Külföld

Mindenki elítélt már mindenkit, de Szíria fuldoklik a háborútól

Nem került még napirendre a szárazföldi fellépés

Miközben Washington egyáltalán nem tervez hadjáratot Szíriában, Moszkva egyre erőteljesebben elkötelezi magát Bassár el-Aszad elnök rendszere mellett, és durván támadja a lázadókat. Brüsszel és a NATO ezért elítéli Oroszország eddigi beavatkozásait.

Heves harcok dúltak hétfőn a hadsereg és a felkelők között Szíria központi részén, az orosz légi támogatást élvező szíriai kormányerők több körzetből sikerrel kiszorították a lázadókat – jelentette egy ellenzéki szervezet. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns csoport arról számolt be, hogy harcok dúltak Hama tartományban, valamint az azt Idlíb és Latakia tartománnyal összekötő Ghab-síkságon is. „A kormányerők hatalmukba kerítették Kafr-Nabúda déli negyedét, miközben az orosz légierő több mint húsz légi csapást hajtott végre hétfő reggel óta” – közölte Rámi Abder-Rahmán, a londoni székhelyű szervezet igazgatója. „Ezek a leghevesebb harcok a szíriai orosz beavatkozás szeptember 30-i kezdete óta, a felkelők közül többtucatnyian meghaltak” – tette hozzá.

Ugyancsak hétfőn az amerikai hadsereg bejelentette, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció az előző napon tizennyolc légi csapást mért az Iszlám Állam iraki, kettőt pedig a szélsőséges csoport szíriai állásaira. A közlemény szerint a nyugat-iraki Ramádi város közelében végrehajtott légitámadásokban egyebek mellett a terrorszervezet egyik robbanóanyag-raktárát is megsemmisítették.

Szíria jelenlegi vezetésével elképzelhetetlen a tartós béke az országban – áll abban a zárónyilatkozatban, amelyet hétfői tanácskozásukon fogadtak el az Európai Unió külügyminiszterei. A dokumentum szerint csak a 2012-ben Genfben elindított politikai folyamat elvei alapján, szíriai irányítással megvalósuló békés és nyitott politikai átmenet hozhat olyan tartós megoldást, amely véget vet a konfliktusnak. „Az EU elítéli a támadásokat, amelyeket a szíriai rezsim hajt végre a saját népe ellen” – nyomatékosítja a zárónyilatkozat, világossá téve: a halálos áldozatok többségéért az Aszad-rezsimet terheli a felelősség. A szöveg minden felet felszólít, hogy hagyják abba a polgári lakosság által lakott területek lövetését és bombázását. A zárónyilatkozat erőteljesen elítéli az Iszlám Állam által elkövetett bűnöket és jogsértéseket is.

A nyilatkozat arra is kitér, hogy az Aszad-rezsim nem lehet partner az iszlamisták elleni küzdelemben. „Mély aggodalomra adnak okot a közelmúltbeli orosz katonai támadások, amelyek nem az Iszlám Állam vagy más, az ENSZ által megnevezett terrorcsoport ellen irányulnak, hanem például a mérsékelt ellenzék ellen, és ezeket azonnal abba kell hagyni” – fogalmaz a zárónyilatkozat, figyelmeztetve egyúttal: a konfliktus katonai eszkalációja a válság elhúzódásával, a humanitárius helyzet súlyosbodásával és a radikalizálódás erősödésével fenyeget. Ugyanakkor Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szerint Oroszország a szíriai konfliktusnak csak az elhúzódását okozza azzal, hogy továbbra is támogatja Bassár el-Aszad elnököt.

Barack Obama nem akar komolyabban változtatni Szíria-politikáján azután sem, hogy kudarcot vallott kormányának az évi több mint ötezer mérsékelt felkelő kiképzésére vonatkozó terve, Oroszország pedig váratlanul jelentős katonai szerepet vállalt a konfliktusban. Az amerikai elnök erről vasárnap este nyilatkozott a CBS televízióban. Az olykor feszült hangulatú beszélgetésben leszögezte, hogy egy fő cél vezérli: el akarja kerülni, hogy az Egyesült Államok katonailag erősen elkötelezze magát egy olyan konfliktusban, amelyben megítélése szerint az amerikai haderő nem kínálhat életképes, hosszú távú megoldást.


Dzsihadisták robbanthattak Ankarában

Az Iszlám Állam dzsihadista szervezetre összpontosítanak a török hatóságok a két ankarai öngyilkos merénylet utáni nyomozásban – közölte hétfőn Ahmet Davutoglu török miniszterelnök. Az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) politikusa az NTV török hírtelevíziónak adott interjúban elmondta: biztosra vehető, hogy a robbantásokat két öngyilkos merénylő hajtotta végre. A hatóságok közel vannak egyikük azonosításához, DNS-teszteket végeznek a földi maradványaiból vett mintákon. A kormányfő szerint a szombati, legalább kilencvenhét halálos áldozatot követelő támadások elkövetői a terrorcselekményekkel a november 1-jei parlamenti választások kimenetelét akarták befolyásolni. Angela Merkel német kancellár vasárnap Ankarába látogat, ahol Ahmet Davutogluvel és Recep Tayyip Erdogan államfővel mindenekelőtt a terror ellen folytatott közös küzdelemről, a menekültválság kezeléséről, valamint a kétoldalú kapcsolatokról folytat majd tárgyalásokat.