Külföld
Minszktől Pekingig Ukrajna a téma
Továbbra is sorra hullanak az ukrán katonák, miközben több nehézsúlyú politikus ismét a tűzszünet betartatásáról egyeztetett
Az Ukrajna, Oroszország, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet képviselőiből álló, úgynevezett kontaktcsoport tegnap először ült össze azóta, hogy a felek február 12-én kelet-ukrajnai tűzszünetről állapodtak meg a fehérorosz fővárosban. A zárt ajtók mögötti tárgyaláson az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki és Luhanszki Népköztársaság képviselői is részt vesznek.
A fegyvernyugvási egyezség dacára hónapokon keresztül szórványos harcok zajlottak Kelet-Ukrajnában, s az összecsapások ráadásul az utóbbi napokban tovább erősödtek. Az utóbbi 24 órában öt ukrán katona vesztette életét a harcokban – mondta Andrij Liszenko ukrán katonai szóvivő.
Ugyancsak szerdán Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter Kijevbe látogatott, ahol Petro Porosenko ukrán elnök fogadta. Az olasz diplomácia vezetője a minszki megállapodás maradéktalan betartására szólított fel, az ugyanis szerinte lehetővé tenné az Oroszországgal való feszült viszont enyhülését. Gentiloni emellett hangsúlyozta, hogy országa támogatja az Oroszországot sújtó európai uniós szankciókat, dacára azok „negatív hatásainak”.
Az ENSZ legfrissebb adatai szerint a kelet-ukrajnai válság tavaly áprilisi kirobbanása óta legalább 6100 ember vesztette életét a szakadárok és az ukrán hadsereg közötti összecsapásokban, több mint tízezren pedig megsebesültek.
Egy destabilizált Oroszország senkinek nem érdeke – jelentette ki időközben le Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a Peking Egyetemen tanuló hallgatók előtt szerdán. A kétnapos látogatáson Mogherini azt hangoztatta, hogy a Moszkva elleni szankciók azért vannak életben, mert az ukrajnai konfliktus fegyverszüneti megállapodását nem hajtják végre maradéktalanul. Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter kedden, miután osztrák kollégájával tárgyalt Moszkvában, közölte: Brüsszelben és az uniós tagállamokban csak Oroszországtól követelik meg a délkelet-ukrajnai válság megoldását célzó minszki megállapodások végrehajtását.
Eközben - a külföldi állami vezetők közül elsőként - Moszkvába érkezett Raúl Castro kubai elnök, hogy részt vegyen a náci Németország felett a második világháborúban aratott győzelem 70. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségeken.