Külföld

Menekültek zártak le egy határátkelőt Horvátország és Szlovénia között

A migránsok nagy részét beengedtek a szlovének

A javarészt Közel-Keletről érkező menekültek teljesen lezárták a Bregana határátkelőt Horvátország és Szlovénia között, akadályozzák az autók áthaladását, és emiatt végeláthatatlan kocsisor alakult ki a határnál, a menekültek többségét átengedték. A horvát-szerb határon közben Zágráb záratta le az egyik legforgalmasabb átkelőn a befelé haladó teherforgalmat. A horvátok szerint működik a B-terv. Ponta továbbra is bírálja a magyar politikát, a volt horvát külügyér szerint azonban nem elszigetelt jelenség a magyar hozzáállás.

Az este folyamán mintegy ötszáz migránst és menekültet engedtek be Szlovéniába. A Harmica határátkelőhöz érkező emberek többségét hajnalban buszokkal vitték tovább szlovéniai befogadóállomásokra, és mintegy százötvenen várakoznak még az átkelőhelynél. A rendőrség hozzátette, a Bregana határátkelőhöz érkező legtöbb embert is elszállították. 

Horvát lapok hétfőre virradóra arról számoltak be, hogy vasárnap késő éjszaka mintegy háromszáz menekült zárta le a Zágrábot Ljubljanával összekötő autópályán lévő Bregana határátkelőt a horvát oldalon, és követelték, hogy engedjék át őket a túloldalra. Egyesek közülük leültek, mások lefeküdtek az úton, és senkinek sem engedték az átkelést a határon. A határátkelőn emiatt összeomlott a közlekedés, a Vecernji List című napilap szerint több kilométeres kocsisor alakult ki. 

Közösen szólal fel október 7-én az Európai Parlamentben (EP) Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök - közölte hétfőn az EP elnöke, Martin Schulz.A migránsok előtt élő pajzsot alkotott mintegy hatvan rohamrendőr. Rendőrkutyákkal érkeztek oda. Helyszíni jelentések szerint helikopterek köröznek a határátkelő felett, és reflektoraikkal pásztázzák a környéket.

Egyes értesülések szerint a határátkelőhöz érkeztek olyan szlovén aktivisták, akik helyeslik a migránsok áthaladását Szlovénián keresztül, és arra buzdították a menekülteket, hogy zárják le a határt, ezzel gyakoroljanak nyomást a szlovén rendőrségre, amely nem engedi be őket az országba. A menekültek fogadkoznak, hogy addig tartják lezárva a határátkelőt, amíg át nem engedik őket Horvátországból Szlovéniába.

Ljubljana: meg kell védeni a schengeni határokat
Szlovéniának meg kell védenie Európa schengeni határait - jelentette ki Bostjan Sefic, a szlovén belügyminisztérium államtitkára hétfőn a horvát-szlovén határ melletti Obrezjében, a migrációs válság miatt összehívott sajtókonferencián. Az államtitkár elutasította a vádakat, hogy "lassanként" beengednék a Horvátországból érkező migránsokat.
Sefic figyelmeztetett, hogy a Görögországból Közép-Európa felé tartó migrációs hullám nem csillapodik. Számítások szerint a következő napokban Horvátországból a szlovén határra háromezer illegális bevándorló érkezhet naponta, míg Görögországban a naponta érkező migránsok száma hatezerre tehető - mondta. "Ez azt jelenti, hogy ezek az emberek a balkáni útvonalon nagyon gyorsan Horvátországba, majd onnét Magyarországra és Szlovéniába jutnak" - hangsúlyozta.
Sefic megerősítette, hogy továbbra sem indítanak vonatokat Horvátország és Szlovénia között, valamint ideiglenesen lezárják a harmicai határátkelőt is, míg a breganit néhány órás lezárás után újra megnyitották. Előbbinél a migránsok többször megpróbálták áttörni a rendőrségi kordont az elmúlt napokban.
Ami a rendőrséget illeti, az államtitkár közölte: a legnagyobb határátkelőn, Bregana és Obrezje között a szlovén rendőrök továbbra sem intézkedhetnek. A migránsok ugyanis a két határátkelő közötti területen, a senki földjén vertek tábort, és ott várják, hogy beengedjék őket Szlovéniába. A rendfenntartók a szlovén oldalon kerítésekkel védik a határt, hogy a Közel-Keletről érkező bevándorlók ne tudjanak illegálisan bejutni az országba.
Sefic beszámolt arról is, hogy 2700 illegális bevándorló közül, akiket Szlovénia beengedett, eddig háromszázat regisztráltak.
Karl Erjavec külügyminiszter a sajtótájékoztató előtt a parlamentben azt mondta, hogy Szlovénia nagyon sok dicséretet kapott diplomáciai úton a nemzetközi szervezetektől a migrációs válság kiváló kezeléséért. Ugyanakkor Miro Cerar miniszterelnök arról beszélt, annak ellenére, hogy ellenőrzés alatt tartják a helyzetet, ebben a helyzetben a szomszédos országok és az Európai Unió segítségére is szüksége van az országnak.

