Külföld

"Merénylet Lengyeloszág ellen"

Egyre sanszosabb az előrehozott választás Lengyelországban

Súlyos belpolitikai botrány ver mind nagyobb hullámokat Lengyelországban, miután egy közéleti hetilap néhány napja megkezdte vezető politikusok illegálisan lehallgatott beszélgetéseinek nyilvánosságra hozatalát. A lengyel sajtóban "Visztulagate" néven emlegetett affér miatt már a 2015 őszén esedékes parlamenti választások előre hozatalának lehetősége is komolyan szóba került.

"Merénylet az állam ellen" - így minősítette címlapján a Wprost hírmagazin a kínos közéleti botrányt. Donald Tusk miniszterelnök első állásfoglalásában hasonló véleményének adott hangot: "Ez az első kísérlet 1989 óta, hogy illegális módszerekkel megbuktassák a kormányt." 

A PSL elnöke azt is jelezte: az előre hozott választások ügyében akár már a hétvégén is tárgyalhat a kormányfővel, "amennyiben új szempontok merülnek fel". 

A következő választásra a hivatalos menetrend szerint a jövő év végén kerülne sor Lengyelországban. Választást előre hozni akkor lehet, ha azt a parlament kétharmados többséggel megszavazza.

Egy frissen kiadott közvélemény-kutatás szerint - amely már a lehallgatási botrány kezdete után készült - jelenleg legnagyobb szavazói támogatással (32 százaléknyival) az ellenzéki Jog és Igazságosság párt bír. A kormányfő Polgári Platformjának népszerűsége májushoz képes 3 százalékponttal, 25 százalékra esett.

Az egész kormány lemondását követeli a jobboldali ellenzék

A jobboldali ellenzék a botrány kipattanása után azonnal követelte a belügyminiszter, az egész kormány és a jegybankelnök lemondását. Jaroslaw Kaczynski, a fő ellenzéki erő, a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) elnöke levélben szólította fel Bronislaw Komorowski államfőt, hogy "teljesítse kötelességét, és követelje a kormány lemondását". Kaczynski lépése érthető, hiszen friss közvélemény-kutatások szerint a PiS támogatottsága a botrány nyomán 32 százalékra nőtt, míg a kormánypárté, a Polgári Platformé (PO) 25 százalékra csökkent.

Belka