Külföld

Minszkben dőlhet el Ukrajna sorsa

Éjszakába nyúlóan tárgyal Merkel, Hollande, Putyin és Porosenko

Van remény a tűzszünetre, a délkelet-ukrajnai helyzet rendezéséről szóló egyezség aláírására - egyelőre mindössze ennyi szivárgott ki a minszki békecsúcsról. Az orosz-ukrán-német és francia vezető tárgyalásai feszült hangulatban kezdődtek, Donyeckben újabb civilek haltak meg.  

minszki csúcs
A minszki csúcs résztvevői: Putyin, Hollande, Merkel és Porosenko

Sóval és kenyérrel várták a minszki repülőtéren a békecsúcsra érkező vezetőket, a tárgyalások helyszínéül szolgáló Függetlenségi Palotában azonban már nem volt ilyen szívélyes a fogadtatás: Petro Porosenkót kifütyülték a helyiek, számon kérve az ukrán elnökön, hogy miért gyilkoltatja a civil lakosságot. Az ukrán konfliktusban értelemszerűen Moszkvához húzó minszkieket az dühítette fel, hogy szerdán délelőtt újabb hat civil halt meg aknatalálattól Donyeckben. Az akcióért Kijev a felkelőket tette felelőssé, mondván, saját területeiket lőve provokálnak. A szeparatista hatóságok ugyanakkor az elmúlt napokban már több ukrán diverzáns egységet is elkaptak Donyeckben.

Petro Prosenko ukrán elnök kijelentette: kezelhetetlenná válik a helyzet, ha ha nem sikerül megállapodni a tűzszünetről Minszkben.

Maga Porosenko egyébként a tárgyalások helyszínére együtt érkező Angela Merkellel és Francois Holland-dal a csúcstalálkozó előtt külön egyeztetést is tartott, a „nagy megbeszélés” ezért is csúszott. Először a négy vezető szűk körben beszélt egymással, majd a külügyminiszterekkel kibővülve folytatódtak a megbeszélések.
A megbeszélésekre érkezett vezetők a diplomáciában bevett „óvatos optimizmussal” nyilatkoztak és bizakodásra ad okot, hogy a két szakadár „népköztársaság” elnöke is a belorusz fővárosba érkezett – jelenlétük feltételezi, hogy végül aláírnak valamilyen egyezséget.

Ha sikeresek lesznek a tárgyalások, a megállapodás eredménye nagy valószínűséggel az azonnali tűzszünet, a nehéz fegyverek gyors visszavonása, a határok tényleges ellenőrzése, a délkelet-ukrajnai lakosság különleges státuszának megállapítása lesz. A kérdés, hogy miképpen lehet garantálni az egyezség betartását/betartatását. Moszkva „jó szándékát” nyilvánvalóan az uniós szankciók csökkentésével, eltörlésével lehetne növelni. Az Európai Unió 20 milliárd eurót veszített az Oroszországgal szemben alkalmazott büntetőintézkedések miatt - mondta Vlagyimir Csizsov.