Külföld
Merkel szerint részmegoldásnak jó lehet a tranzitzóna
A német pénzügyminiszter csökkentené a munkanélküli menekültek támogatását
Több mint hétszáztízezer migráns lépett az Európai Unió területére 2015. január 1. és szeptember 30. között, míg tavaly az egész évben kétszáznyolcvankétezer - közölte kedden az EU határőrizeti szerve, a Frontex. „Az EU külső határát átlépő migránsok teljes száma az idei év első kilenc hónapjában meghaladta a hétszáztízezret, az égei-tengeri görög szigetekre nehezedett a legnagyobb tömeges migrációs nyomás” - áll a Frontex közleményében. Szeptemberben augusztushoz képest némileg csökkent a belépések száma, százkilencvenezer helyett százhetvenezer volt - közölte a Frontex.
Nyomozás indult a Pegida mozgalom drezdai tüntetésén felmutatott akasztófa miatt
Nyomozást indított a németországi Drezda ügyészsége az Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom hétfő esti tüntetésén felmutatott akasztófa miatt. A nyomozás a köznyugalom bűncselekményre felszólítással történt megzavarásának gyanúja miatt indult ismeretlen tettes ellen - mondta Jan Hille, az ügyészség szóvivője kedden a Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) regionális közszolgálati médiatársaságnak. A menekült-, bevándorló- és iszlámellenes mozgalom drezdai demonstrációjának egyik részvevője egy akasztófát formázó tárggyal jelent meg, rajta azzal a két felirattal, hogy "Fenntartva Angela +anyácska+ Merkelnek", illetve "Fenntartva Siegmar +csőcselék+ Gabrielnek", vagyis a német kancellárnak és az alkancellárnak, akinek az utóneve helyesen Sigmar. Az ügyészségi szóvivő elmondta: az eljárásban azt is megvizsgálják, hogy a tárgy felmutatása uszításnak minősül-e. Az biztos, hogy fennáll a bűncselekmény elkövetésének "kezdeti gyanúja", és az eset rávilágít arra, hogy "a gyülekezési szabadságnak és a véleményszabadságnak vannak korlátai" - tette hozzá. A mozgalom legismertebb társalapítója, Lutz Bachmann szerint a sajtó eltúlozza az eset jelentőségét. Szerinte az akasztófa csupán egy 120 centiméter magas, vékony lécekből barkácsolt "nevetséges tákolmány" volt - közölte az MDR. A tüntetésen független becslés szerint 7500-9000 ember jelent meg. A szónokok egyebek között felvetették, hogy Szászország váljon ki Németországból, és lépjen ki az Európai Unióból is. Követelték továbbá, hogy építsenek ki műszaki zárat a német határokon. A Pegida ellen néhány százan tüntettek Drezdában. Hétfő este a Lipcse a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Legida) nevű szerveződés is tartott tüntetést. A megmozdulás egyik részvevője ellen feljelentést tettek tiltott jelkép használatának minősülő náci karlendítés miatt. Lipcsében a Legida ellen tiltakozó tüntetés is volt hétfő este.
„A görög szigetekre - főként Leszboszra - továbbra is tömeges migrációs nyomás nehezedik, január és szeptember között háromszázötvenezer belépést regisztráltak” - tette hozzá a közlemény, amely szerint a szíriai menekültek vannak a legnagyobb számban.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának ettől kissé eltérő adatok állnak a rendelkezésére. Az UNHCR becslései szerint közel hatszázezer migráns érkezett az év eleje óta az EU-ba a Földközi-tengeren keresztül, közülük négyszázötvenezer Görögországon át. Az átkelés közben háromezer-kilencvenöt bevándorló halt meg vagy tűnt el - tette hozzá a főbiztosság. A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint a tengerbe veszettek száma „legalább háromezer-százhárom”.
A német pénzügyminiszter csökkentené a munkanélküli menekültek támogatását
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter szerint Németországban csökkenteni kellene a munkanélküli menekültek szociális támogatását. A pénzügyminiszter egy keddi berlini tanácskozáson kifejtette: nem méltányos, hogy egy németül alig beszélő, akár írni-olvasni is kevéssé tudó munkanélküli menekült ugyanannyi támogatást kap, mint egy 30 évi munkaviszony után állástalanná vált német. "Nem lehetne legalább a beilleszkedéshez nyújtott támogatást levonni?" - idézte a minisztert hírportálján a Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Ezt meg kell vitatnunk." De a szociáldemokraták (SPD) rögtön elutasították a felvetést. Az alkotmánybíróság vonatkozó döntései alapján a munkanélküli ellátást nem lehet a létminimum alá csökkenteni, és az ügy nem válhat a "pártpolitikai önkény" martalékává - szögezte le Ralf Stegner alelnök, a párt baloldali irányzatának egyik vezetője a Bild című lap online kiadásában idézett nyilatkozatában.
Németországban a menekültstátussal rendelkező külföldiek jogosultak a munkanélküli ellátás leggyakoribb formájára, az úgynevezett Hartz IV segélyre, amelynek legfőbb elemei a lakbér- és fűtési támogatás, valamint - egy egyedülálló felnőtt esetében - havonta 399 euró készpénzjuttatás. Wolfgang Schäuble a német gép- és berendezésgyártók szövetségének (VDMA) konferenciáját megnyitó beszédében kiemelte, hogy egyedül a menekülthullám miatt jövőre 240-460 ezer fővel emelkedhet a munkanélküli ellátásban részesülők száma, de ennek költségeit az államháztartás egyensúlyának megőrzése mellett is ki lehet gazdálkodni. Németország számára a menekültválság "randevú a globalizáció valóságával" - mondta a német pénzügyminiszter. Úgy vélte, irreálisak, megvalósíthatatlanok azok a követelések, hogy Németország ne engedjen be területére több menedékkérőt. "Amikor emberek ezrei jönnek, gyalog, elöl a nőkkel és a gyerekekkel, akkor nem lehet őket feltartóztatni, ezt felejtsék is el" - mondta Wolfgang Schäuble. Hangsúlyozta, hogy inkább az uniós külső határok ellenőrzésére kell törekedni, és ebben együtt kell működni Törökországgal. Hozzátette: "nem muszáj erőddé átalakítani Európát, az ostobaság lenne", de az Európai Unió nem tud befogadni minden nehéz sorsú embert.
Merkel: A tarnzitzónákkal nem lehet megoldani a válságot
