Külföld

Merkel: Ellentétes az európai szellemiséggel a menekültek befogadásának elutasítása

"Helyben, a származási ország térségében kell segíteni a menekülteknek"

A menekültek befogadásának elutasítása ellentétes az európai szellemiséggel - jelentette ki Angela Merkel német kancellár egy vasárnapi lapinterjúban, amelyben arról is beszélt, hogy 2015 szeptemberében azért indultak menekültek Magyarországon gyalog az osztrák határ felé, mert megtévesztették őket.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapban közölt interjúban elmondta, mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy a menekültügyet uniós szinten szabályozó "régi dublini rendszer" nem bírja tovább a terheket. Nem lehet elfogadni, hogy minden terhet Olaszország és Görögország viseljen, csak azért, mert földrajzi fekvésük miatt hozzájuk érkeznek meg az EU-ba igyekvő menekültek. 

Vissza kell szorítani az illegális migrációt
Fokozatosan vissza kell szorítani az Afrikából az Európai Unióba irányuló illegális migrációt, ezért szorosabbra kell fűzni az együttműködést az afrikai államokkal - mondta Angela Merkel német kancellár szokásos hétvégi videóüzenetében.
A kancellár nagyon fontosnak nevezte a migrációs válságról hétfőn Párizsban tartandó tanácskozást, amelyen Emmanuel Macron francia elnök, Paolo Gentiloni olasz és Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök, valamint Csád, Niger és Líbia vezetői is részt vesznek.
Hangsúlyozta: intenzívebbé kell tenni a közös munkát az afrikai országokkal, hogy lépésről lépésre csökkenjen az illegális migráció, és az emberek ne bízzák magukat az életük kockáztatásával embercsempészekre.
Az illegális migráció visszaszorításával együtt törekedni kell mindazok emberhez méltó és biztonságos elhelyezésére, akik az EU-ba igyekezve Líbiáig jutottak el, vagy a líbiai parti őrség visszaszállította őket a tengerről, és bátorítani kell őket, hogy térjenek vissza hazájukba.
Arra a kérdésre, hogy mindezek a törekvések nem csak azt eredményezik-e, hogy a probléma a Földközi-tenger helyett az Észak-Afrikában elterülő Szahara sivatag térségében jelenik meg, a német kormányfő rámutatott, hogy az EU-t megcélzó emberek közül már most sokan igyekeznek átkelni a Szaharán átvezető "nagyon-nagyon veszélyes úton". Ezért nemcsak a régióban fekvő tranzitországokkal, Csáddal, Nigerrel és Líbiával kell együttműködni, hanem a származási országokkal is.
Helyben kell megpróbálni felszámolni a menekülésre, migrációra késztető okokat, és az illegális migráció elleni küzdelem részeként "adott esetben legális lehetőségeket kell teremteni" az európai munkavállalásra - mondta Angela Merkel.
Lépésről lépésre kell haladni. Először is tenni kell azért, hogy a Líbiában tartózkodók közül egyre többen az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) vagy a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) oltalma alá kerüljenek, másodszor pedig már a migrációs útvonal korábbi szakaszain, így Nigerben is meg kell próbálni meggyőzni az embereket arról, hogy ez az út semmi jót nem ígér számukra - tette hozzá.
Ezzel együtt vissza kell szorítani az embercsempészetet Nigerben, ami azonban azt is jelenti, hogy a nemzetközi fejlesztési politika eszközeivel segíteni kell a régiókban élőket, hiszen aki például Agadezben - Niger egyik legnagyobb városában - embercsempészetből él, annak új megélhetési forrásra van szüksége, különben nem lehet eltántorítani ettől a tevékenységtől.
Azonban még tovább is kell menni, ha az emberek Szenegálból, Gambiából vagy Nigériából áramlanak a Földközi-tenger felé, hogy átkeljenek az EU-ba, akkor az ő hazájukban, "helyben kell nekik fejlesztési programokkal reményt adni" a boldogulásra - mondta Angela Merkel.
Kiemelte, hogy ez ugyan egy "nagy, hosszú távú, vagy legalábbis középtávú feladat, de igen helytelen volna, ha nem is próbálkoznánk a megoldásával".

Ezért "szolidárisan el kell osztani a menekülteket a tagállamok között", és az elosztásnál ugyan természetesen figyelembe lehet venni az adott tagállam gazdasági erejét, a munkanélküliséget és más tényezőket, de "nincs rendben", hogy "egyes országok" teljes mértékben elzárkóznak és egyetlen egy menekültet sem hajlandóak befogadni.

