unió számára
Szerinte vannak olyan ágazatok, amelyek ennek hiányában máról holnapra nem működnének tovább
Mogherini ezért nincs szó arról, hogy teljesen leállítsák az Afrikából érkező migrációt. Az uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szerint "elsőbbséget élvez az emberkereskedelem és a mögötte álló bűnszervezetek elleni küzdelem". Mogherini a nap folyamán a száhel-övezetbeli Burkina Faso, Mali, Mauritánia, Niger és Csád külügyminisztereivel találkozott. A Szaharától délre húzódó mintegy 7000 kilométer hosszú és 800 kilométer széles Száhel-övezet jelenleg olyan térség, amely terroristáknak, embercsempészeknek és más bűnözőknek nyújt viszonylagos biztonságot. A világszervezet szerint ráadásul 2012 óta nem látott éhínség fenyeget a régióban. Maliban, Burkina Fasóban, Mauritániában, Szenegálban, Nigerben és Csádban hozzávetőleg hatmillió ember nem jut elegendő élelmiszerhez. Az akut alultápláltság 1,6 millió kisgyermek életét veszélyezteti.
A nemzetközi közösség februárban 414 millió euróra emelte a Száhel-övezet országainak szánt támogatást, amelyből Burkina Faso, Mali, Mauritánia, Niger és Csád által felállítandó 5000 fős katonai erőt hoznának létre a terrorizmus és az embercsempészek megfékezésére. Mogherini akkor elmondta: Európa reméli, hogy a katonai erő létrejöttének támogatása eredményesen járul hozzá a régió biztonságának és gazdasági helyzetének javításához, amely fékezni fogja a migrációs áramlást, valamint megakadályozza, hogy az övezet ugródeszkaként szolgáljon az Európát fenyegető dzsihadista támadók számára.
Amerikai belbiztonsági miniszter: az illegális bevándorlók elszakított gyermekeiről "megfelelően gondoskodnak"
A miniszter az amerikai seriffek országos szövetségének szokásos éves konferenciáján New Orleansban mondott beszédet, amelyben a többi között kijelentette: nem hisz az amerikai sajtóban a szüleiktől elszakított gyermekekről megjelent, szerinte hamis híradásoknak. Nielsen a kongresszust, a sajtót és a különböző érdekvédelmi csoportokat okolta, mondván, "hamis híreket terjesztenek" az illegálisan az Egyesült Államokba belépő és letartóztatott családok szétválasztásáról. Leszögezte: a belbiztonsági minisztérium munkatársai "egyszerűen csak végrehajtják a Kongresszus által elfogadott törvényeket", és a minisztérium "nem fog bocsánatot kérni azért, mert a munkánkat végezzük". Hozzátette: a határőrizeti munka "nemcsak a fal megépítését jelenti". A tárcavezető hangsúlyozta: "a demokrácia akkor kezd felbomlani, amikor a törvényhozó szervezet, ahelyett hogy megváltoztatná a törvényeket, azt kéri a törvény végrehajtóitól, hogy ne hajtsák végre a törvényeket. Ez nem lehet válasz". Kirstjen Nielsen leszögezte: az illegális, azaz törvénytelen cselekedeteknek "következményekkel kell járniuk"az amerikai településeken, ugyanis ha "valaki bűncselekményt követ el, a rendőrség börtönbe viszi az illetőt, függetlenül attól, hogy van-e családja". Hozzátette: az amerikai kormányzat "nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy feltételezze: mindenki, aki azt állítja, hogy a családjával érkezett az Egyesült Államokba, valóban a családjával jött". Az Egyesült Államokban napok óta élénk vita tárgya az a kormányzati intézkedés, mely szerint az országba belépő illegális bevándorlókat letartóztatják, vádat emelnek ellenük és a velük érkező gyermekeket pedig elválasztják és erre a célra kialakított külön befogadó központokban helyezik el. Április 19. és május 31. között - a belbiztonsági tárca szóvivőjének pénteki információi szerint - mintegy kétezer gyermeket választottak el így a szüleiktől, vagy az őket felügyelő felnőttektől. Vasárnap Melania Trump, az amerikai elnök felesége is felemelte szavát e gyakorlat ellen. Hétfőre virradóra pedig a The Washington Post című napilap internetes oldalán közzétett véleménycikkében Laura Bush, George W. Bush volt elnök felesége bírálta az intézkedést, "kegyetlennek" és "erkölcstelennek" nevezve a Jeff Sessions igazságügyi miniszter által meghirdetett "zéró tolerancia politikát".