Külföld
Merkel látogatása erős üzenet
A magyar–német kapcsolatnak „magas helyi értéke van” Berlin számára
Németország első női kancellárja, aki tizedik éve van hatalmon, és népszerűsége töretlen, kevesebb mint egy napot tölt a magyar fővárosban, mégis gazdag, a szakértők szerint jelzésértékű programot bonyolít le. Orbán Viktor miniszterelnökkel európai uniós ügyekről és a kétoldalú kapcsolatokról tárgyal, a német nyelvű Andrássy egyetemen hat magyarországi felsőoktatási intézmény több mint száz hallgatójával találkozik, majd az antiszemitizmus elleni harc iránti szilárd elkötelezettségét demonstrálva több magyar zsidó szervezet vezetőivel folytat eszmecserét. Egy ismert német politikai elemző, Kai-Olaf Lang szerint a látogatás jelzi, hogy a kancellár rokonszenvvel tekint Magyarországra. A vizit elválaszthatatlan az egykori keletnémet menekültek nyugati kiutazását lehetővé tévő, 1989. szeptemberi magyarországi határnyitás 25. évfordulójától.
A jelen azonban a múltnál nagyobb súllyal esik latba: az Európai Unió előtt álló diplomáciai és gazdasági feladatok a kormányfői találkozó fő témáját alkotják. Ami az előbbit illeti, mindenekelőtt az uniós közreműködés az ukrán válság megoldásában, továbbá az EU és Oroszország viszonya, valamint várhatóan az európai bevándorlási politika összehangolása kerül terítékre. Több magas rangú magyar politikus szerint az ukrán válság rendezésével és ettől elválaszthatatlanul az Oroszországgal kialakított viszony javításával kapcsolatos német és magyar érdekek egybeesnek, és nincs szó arról, hogy – mint egyes sajtókommentárok fogalmaztak – a magyar kormány „megvétózná” a Moszkvával szembeni, Angela Merkel által erőteljesen szorgalmazott szankciókat. Gregor Gysi, a legnagyobb német ellenzéki párt, a Baloldal parlamenti (Bundestag) frakcióvezetője ezzel kapcsolatban közölte, a német kancellárnak nem szabad engedményeket tennie Orbán Viktornak az Oroszországgal szembeni egységes uniós fellépés ügyében.
Merkel budapesti látogatásának érdekes színfoltja lesz, hogy a Szegedi Tudományegyetem – fizikusi és politikai érdemeiért – a kancellárt díszdoktori címmel tünteti ki. A néhány órás és meglehetősen sűrű programba már végképp nem fért bele, hogy Merkel a Tisza-parti városba utazzon, ezért az oklevelet az Andrássy Egyetemen – erre az alkalomra talárt öltve – veszi át.
Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet azt kéri a Budapesten tartózkodó német kancellártól, szólítsa fel a magyar hatóságokat, hogy azok fejezzék be a civilszervezetek elleni példátlan támadásokat.