Külföld

Merkel: A német határok lezárása háborús veszélyt idézne elő

A Schengeni Övezet fenntartására szólított fel, informális csúcsot hívott össze Tusk

Németország nem élhet a határlezárás eszközével, mert az háborús helyzetet alakítana ki a Nyugat-Balkánon - mondta Angela Merkel. Háromszáz fős rendőri egységet állítanak fel Poszonyban a schengeni határ védelmére. Az osztrák belügyminiszter szerint a migránsok nem menedéket keresnek, hanem a gazdaságilag legvonzóbb országot igyekeznek kiválasztani.  A Schengeni Övezet fenntartására szólított fel, informális csúcsot hívott össze Donald Tusk.

A kancellár pártja fórumán hangsúlyozta: a Nyugat-Balkánon nem javul a helyzet, a feszültségek miatt már október végén kezdeményezte a balkáni migrációs útvonal mentén fekvő államok vezetőinek összehívását, mert el akarta kerülni, hogy a volt Jugoszlávia területén „ismét katonai összetűzések” történjenek.

Elmondta: nem akarja az ördögöt a falra festeni, de gyorsabban megtörténhet, mint bárki gondolná, hogy a régióban a viták tettlegességé fajulnak, és beindítanak folyamatokat, amelyeket senki nem kíván.

Informális csúcsot hívott össze Tusk
Az Európai Uniónak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a külső határok megfelelő védelme által változtatások nélkül fenntartsa a Schengeni Öveztet - közölte Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke kedden, s egyúttal a jövő hét közepére informális menekültügyi csúcstalálkozóra hívta össze az uniós államok vezetőit.
"Ahogy korábban már figyelmeztettem, az egyetlen út Schengen szétesésének megakadályozására, ha megfelelően kezeljük az EU külső határait. Mindent meg kell tennünk, hogy Schengent változtatások nélkül fenntartsuk, és ezért minden olyan kezdeményezést, amely a Schegen(i Övezeten) belüli határellenőrzések visszaállításához vezetne, vissza kell tartani. Ha el akarjuk kerülni a legrosszabbat, gyorsítanunk kell lépéseinket" - írta Tusk az EU-tagállamok állam-, illetve kormányfőinek küldött levelében.
Tusk november 12-én délutánra egy informális egyeztetésre hívta össze a 28 tagállam vezetőit.
Donald Tusk levelében arra is emlékeztetett: a helyzet még mindig nagyon súlyos, miután továbbra is példa nélküli ütemben érkeznek a migránsok az EU-ba. Októberben pedig rekordszámú, 218 ezer migráns érkezett az unió területére a Földközi-tengeren keresztül - írta Tusk.

A magyar határ lezárása kerítéssel csupán azt eredményezte, hogy a menekültek Horvátországon, Szlovénián vagy Románián keresztül mentek tovább, Németországnak pedig nagy uniós tagállamként egy ettől eltérő, szolidáris megoldásért kell fellépnie. Ez a megoldás azonban csak fokozatosan, lépésről lépésre valósítható meg, de „egész biztos vagyok abban, hogy sikerülni fog” - idézték a kancellárt német hírportálok kedden.

A Hessen tartományi városban rendezett fórumon nagyjából ezernyolcszáz CDU-s vett részt. Angela Merkel ismét számos bírálatot kapott a szövetségi kormány menekültpolitikájáért. Az egyik felszólaló annak az aggodalmának adott hangot, hogy a menekültválság polgárháborúhoz vezethet Németországban. Sokan a menekültügyi ellátórendszer vészes túlterheltsége miatt panaszkodtak. Ugyanakkor helyszíni beszámolók szerint a hangulat jóval nyugodtabb, a vita pedig tárgyilagosabb volt a korábbi fórumokhoz képest.

Az n-tv hírtelevízió tudósítása szerint Angela Merkel ugyan hangsúlyozta, hogy megérti az aggodalmakat, de nem tért ki azokra részletesen, hanem nemzetközi és történelmi összefüggések közé helyezte az ügyet. Rámutatott, hogy jó pár ország sokkal több menekültet fogad be, mint Németország. Ezek közé tartozik Törökország, Libanon és Jordánia mellett például Etiópia, Egyiptom és Kenya. Rámutatott arra is, hogy szíriai menekültek többsége nemhogy Németországig nem megy el, de még a hazáját sem hagyja el.

Nem lesz fegyveres konfliktus 

Zoran Milanovic 576 horvát miniszterelnök
a megállapodás keretében megemelik a Calais-ban szolgálatot teljesítő brit rendőrök számát, ám ezzel kapcsolatban pontos adatokat nem közölt.