Külföld

Merkel: Az iszlamista terrorizmus nem a menekültekkel érkezett Németországba

Görögország folytatja a menekültek visszatoloncolását Törökországba

Az iszlamista terrorizmus nem a menekültekkel érkezett Németországba - jelentette ki Angela Merkel német kancellár, a jobboldali CDU elnöke szerda este pártja egy kampányrendezvényén a Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományi Neustrelitzben.

Német hírportálok csütörtöki beszámolói szerint a kancellár arra a kérdésre, hogy a menekültekkel együtt a terrorizmus is megérkezett-e Németországba, azt mondta, valóban tapasztalható, hogy menekülteket megkörnyékeznek és megpróbálnak megnyerni az iszlamista terrorizmus ügyének, de az Iszlám Állam dzsihadista szervezet terrorizmusa "nem a menekültek révén jelent meg nálunk, hanem már itt volt korábban is". Angela Merkel hangsúlyozta, hogy a CDU és a bajor testvérpárt, a CSU a biztonsági szervek létszámának növelésével és hatáskörének kiterjesztésével reagál a fenyegetettségre.

A digitalizáció, a közösségi média vagy éppen a júliusi müncheni vérengzéssel összefüggésben széles körben ismertté vált darknet - az internetnek a névtelenséget biztosító speciális technológia révén főleg bűnözők által használt része - miatt a hatóságoknak állandóan fejleszteniük kell technológiai képességüket - emelte ki a pártelnök kancellár, rámutatva, hogy "ami korábban kamerás térfigyelő rendszer volt, az rövidesen arcfelismerő rendszer is lesz".

Görögország folytatja a menekültek visszatoloncolását Törökországba

Athén folytatja az illegális bevándorlók visszatoloncolását Törökországba, amelyet a július 15-i sikertelen török katonai puccskísérletet követően függesztett fel. Az elmúlt 24 órában 14 migránst szállítottak el Görögországból a Brüsszel és Ankara közötti menekültügyi paktum keretében - jelentette a Skai hírcsatorna. Csütörtökön négy pakisztánit és két algériait vittek hajóval az égei-tengeri Leszbosz szigetéről Dikili török kikötővárosba. A hatóságok közölték, hogy az illetők nem kértek menedéket a görög hatóságoktól, holott ez jogukban állt volna. Előző nap nyolc szíriait ültettek repülőre Leszboszon, és indítottak el a dél-törökországi Adanába.

Egy hónap alatt több mint háromezer illegális határsértőt fogtak el Szerbiában

Az utóbbi egy hónapban 3112 illegális határsértőt lepleztek le a szerb katonaság és a rendőrség közös járőrözése során a Bulgáriával és a Macedóniával közös határszakaszon, közülük 2529-en a járőrök láttán inkább visszafordultak, 583 migránst pedig elfogtak a hatóságok - közölte csütörtökön Jovan Krivokapic, a szerb védelmi minisztérium szóvivője a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS).

Kifejtette, hogy a migránsok és az embercsempészek megpróbálnak elrejtőzni a hatóságok elől, és újabbnál újabb módszereket eszelnek ki, ezért a katonáknak és a rendőröknek is gyakran kell taktikát váltaniuk. A közös járőrözést gyalogosan és gépjárművekkel is végzik, és nemcsak a szűk határsávot ellenőrzik, hanem a határtól az ország belseje felé vezető utakat is. Többen próbálkoznak az erdőkön és a folyómedreken át is. "Az embercsempészek az összes útvonalat használják, és ahogyan mi megfigyeljük és leleplezzük őket és a felderítő embereiket, akik új útvonalakat keresnek, úgy ők is követnek és figyelnek minket" - fogalmazott Jovan Krivokapic. 

Hozzáfűzte, hogy az embercsempészet nagyon vonzó "munka" lett Szerbiában, hiszen fejenként 800-1500 eurót is lehet rajta nyerni. Ugyanakkor a migránsokat embertelen körülmények között szállítják át a határon. Példaként említette, hogy öt nappal ezelőtt egy átlagos személygépjárműben 15 migránst és két embercsempészt lepleztek le, később pedig kiderült, ez csak egy felderítő csapat volt, amely egy nagyobb csoport migráns átszállítását készítette volna elő. 

Menekültek befogadását ajánlotta fel Nyugat-Ausztrália vezetője

Menekültek befogadását ajánlotta fel Colin Barnett, Nyugat-Ausztrália miniszterelnöke, aki csütörtökön közölte, hogy menekülteket venne át az állam területére a Canberra által pénzelt, de Ausztrálián kívül található befogadóállomásokról, ahol mintegy 1350-en tengetik életüket jogvédő szervezetek szerint elviselhetetlen körülmények között. Colin Barnett az ausztrál miniszterelnök, Malcolm Turnbull Liberális Pártjának egyik tagja.

Nyugat-Ausztrália miniszterelnöke kifejtette, a menekültek közül többet is befogadnának, akiket a szövetségi állam kormányzata is támogatna. Colin Barnett korábban már tett hasonló felajánlást. Álláspontja a kormányzó Liberális Párton belüli egyet nem értést példázza, az ausztrál kormánynak ugyanis széles körben vitatják a rendkívül szigorú bevándorlási politikáját.

Az ausztrál jogszabályok értelmében mindenkit, akit elfognak, miközben hajón próbálja megközelíteni a kontinenst, a Pápua Új-Guineához tartozó Manus szigetére vagy az aprócska csendes-óceáni szigetre, Naurura szállítanak. A törvények szerint a menedékkérők nem telepedhetnek le Ausztráliában. Ausztrália és Pápua Új-Guinea szerdán megegyezett a Manus szigetén több mint 800 menekültet befogadó állomás felszámolásáról, habár az ott lakó menekültek sorsáról és a befogadó állomás bezárásának menetrendjéről nem nyilatkoztak.