A befogadás megtagadása "ellentétes az európai szellemiséggel", de "le fogjuk győzni". Ehhez "türelem és kitartás kell, de sikerülni fog" - mondta a német kormányfő.

Arra a kérdésre, hogy követett-e el hibákat a menekültválságban, azt mondta, hogy a 2015-ben hozott valamennyi fontos döntést ismét meghozná. 

A Magyarországon 2015 szeptember elején történtekkel kapcsolatban rámutatott, hogy Németországba már augusztus végéig mintegy 400 ezer menedékkérő érkezett, és a szövetségi belügyminisztérium augusztus közepén adta ki előrejelzését, miszerint az év végéig 800 ezren érkezhetnek. Végül 890 ezren jöttek, vagyis a prognózis "nagyon precíz volt". 

Így amikor 2015. szeptember 4-én a magyar-osztrák határ felé gyalogoló emberek ügyében kellett döntést hozni, "az emberek sorsát tartottam szem előtt, de összességében tisztában voltam a (menekültügyi) helyzettel" - mondta Merkel.

Akkor arról kellett határozni, hogy a korábban vonaton és busszal érkezett 400 ezer fő után "azokat az embereket is beengedjük-e, akiket Magyarország egyszer csak nem engedett felszállni a vonatokra, hanem megtévesztették őket, és ezért ezrével elindultak gyalog Ausztria és Németország felé", vagyis egy "humanitárius katasztrófa elhárításáról" volt szó.

A német kancellár kiemelte: hibák korábban történtek, hiszen Németország a megelőző években túlságosan ragaszkodott a dublini rendszerhez, és nem figyelt eléggé arra, hogy a szíriai polgárháborúból és az Iszlám Állam dzsihadista szervezet terrorja elől Irakból elmenekült emberek "borzalmas" helyzetbe kerültek, mert csökkentették az ellátást a libanoni és jordániai menekülttáborokban, sok gyerek évekig nem tudott iskolába járni, a családok megtakarításai elfogytak, és így végül kialakult az EU felé irányuló menekülthullámhoz vezető szükséghelyzet.

A német kormány szerint mindebből az a tanulság, hogy helyben, a származási ország térségében kell segíteni a menekülteknek, és törekedni kell a menekülésre késztető okok megszüntetésére, méghozzá nemcsak Irakkal és Szíriával, hanem az afrikai országokkal kapcsolatban is - mondta Angela Merkel.
Arról is beszélt, hogy tovább kell folytatni a líbiai parti őrség kiképzését és felszerelését, de gondoskodni kell arról is, hogy a szervezet a nemzetközi jogi előírásoknak megfelelően tevékenykedjék "mind a menekültekkel és migránsokkal, mind a civil szervezetekkel kapcsolatban", és ha "kétségek merülnek fel, utánajárunk a vádaknak".

A kancellár a számos témára kiterjedő, terjedelmes interjúban kiemelte, hogy Németország nem hajolhat el a problémák elől, és nem zárkózhat be, hanem küzdenie kell a menekülés és a migráció okainak felszámolásáért, a többi között afrikai országokkal folytatott partneri együttműködés és a helyben nyújtott segítség révén.

A Németországban tartózkodó menedékkérőkkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy javítani kell az elutasított menedékkérők hazajuttatásának hatékonyságát, az pedig elfogadhatatlan, ha valaki "szabadságra megy" abba az országba, ahonnan elmenekült.

Martin Schulz: a német szociáldemokraták a bizonytalan szavazók megnyerésével győzhetnek a Bundestag-választáson
A német szociáldemokraták (SPD) a bizonytalan szavazók megnyerésével győzhetnek az egy hónap múlva tartandó szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson - mondta Martin Schulz SPD-s kancellárjelölt egy vasárnapi televíziós interjúban, amelyben minden eddiginél élesebben bírálta Angela Merkel hivatalban lévő kancellárt, a jobbközép CDU elnökét.

A felmérések szerint a CDU/CSU pártszövetség mögött több mint 15 százalékponttal lemaradva, 22 százalék körül áll az SPD támogatottsága. Schulz az ARD országos köztelevízióban sugárzott interjúban hangsúlyozta, hogy majdnem minden második választó még a bizonytalanok táborába tartozik. 
Őket kell megnyerni, mert "ha megszerzem őket, a választáson is győzhetek" - mondta Martin Schulz, aki szerint a negyedik ciklusára készülő Angela Merkel fennhéjázó, arrogáns módon viselkedik, és le kell váltani, mert meg kell óvni az országot a néhai CDU-s kancellár, Helmut Kohl utolsó, negyedik ciklusára kialakult "stagnálástól és politikai agóniától".