Külföld

Merkel is támogatja az új szankciókat

Az amerikai hírszerzés elismerte, nincs bizonyítéka arra, hogy Oroszországnak közvetlen köze lett volna a tragédiához

Egyperces néma csenddel adóztak a maláj gép áldozatainak emléke előtt Eindhoven repülőterén, ahová az áldozatok koporsóit szállító repülőgépek megérkeztek. Washingtonban igyekeznek cáfolni az oroszok állításait.

Eindhoven
Fogadják A Maláj Gép Áldozatait Eindhovenben (fotó: REUTERS/Gleb Garanich)

Megérkeztek tegnap azok a holland és ausztrál katonai szállító repülőgépek Eidenhoven repülőterére, melyek a Malaysia Airlines 17-es számú légi járatának katasztrófájában elhunytak egy részének holttestét szállították Hollandiába. A fedélzetükön negyven koporsót szállító gépeket a holland királyi pár és Mark Rutte holland miniszterelnök, valamint a tragédia áldozatainak számos családtagja – mintegy ezerháromszázan - várta a repülőtéren.

Nagy-Britannia tegnap megerősítette, hogy megkapta a holland biztonsági testület légi baleseteket vizsgáló osztályától az utasszállító két fekete dobozát. Georg Streiter helyettes kormányszóvivőn keresztül közölte a szabadságát töltő Angela Merkel német kancellár, hogy gyorsan be kellene vezetni az újabb gazdasági szankciókat Oroszországgal szemben, mert Moszkva nyilatkozatai nem arra utalnak, hogy támogatná a tragédia okai­nak feltárását és a válság békés rendezését, noha Vlagyimir Putyin orosz elnök a napokban többször is utalt rá, hogy latba veti befolyását a szakadároknál. Merkel szerint azonban ez nem elegendő, ezért támogatja az uniós külügyminiszterek brüsszeli tanácskozásán elhatározott lépéseket.
Navracsics Tibor magyar külügyminiszter a Kossuth rádióban tegnap reggel elmondta, nem a légikatasztrófa indokolhatja az Oroszország elleni szankciók harmadik körének bevezetését, hanem az uniós tagállamok elkeseredettsége, hogy Oroszország semmi sem tett a helyzet rendezésére. A miniszter szerint bár az uniós tagállamok Oroszországhoz fűződő gazdasági kapcsolatai bonyolultabbá teszik a helyzetet, konszenzus van a szankciók ügyében.

Washington sorra igyekszik cáfolni az orosz védelmi minisztérium napokban közölt közleményeit. A Pentagon szerint nem igaz, hogy ukrán harci gép haladt volna a lelőtt maláj utasszállító közelében a katasztrófa idején. Az amerikai védelmi tárca nem közölte, hogy szakemberei egyáltalán megvizsgálják-e az oroszok által nyilvánosságra hozott dokumentumokat vagy bemutatják-e saját bizonyítékaikat. Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége kedden késő este nyilvánosságra hozott egy - közlése szerint bizonyító erejű - műholdas felvétellel készített térképet, amelyen be van jelölve a rakéta röppályája, becsapódási helye és a gép lezuhanásának helye is. Az amerikai hírszerzés névtelenül nyilatkozó illetékesei Washingtonban nem sokkal korábban arról tájékoztatták a sajtót, hogy értesüléseik szerint a szakadárok lőhették le az utasszállítót tévedésből, mert a rakétát rosszul kiképzett emberek indították. Mint mondták, nincs bizonyítékuk arra, hogy az orosz kormánynak közvetlenül köze lenne a tragédiához. Elismerték azt is, nem tudják, hogy a rakétát kilövő szakadárok Oroszországban kaptak-e kiképzést, vagy orosz szakértők segédkeztek-e rakétaindításban, és a légvédelmi üteget kezelők neve sem ismert számukra.