Külföld
„Mindenképp kilépünk az unióból”
A külföldiek jogait a britek a jövőben csak viszonossági alapon garantálják
Nagyon fontos annak felismerése, hogy a brit EU-tagságról tartott júniusi népszavazás eredményeként az Egyesült Királyság ki fog lépni az Európai Unióból – hangsúlyozta Theresa May a The Daily Telegraph című konzervatív napilapnak adott, szombaton ismertetett interjúban. Ugyanezt üzente a brit kormány annak a több mint négymillió aláírónak, akik csatlakoztak az újabb EU-referendumot követelő petícióhoz. May kapta a legtöbb voksot a távozó jelenlegi kormányfő, David Cameron utódjelöltjeit kiválasztó csütörtöki alsóházi frakciószavazáson, és a másik jelölttel, Andrea Leadsom energiaipari államtitkárral verseng a párt százötvenezer szavazásra jogosult tagjának voksaiért a szeptember 9-én lezáruló vezetőválasztási kampányban.
May nyomatékosította, nagyon egyértelmű álláspontja szerint a Brexit Brexitet jelent, és ha ő lesz Nagy-Britannia miniszterelnöke, akkor az ország az ő vezetésével ki is fog lépni az EU-ból. Kijelentette azt is, hogy „ez a külföldi EU-állampolgárok szabad mozgásának szabályozásával is jár majd”. A belügyminiszter nem bocsátkozott részletekbe arról, hogy ez pontosan milyen intézkedéseket jelent. Korábbi nyilatkozataiban azonban már utalt arra, hogy a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok eddigi jogainak érvényesülését a brit kormány csak viszonossági alapon tudja garantálni, vagyis akkor, ha az EU-tagállamokban élő britek jogait is garantálják a fogadó országok.
A német szövetségi parlament (Bundestag) elnöke a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban ugyanakkor úgy vélekedett, az uniós tagság megszüntetését pártolók népszavazási győzelme ellenére nem biztos, hogy a britek távoznak az EU-ból. Norbert Lammert szerint ugyan „valószínűbbé vált, hogy Nagy-Britannia két év múlva nem lesz az EU tagja, de a Brexitet – a brit uniós tagság megszüntetését - nem tartja lefutott ügynek”. Úgy vélte, „a népszavazás az esetek többségében felesleges”.