A horvát belügyminiszter személyesen nyugtatta a migránsokat 
Ranko Ostojic horvát belügyminiszter személyesen nyugtatta meg a bevándorlókat arról, hogy nem vesznek tőlük ujjlenyomatot - tudósított honlapján az N1 horvát hírcsatorna hétfőn a miniszter.
"Szálem alejkum, my name is Ranko" (Béke veled, nevem Ranko) - így köszöntötte a buszokon a migránsokat a horvát belügyminiszter a tudósítás szerint. A hírportál honlapjára feltöltött videón az látható, a politikus azt mondja nekik, hogy legfeljebb 24 órát maradnak az országban, kapnak élelmet, majd tovább viszik őket.
Jelentések szerint egyelőre sokkal több bevándorló érkezik az opatovaci sátortáborba Tovarnikról, mint amennyien elmentek onnan.
A zágrábi belügyminisztérium hivatalos adatai szerint hétfőn 12 óráig 29 910 illegális bevándorló érkezett az országba. Az Újlak (Ilok) melletti, opatovaci sátortáborban két és fél ezer migráns tartózkodik, és ötszázat szállítottak már el onnan.

„Működik a B-terv”

Így értékeli a magyar-szerb határ újranyitását Zágráb, legalábbis egy horvát napilap szerint. A vasárnap esti röszkei határátkelő újranyitása a forgalom előtt ugyanis azt eredményezi, hogy a migránsok ismét Magyarországra próbálnak meg bejutni - írta a Vecernji List egy horvát kormányközeli forrsára hivatkozva. Ez azt jelenti, hogy az ország fellélegezhet a nyomás alól, hiszen működik a B-terv, amelynek értelmében a horvátok a szlovén és a magyar határhoz irányítottáka a migránsokat, hogy azok gyorsan elhagyják Horvátországot - mondta el a zágrábi forrás.

A volt horvát külügyér szerint tagadhatatlan, hogy Zágráb és Budapest viszonya válságos, Szlovénia pedig feszült. Mate Granic szerint az Uniónak nincs válasza ilyen globális méretű népvándorlásra. Granic szerint komolyan kell venni azt a fenyegetést, hogy Magyarország esetleg megvétózná Horvátország csatlakozását a schengeni zónához. „Megtudják tenni, és ha nem javulnak a viszonyok, meg is teszik” - mondta. Azt is leszögezte: a magyar politika nem elszigetelt jelenség Európában, a németek és az osztrákok is megerősítették a határaikat.

Nem vesznek ujjlenyomatot a horvát hatóságok 
Nem vesznek ujjlenyomatot a horvát hatóságok a migránsoktól a regisztrációhoz - közölte az M1 aktuális csatorna Opatovacon tartózkodó tudósítója hétfőn az MTI-vel.
Azokat, akik nem rendelkeznek személyes okmányokkal, lefotózzák, akiknek van valamilyen igazolványuk, átírják a nevét egy papírra, majd aláíratják velük. A hatóságok azt mondják a migránsoknak, hogy ezzel a papírral elhagyhatják az országot.
A körülmények rendezettek a sátortáborban, amely azonban nem közelíthető meg a magas szögesdrótkerítés miatt. Az újságírókat nem engedik be a tábor területére.
A migránsok azt sérelmezik, hogy a horvát hatóságok szétszakítják a családokat, és előreküldik a nőket és a gyerekeket. Helyi beszámolók szerint sokan már vasárnap óta a táborban tartózkodnak.
Ranko Ostojic belügyminiszter az újságíróknak úgy nyilatkozott, azért nem vesznek az illegális bevándorlóktól ujjlenyomatot, "mert az megijeszti őket" - tájékoztatott honlapján a 24 sata című horvát napilap.

Ponta: Európa-ellenes a magyar politikai

Victor Ponta úgy véli (ami a román kormányfő szerint megegyezik a szerb, a horvát, az osztrák miniszterelnök véleményével is) Magyarország menekültkérdésben tanúsított politikája Európa-ellenes. A kerítésépítést a román-magyar határra elfogadhatatlannak nevezte. Felháborítónak tartja, hogy a magyar hatóságok beavatkoznak a román belpolitikába. „Nincs az a lakáj a román médiában vagy a politikában, aki örül annak, hogy valaki Budapestről szidja Romániát. Azt akarom, hogy hazánkat Bukarestből irányítsuk mi, és ne mások tegyék Budapestről” - jelentette ki.

Több kilométeres kamionforgalom

A Belgrádot Zágrábbal összekötő E70-es úton fekvő, Batrovci-Bajakovo átkelőnél Szerbia irányából már körülbelül tíz kilométeres sorban állnak a kamionok - nyilatkozta a szerbiai közszolgálati televíziónak (RTS) a határőrség egyik képviselője. A két nyugat-balkáni országot nyolc átkelőhely köti össze, hetet már korábban lezártak a migránsáradat miatt, és a teljes forgalmat a Batrovci-Bajakovo átkelőhöz irányították.  

Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter az RTS reggeli híradójában kifejtette: "inkorrekt lépésnek" tartja a határzárat, amely nem használ a jószomszédi kapcsolatoknak. Hozzátette, hogy egyelőre nem tárgyalt horvát kollégáival a lépésről, a határt ugyanis éjszaka zárták le, így nem volt erre módja.

Véleménye szerint Horvátország nem tudja kezelni a migránshelyzetet, de reményét fejezte ki, hogy Zágráb fogékony lesz a probléma orvoslására, mert Magyarországgal is gyorsan meg lehetett találni a megoldást.

 

Menekültek zártak le egy határátkelőt Horvátország és Szlovénia közöttTeljesen megbénították a közlekedést - A javaré...

Posted by Magyar Hírlap on 2015. szeptember 20.