Külföld

Mianmar visszaküldi Bangladesbe a kormányzati listán nem szereplő rohingjákat

Sok menekült nem rendelkezik hivatalos iratokkal vagy elvesztette őket

Mianmari vissza fogja küldeni Bangladesbe azokat a rohingjákat, akiknek neve nem szerepel a kormányzati nyilvántartásban - jelentette ki szerdán a nyugat-mianmari Arakán szövetségi állam Maukkadaw körzeti bevándorlási hivatalának vezetője.

"Vissza fogjuk küldeni azt, aki nem szerepel a listán" - közölte a dpa német hírügynökséggel U Ko Ko Thav.

A mianmari kormány általában bengáliként utal a rohingja muszlim kisebbség tagjaira, mivel a szomszédos Bangladesből érkezett "betolakodóknak" tekinti őket, akiktől a buddhista többségű Mianmar az állampolgárságot is megtagadja. Sok rohingja nem rendelkezik hivatalos iratokkal vagy elvesztette őket, miközben Bangladesbe menekült.

Közben az ENSZ szerdán felszólította Mianmart, hogy biztosítsa az akadálytalan bejutást a humanitárius ügynökségek tagjai számára a táborokba, amelyeket a visszatérő rohingják fogadására állítottak fel a mianmari hatóságok. Hasonló kérést intézett a délkelet-ázsiai ország hatóságaihoz előző nap a világszervezet genfi székhelyén az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője. "Ez lehetővé tenné számunkra, hogy ellenőrizzük a visszatelepítés folyamatának valós körülményeit és fenntarthatóságát" - mondta Adrian Edwards.

Mianmar a múlt héten adott át Bangladesnek egy listát 1258 rohingjáról, akiknek a visszatelepítését engedélyezték a mianmari hatóságok. A visszatelepítési folyamatnak e hét kedden kellett volna megkezdődnie a két ország vezetése között november 23-án aláírt egyezmény értelmében, ám Banglades hétfőn elhalasztotta azzal az indokkal, hogy még nem végezte el teljesen a visszaküldendők összeírását és a lista ellenőrzését.

A két ország a múlt héten állapodott meg abban, hogy a feladat elkezdésétől számítva két év alatt elvégzik a muszlim rohingják hazatelepítését. Mianmar közölte, hogy készen áll két fogadóközpont és egy ideiglenes tábor a számukra. A fogadótáborokban ellenőrzik, hogy az illetők korábban valóban Arakánban éltek-e. Ha igen, akkor folyamodhatnak állampolgárságért - mondták.

A nyugat-mianmari Arakán államból tavaly augusztus vége óta a rohingja muszlim kisebbség csaknem 690 ezer tagja menekült Bangladesbe az után, hogy a mianmari hadsereg - megnevezése szerint - tisztogató akcióba kezdett augusztus végén rohingja felkelők összehangolt támadását követően. 

Indonézia, a világ legnépesebb muszlim országa szerdán több mint 10 tonna humanitárius segélyt küldött a rohingja menekülteknek.