Külföld

Modoros hangulatú hatalmi versengés

A kiberbiztonság a legkényesebb téma az Egyesült Államok és Kína között

A kétoldalú kapcsolatok jelentőségének szükségszerű hangsúlyozása, valamint a kölcsönös tisztelet és kompromisszumkészség nyomatékosítása határozta meg a hegemóniát uraló Egyesült Államok elnöke, Barack Obama és a felemelkedő távol-keleti óriás vezetője, Hszi Csin-ping kínai elnök washingtoni találkozóját.

Hszi Csin-ping és Barack Obama 20150926
A hegemóniaharc szereplői: Hszi Csin-ping és Barack Obama (Fotó: Reuters)

Katonai tiszteletadással és az Egyesült Államokban állami látogatáson tartózkodó vezetőknek kijáró – huszonegy ágyúlövéssel kísért – ünnepélyes szertartással fogadta pénteken Barack Obama amerikai elnök a hivatali ideje alatt először Washingtonba látogató Hszi Csin-ping kínai államfőt. A két elnök hivatalos megbeszélésein egyebek mellett napirendre került a Washington által nehezményezett és Peking által cáfolt kínai kibernetikai kémkedés, továbbá a kínai gazdaság problémáinak és Kína szomszédjaival folytatott területi vitáinak kérdése is.

Barack Obama a kínai elnök érkezése előtt újságíróknak úgy nyilatkozott: őszinte eszmecserét sürget a két ország között, de emellett kilátásba helyezte az emberi jogok tiszteletben tartásának felvetését is. „Úgy gondolom, hogy őszintén foglalkozni kell a nézetkülönbségeinkkel. Hisszük, hogy a nemzetek akkor sikeresebbek és a világ akkor halad (…), ha a vitákat békésen oldják meg, és ha a mindenkire érvényes egyetemes emberi jogokat tiszteletben tartják” – jelentette ki az amerikai elnök. Obama ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok üdvözli egy „stabil, virágzó és békés” Kína felemelkedését.

Hszi Csin-ping kínai elnök a széleslátókörűség, a kölcsönös tisztelet és a kompromisszumkészség szükségességét hangsúlyozta a két ország közötti nézetkülönbségek kezelésében és a kapcsolatok javítása érdekében.

A várakozások szerint a hét végén Kína be fogja jelenteni, hogy 2017-ben bevezeti az országon belüli szén-dioxid-kibocsátási kvóta kereskedelmét, valamint pénzügyi támogatást ígér a fejlődő országoknak, hogy segítse átállásukat a környezetbarát technológiákra. A kétoldalú kapcsolatok terén ugyanakkor szakértők ezúttal nem számítanak áttörésre. A kibernetikai biztonság témakörében az amerikai fél szerint nem lesz semmilyen hivatalos megállapodás, kínai részről azonban nem zárták ki egy alapszintű alku lehetőségét.